A

Amancio Ortega Gaona

Amancio Ortega Gaona Biyografisi

Zara markasını da bünyesinde bulunduran İspanyol giyim holdingi Inditex’in kurucu başkanıdır. Dünyanın ikinci varlıklı kişisidir.

Amancio Ortega Gaona, 28 Mart 1936 tarihinde kuzey İspanya’da 60 kişilik küçük bir köy olan Bustango de Arbas’ta 4 kardeşin en küçüğü olarak doğmuştur. Çocukluğu León’da geçti. 14 yaşında iken İspanya‘da La Coruña’ya taşındılar ve babasının işinden dolayı demiryolu işçiliğinde çalıştı. Birgün annesi ile birlikte okuldan çıkmış evlerine dönerken bir mağazaya uğradılar. Annesi mağazadan veresiye bir şeyler edinmek istedi. Fakat aldığı cevap olumsuzdu. Bunu duyan Amancio Ortega kendisini çok aşağılanmış hissetti ve yeniden katiyen okula gitmemeye karar verdi.

Delikanlılık çağına geldiğinde bugün hala La Coruña şehir halkı merkezinde bulunan Galcisinde çırak olarak çalışmaya başladı.

16 yaşındayken, paranın ancak müşterilere istediklerini süratle vererek kazanılabileceği kararına varan Amancio Ortega Gaona’nın iki temel kuralı mevcut.
1. Müşteri neyi istiyorsa onu yap.
2. Müşteriye istediği ürünü bütün rakiplerden daha süratli şekilde ulaştır.

Ortega’nın tüm bunları sağlayabilmesi için ideal bir ortamı vardı. Galicia’da fazla az iş imkanı olması nedeni ile erişkin erkeklerin birçok denizcilik işinde çalışıyordu. Eşleri ise evde kocalarının dönmesini bekliyordu. Bu bayanlar çok az para için çalışmaya razı durumdaydılar ve dikiş dikmekten iyi anlıyorlardı. Ortega binlerce bayanı dikim kooperatiflerinde organize etmeye başladı. İlk şirketi olan GOA’da kapitone kumaştan yapılma bornozlara olan talebin çok olacağını öngördü.

1966 yılında ilk eşi Rosalia Mera ile evlendikten sonra birlikte hazır gilerini evinin oturma odasında eşi ile birlikte dikti.

1972 yılında ilk firması Confecciones Goa’yı kurdu. Firmanın adı isminin ilk haflerinin tersinden oluşuyordu. İlk önceleri bornoz ve iç çamaşırı üretimi yaptılar. 1975 yılında İspanya’nın La Coruna kentinde birincil dükkanını “Zara” adı ile açtı. Zara mağazalar zincirleri biçiminde İspanya‘da büyüdü. Arkasından diğer markalar üretmeye başladı. 1985 yılında hazır giyim perakendeciliğinde yenilikçi bir işyeri olarak anılacak Inditex’i kurdu. Inditex Avrupa’da ve dünyada şubeler açarak büyüdü. Amancio Ortega Gaona, Inditex holdingin %59.29 hissesine sahiptir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Arslan

Bu şirketler grubu Zara, Massimo Dutti, Oysho, Zara Home, Kiddy’s Class, Tempe, Stradivarius, Pull and Bear/Often ve Bershka gibi dünya çapında farklı alanlara yönlendirilmiş markaya ve 92.000’den fazla çalışana sahiptir.

Zara 1988 yılında yurtdışına açıldı. İlk mağazasını Portekiz’de açtı. Arkasından outlet mağazasını New York’ta açtı. 1990 yılında ise Paris’te bir Zara mağazası açtı. 6000. Mağazalarını Londra’da Oxford Street’te açtılar. ABD’de 46, Çin’de 347 ve İspanya’da 1.938 mağazaları bulunmakta.

1991 yılında Massimo Dutti markasını satın aldı, Massimo Dutti ile de 2004 yılında Türkiye’ye girdi.

Inditex Avrupa’da ve dünyada büyürken 1990 yılında da Türkiye’ye Zara markası ile geldi. 2001 yılında şirketi halka açtı ve bu hamleyle 600 milyon dolar gelir elde ederek dünya markası oldu. 88 ülkede Inditex’in toplamda 6 bin 700’den artı mağazası 140 bine yakın çalışanı bulunuyor. Yalnızca Zara olarak dünya genelinde 1.763 mağaza var. 1997 yılında Türkiye’ye antre yapan g bulunmaktadır.

Inditex, Zara, Zara Home, Massimo Dutti, Oysho, Pull & Bear, Stradivarius, Uterqüe, Bershka da dahil elde etmek üzere, 8 marka ile 2012’de 21 milyon dolar ciro elde eden dünyanın en büyük hazır giyim perakende firmasından biri oldu.

Kravat takmayı sevmeyen Amancio Ortega Gaona, basın ile görüşmeyi de sevmemekte ve röportaj vermemektedir. Hakkında 2004 yılında yazılmış “Amancio Ortega: DE CERO A ZARA” (Sıfırdan Zara’ya) adlı bir kitap vardır.

Evlilikleri :
1.eşi: Amancio Ortega Gaona, 1966 yılında Rosalia Mera ile evlendi. 1986 yılında bambaşka yaşamaya başladı, 1997 yılında ise boşandı. Sandra Ortega Otlak, Marcos Ortega Çayır adlarında iki çocuğu vardır. Oğlu Marcos zihinsel engelli doğdu. Rosalia Çayır, 15 Ağustos 2013 tarihinde İspanya, La Coruna’da 69 yaşında beyin kanaması sonucu öldü.
2.eşi : 2001 yılında Flora Pérez ile evlendi. , Marta Ortega Pérez (d.1984) adında bir çocuğu vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aygün Aydın

2011 yılında holdingdeki görevinden emekli olan Amancio Ortega Gaona, ikinci eşi Flora Pérez ile birlikte İspanya, Coruña’da basmakalıp bir apartman dairesinde yaşamaktadır.

Amancio Ortega Gaona, 2013 yılından itibaren Forbes listesinde Dünya’nın en varlıklı 3. Kişisi oldu. Forbes listesinde 2015 yılının 23 Ekim günü 79 milyar dolar serveti ile dünyanın en zengin kişisi olarak açıklandı. Ortega’nın “dünyanın en varlıklı adamı” olduğu haberinin ardındaki Inditex’in hisseleri tarihinin en yüksek seviyesine çıktı.

Fakat 4 saat sonra Microsoft hisselerinin yükselmesiyle, Microsoft kurucusu Bill Gates serveçıklandı.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, 27 Aralık 2016 tarihi itibari ile dünyanın en varlıklı isimlerin listesinde 71.2 milyar dolar şahsi serveti ile üçüncü sırada yer aldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı