A

Alper Taşdelen

Alper Taşdelen Biyografisi

Alper Taşdelen, 1974 yılında Ankara’da doğmuştur. Babası Çankaya eski Belediye Başkanı Doğan Taşdelen‘dir.

Çankaya İlkokulu, TED Ankara Koleji ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

ABD’de Columbia Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler dalında yüksek lisans yaptı. aynı zamanda Columbia Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü’nü tamamlayarak Ortadoğu Uzmanlığı aldı.

Yüksek lisans döneminde hem New York eski Belediye Başkanı David Dinkins’in verdiği Modern Belediyecilik ve Kent Yönetimi dersini aldı ve “Büyük Kasaba Kalkınmasında Çağdaş Belediyeciliğin Rolü” konusunda ders tezi verdi.

1996’da Sosyalist Enternasyonel’in 20. Kongresi’ne Erdal İnönü ve Deniz Baykal ile birlikte CHP delegesi olarak katıldı ve Kongre’nin en genç delegesi olarak egzersiz komisyonlarında etkin olarak yer aldı.

Yüksek lisansın arkasından Kanal D Haber Merkezi’nde diplomasi ve siyaset muhabiri olarak iki yıl gazetecilik yaptı.

57. Hükümet döneminde Başbakan Bülent Ecevit kadar Başbakan Müşaviri olarak atandı ve 2002 Genel Seçimlerine değin bu görevi sürdürdü.

Arkasından özel sektöre geçti ve on yıla yakın çalıştığı Petrol Ofisi A.Ş.’de en son Dış İlişkilerden Sorumluluk Sahibi Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. Bu dönem boyunca enerji alanında TBMM ve kamudaki yasama ve mevzuat çalışmalarına sektör temsilcisi olarak katıldı.

CHP 15. Mucizevi Kurultayı’nda Parti Meclisi için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bilim ve Kültür Platformu listesinde yer aldı.

2011 Genel Seçimleri’nde CHP Ankara 2. Alan’den Milletvekili Adayı olarak gösterildi.

Dış politika ve siyaset alanlarında gazete ve dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunan Taşdelen, Nurkezban Celebcioğlu ile 2007 yılında evlendi. 2 çocuğu vardır.

Alper Taşdelen, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu göre 2014 lokal seçimleri için PM’de Çankaya Belediye başkan adayı olarak seçildi. 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde CHP adayı olarak % 65 oyla Çankaya Belediye Başkanı seçildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Cem Ersever
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı