A

Andrea del Verrocchio

Andrea del Verrocchio Biyografisi

Floransa’nın yöneticisi Lorenzo de Medici‘nin himayesinde çalışan etkin bir Floransalı Rönesans dönemi heykeltıraş, kuyumcu ve ressamdır. Leonardo da Vinci’nin hocasıdır.

Andrea del Verrocchio, 1435 yılında Floransa, İtalya’da doğmuştur. Belli Başlı adı Andrea di Michele di Francesco de Cioni’dir. Annesi Gemma, babası Michele di Francesco Cioni idi. Babası Michele di Francesco Cioni, başlangıçta bir kiremit ve tuğla üreticisi olarak çalışmış, daha sonra bir aidat tahsildarı olarak çalışmıştır. Andrea del Verrocchio hiç evlenmedi.

Andrea del Verrocchio, Floransa’nın yöneticisi Lorenzo de Medici‘nin himayesinde çalışan etkili bir Floransalı heykeltıraş, kuyumcu ve ressamdır. İlk ustası olan kuyumcu Giuliano Verrochio’nun soyadını aldı. daha sonra Donatello‘nun atölyesinde çalıştı. Donatello‘dan heykel, Alesso Baldovinetti‘den fotoğraf dersleri aldı.

Aslen bir kuyumcu ustası olan Andrea del Verrocchio, 1465 yılında Floransa’da açtığı ve Leonardo da Vinci‘nin de çıraklık yaptığı atölyesinde Sandro Botticelli, Pietro Perugino, Lorenzo di Credi, Francesco di Simone, Francesco Botticini ve Biagio d’Antonio gibi isimlere ilk önce resim edinmek üzere eğitim verdi. Floransa’da Leonardo da Vinci 1467 yılından 1472 yılına kadar onun yanına çıraklık yapmıştır.

1473-1475 yılları aralarında yaptığı “Davut” heykeli Floransa’da Plazzo della Signoria’ya kondu. 1472’de Giovanni ve Pietro de Medici‘nin abide mezarını yaptı. “İsa ve Aziz Tommaso”, “İsa’nın Vaftiz Oluşu”, manâlı yapıtları arasındadır. İnsan vücudunun anatomik yapısına duyduğu alaka, fotoğraf ve heykellerindeki insan figürlerinin canlı olmasını sağlamıştır. Fazla yönlü Rönesans ustalarının en önemlilerindendir.

Andrea del Verrocchio’nun ”İsa’nın Vaftiz Edilmesi” tablosundaki meleklerden birini Leonardo da Vinci‘nin yaptığı saptama edilmiştir. 1475 yılında tamamlanan 151 x 177 cm ebatlarına sahip panel üzeri yağlıboya tekniğiyle yapılan bu eser “The Baptism of Christ“, şu an Uffizi Galerisi’nde sergilenmektedir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Adalı Halil

verrocchio-vinci.jpg

Hayatının son yıllarında Floransa’daki atölyesini 1481 yılında Lorenzo di Credi’ye bırakarak, kendisi Venedik’e artan bir şekilde Bartolomeo Colleoni‘nin at üzerinde heykelini yapmak üzere bir atölye de orada açtı.

Andrea del Verrocchio, 10 Ekim 1488 tarihinde Venedik, İtalya’da 53 yaşında ölmüştür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı