A

Amiral Bristol

Amiral Bristol Biyografisi

1919-1927 arasındaki kritik geçiş döneminde ABD ile Türkiye (Osmanlı Devleti – Ankara TBMM hükümetleri – Türkiye) arasındaki ilişkilerde ülkesini Yüksek Komiser (High Commissioner) sıfatıyla temsilcilik görevini üstlenmiştir.

Amiral Bristol, 17 Nisan 1868 tarihinde Glassboro, New Jersey, ABD’de doğmuştur. Tam adı Mark Lambert Bristol’dur. ABD Deniz Kuvvetleri Akademisinden (United States Naval Academy) 1887 yılında mezun odu.

Amiral Bristol, 21 Nisan 1898 – 13 Ağustos 1898 tarihleri arasında Amerikan-İspanyol Savaşı esnasında USS Texas gemisinde atama yaptı ve Santiago de Cuba Savaşı’na katıldı. 1901-1903 yılları arasında ABD Kuzey Atlantik Filosu başkomutanının yaverliği görevini yerine getirdi. I. Dünya Savaşı‘nda USS Oklahoma (BB-37) savaş gemisinin komutanlığını yaptı.

1919-1927 yıllarında önce Osmanlı Devleti ve Ankara‘daki TBMM hükümetleri nezdinde, Cumhuriyet’in ilanından sonradan da Türkiye Cumhuriyeti nezdinde, ABD Yüksek Komiseri sıfatıyla büyükelçilik vazifesinde bulundu. Önyargılardan arınmış ve ciddi kişiliği ve yaklaşımı çevresinde takdir toplamış, özenle muhafaza ettiği yazışmaları ve topladığı öteki dokümanlar görev yürüttüğü kritik dönemin tarihinin yazılmasında manâlı katkı sağlamıştır. ABD Kongre Kütüphanesi’ne devrettiği Bristol Belgeleri (Bristol Papers) bu nedenle Osmanlı Devleti son yılları ve Türkiye Cumhuriyeti ilk yıllarına ışık tutan bir kaynak kabul edilir.

1919‘da İzmir‘in işgalinin arkasında bölgenin durumu hakkında rapor kâğıda dökmek üzere İngiliz, İtalyan ve Amerikalılardan oluşan heyete başkanlık etti.

İzmir‘in işgali dünya kamuoyunda büyük bir yankı ve kınamaya sebep olunca; olayın sorumlusu durumunda olan itilaf devletleri keza kamuoyunu yatıştırmak ayrıca de İzmir bölgesindeki durumdan haberdar edebilmek için bölgeye Amerikalı Amiral Bristol önderliğinde bir ekip göndermişlerdir. bununla birlikte Osmanlı Devleti de Yunanlıların İzmir‘i işgal ettikten sonra katliamları dünyaya duyurmak için, Türklerin haklı olduğunu göstermek için, bölgeye bir heyetin gönderilmesini istemiştir. Amerikalı Amiral Bristol önderliğinde İngiliz, Fransız ve İtalyan generallerden oluşan bir heyet bölgeye giderek 11 Ekim 1919 tarihinde bir rapor yayımladılar. Bu rapora Amiral Bristol Raporu denilmektedir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alice Bailey

1927 yılında ABD Asya Filosunun komutanlığına getirildi.

Amiral Bristol, 13 Mayıs 1939 tarihinde Washington DC, ABD’de 71 yaşında ölmüştür.

Amerika Birleşik Devletleri Donanmasının iki faal gemisine “Bristol” adı verilmiştir. Ayrıca, İstanbul’da 1920’de kuruluşuna büyük katkıda bulunduğu Nişantaşı Amerikan Hastanesi’ne yan hemşirelik okulu olan Amiral Bristol Hemşirelik Okulu da ismini Türkiye‘de de yaşatmaktadır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı