A

Andy Wachowski

Andy Wachowski Biyografisi

Amerikalı yönetmen, yazar, prodüktör. Reel adı Andrew Paul Wachowski‘dir. Kardeşi Larry Wachowski‘yle birlikte tüm zamanların en başarılı üçlemelerinden biri olan Matrix Trilogy‘ye imza atmıştır. Ufak yaşlarda çizgi romanlara ve Tolkien kitaplarına ilgi duymaya başlayan Wachowskiler, fantazi kurgunun en başarılı isimlerinden olmuşlardır. Blockbuster filmler arasında hatrı sayılı bir yerde duran the-matrix, The Matrix Reloaded ve The Matrix Revolutions dıştan The Animatrix ve yapımcılığını üstlendikleri V For Vendatta ile de tüm dünyada büyük ses getirmişlerdir.
29 Aralık 1967‘de, Polonya asıllı Amerikalı bir ailenin ikinci oğlu olarak Chicago, Illinois‘de dünyaya geldi. Annesi hemşire, babası ise işadamıydı. Beverly bölgesinde bulunan Kellogg Elementary School‘da eğitimini tamamladıktan daha sonra kardeşi Larry’yle birlikte güzel sanatlar konusunda ün yapmış Whitney Young High School‘a devamlı Wachowski, bir yana da okulun tiyatrosunda ve televizyonunda çalışıyordu. O dönemde Dungeons & Dragons isimli RPG oyununu oynamaktan büyük keyif alıyordu.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra Boston‘daki Emerson College‘de aydınlık bir öğrenci olarak eğitim hayatına devam etti. Ilk Olarak sınavlarda gösterdiği performansı profesör Claire Andrade-Watkins tarafından öyle beğenilmese de sonraları sınıfının en başarılı öğrencilerinden biri oldu. Ancak kardeşi Larry’yle birlikte yüksek öğrenimini yarıda bırakıp, okuldan ayrılma kararı aldı ve iki kardeş marangozculuk yapmaya başladı. Matrix Trilogy’yi çekmek en büyük hayalleriydi ve o dönemde bir yana da filmin senaryosunu geliştirmeye çalışıyor ve çizgi roman çalışmaları yapıyorlardı.

Tolkien’in kitaplarıyla artan Wachowskiler, çizgi roman geleneğini sinema sanatında da kullanmalarıyla dikkat çektiler. Zira süratli ve devamlılığı olan çoklu öykülerle ilgileniyorlardı. Kendileriyle yapılan röportajlarda filmin bir finalle sona ermesinden ziyade devamının geleceğinin bilinmesinin izleyicide heyacan duygusunu tetiklediğini vurgulayan Wachowski kardeşler, genelde filmlerin sonunun varsayım edilebilir olması durumunu çok can sıkıcı buluyorlardı. Bu yüzden izleyicinin beklentileri yönünde ilerleyen filmler yapmaktan özellikle kaçındılar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Akira Yoshino

Film endüstrisinde start almadan önce marangozluk dışarıda profesyonel olarak çizgi roman işiyle de uğraşan Wachowskiler, bir dönem Marvel Comics isimli şirket için ünlü korku romancısı Clive Barker‘ın Ectokid isimli eseri üzerinde çalıştılar. Takvimler 1993 yılını gösteriyordu ve ikili bütün 2 yıl daha sonra senaryosunu yazdıkları Assassins filmiyle Hollywood‘a adım attılar. Assassins’in oyuncu kadrosunda Sylvester Stallone ve Antonio Banderas gibi isimler uyarı çekiyordu ve Richard Donner‘ın yönetmenliğinde çekilen film, box-office testinden başarıyla geçti.

1996‘da ilk filmleri Bound için kamera arkasına geçen Wachowskiler’in, Joe Pantoliano ve Jennifer Tilly‘nin başrollerini paylaştıkları yapımları 6 bambaşka festivalden ödülle döndü.

1999 yılında öğrencilik yıllarındrix Trilogy’nin birincil filmi olan The Matrix’i hayata geçirdiler. Film, Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie Anne Moss, Hugo Weaving, Gloria Foster ve Joe Pantoliano gibi kayda değer isimlerden oluşan oyuncu kadrosu, bilim kurgu türüne getirdiği yenilikleri, efektleri, felsefesi ve bugüne dek yapılan en orijinal filmlerden biri olması nedeniyle tüm dünyada büyük akustik uyandırdı. The Matrix kontrolün bilgisayarların ve suni zekaların eline geçtiği fütüristik bir dünya ekseninde gerçeği ve illüzyonu tartışıyor, öbür felsefi akımlardan besleniyordu. Filmde kullanılan efektler uzun süren dikkatli çalışmaların ürünüydü ve her bir sahne için büyük uğraşlar verilmişti. İzleyiciye hiç yaşamadığı türden öbür bir seyir deneyimi sunan Wachowski kardeşler hem teknik ayrıca de kurgusal açıdan bir ekolün sahibi olmuşlardı.

Dört sene sonradan serinin ikinci filmi olan The Matrix Reloaded izleyiciyle buluştu ve benzer yıl benzer temaları kullandıkları animasyon yapım The Animatrix’in senaryosunu yazdılar. Yine 2003‘te izleyicinin büyük merakla beklediği serinin son filmi The Matrix Revolutions vizyona girdi ve Wachowskiler, bütün dünyayı bir efsane yapımla tanıştırmanın gururuyla Matrix Trilogy’yi tamamlamış oldular.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Adnan Polat

2005 yılında David Lloyd‘un meşhur çizgi roman kahramanı V’ye beyaz perdede yaşam devretmek için kolları sıvayan Wachowskiler, V For Vendetta’nın senaryosunu yazdılar. Natalie Portman ve Hugo Weaving’in başarılı oyunculukları ve James McTeigue‘in yönetiminde yine kült bir film sinema tarihindeki yerini almış oldu.

Wachowskiler en son 2008 itibariyle vizyona girecek olan yeni filmleri Speed Racer‘ın post prodüksiyonuyla ilgilenmektedirler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı