A

Ali Ulvi Ersoy

Ali Ulvi Ersoy Biyografisi

Ali Ulvi Ersoy, 1924 yılında İstanbul, Üsküdar’da doğmuştur. 1944 yılında Balıkesir Öğretmen Okulundan mezun oldu. Arkasında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Fotoğraf Bölümünde eğitim gördü. İlk karikatürü, 1940 yılında Mehmet Faruk Gürtunca’nın çıkardığı “Çocuk Sesi” dergisinde yayımlandı. Daha fazla eserlerinde imza olarak kullandığı Ali Ulvi adıyla tanınır.
Orta ikide yayınladıkları duvar gazetesinde “Cemal Nadir Güler mi, Ramiz Gökçe mi daha iyi karikatürcü” diye bir tartışma açarlar. Sonuca ulaşamayınca Vala Nureddin, Peyami Safa’nın fikirlerini almaya giderler. Cemal Nadir Güler ilgilenir. Neden merak ediyorsunuz der, notlarını inceler. Karikatürlerini görmek ister. Cemal Nadir Güler; Vedat Günyol ve Osman Nebioğlu’yla birlikte çıkardıkları Dost adlı çocuk dergisine ayda 10 lirayla çizmesini önerir.

Ali Ulvi Ersoy, profesyonel karikatürcülük hayatına 1940 senesinde Dost dergisinde başladı. Burada 1941 yılına değin Cemal Nadir Güler‘in öğrencisi oldu. daha sonra 1947 – 1949 yılları arasında “Kahkaha”, “Espri” ve “Karikatür” gibi dergilerde çizerlik yaptı.

1950 yılında Cumhuriyet gazetesinde jurnal karikatürler çizmeye başlayan Ali Ulvi Ersoy, ABD’de Twentieth Century Fox film şirketinde film afişleri ressamlığı yaptığı 1957-1959 dönemi dışarıya, yaşamının sonuna kadar Cumhuriyet Gazetesi‘nin başçizerliğini üstlendi. Türkiye‘ye döndüğünde ise animasyon film üzerine çalışmalar yaptı ve bu alanda Türkiye’nin birincil çizgi filmlerine imza attı.

Karikatürleri “New Yorker”, “Saturday Evening Post”, “Look”, “Esquire”, “Punch” gibi ünlü dergi ve gazetelerde de yayımlanan Ali Ulvi Ersoy, 1959 yılında Cumhuriyet gazetesine döndü. 1960 sonrasında gazeteciliğin yanı sıra animasyon, hakiki film çalışmaları ve “Piri Reis’in Amerika Haritası” filmini hazırladı; Yalçın Çetin ve Tonguç Yaşar’la birlikte “Evliya Çelebi” adlı iki çizgi film gerçekleştirdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayça İnci

İstanbul Üniversitesi Psikiyatri Kliniği için belgesel ve benzeri belgelere dayanan filmler hazırladı. Yurtiçi ve yurtdışında katıldığı yarışmalardan çeşitli karikatür ödülleri kazandı.

Ali Ulvi Ersoy, 30 Ocak 1998 tarihinde İstanbul’da 74 yaşında ölmüştür.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı