A

Anton Dvorak

Anton Dvorak Biyografisi

Orkestra yönetmeni ve komposizyon öğretmeni olan Dvorak, birincil Bohamyalı besteci olmuştur.
Babası Frantisek otel işletmecisi, annesi Margith ise güsel sesli bir bayan olan Dvorak ailesine, Anton 1841 yılında katıldı.

İlk müzik derslerini ilkokul öğretmeninden bölge Dvorak, güzel şarkılar söylüyor, dans ediyor ve kemanda çalıyordu.

Liseyi bitiren Dvorak, 1857’de Prag’daki org okuluna başladı.Viyola çalarak ve özel dersler vererek iki takvim eğitimini ailesinden para yardımı almadan bitirdi.

1862 yılında Prag Milli Tiyatrosu Orkestrası‘na keman ve viyolacı olarak atandı.Görev yaparken deneyim kazanan, çalgıları ve birbiriyle olan ilişkilerini adamakıllı öğrenen ressam, büyük bir istekle besteler yapmaya başladı.

1863’den sonradan tarihsel bir savaş şiirinden esinlenerek “Chor-Himnus” adlı hoş bir kantat besteledi.Bu eserin bir tiyatro sahnesinde 300 şahsiyet bir koro göre söylenmesi, ününü Bohemya sınırları dışına çıkardı.

Bu başarının üzerine devlet Dvorak’a birkaç takvim burs ayarladı.Bu sırada 22 yaşında olan sanatkâr, piyano çalan soprano, Cermak adında şarkıcı bir kız ile evlendi.

1877’de Stabat Mater adlı bir koro parçası İngiltere’de fazla beğenildi ve usta İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nin “Fahri Doktorluk” payesi verildi.

1879’da keman, viyolonsel ve 1880’de Çigan şarkıları ile 1887’de Schubert gibi Lied’leri yazmaya başladı.

Bunun yanı sıra Moldavya dansları, Slav dansları gibi sevilen eserlerde yazdı.

1891’de Prag Konservatuarında bestecilik öğretmeni olarak çalışmaya başladı.Bundan bir sene daha sonra New York Milli Konservatuarı‘nın daveti üstüne Amerika’ya gitti.

Amerika’da şair H.W.Longfellow’un “Hrawatha” şiirinden esinlenerek “Yeni Dünya’dan” adlı 5.senfonisini besteledi.

Amerika’da kaldığı vakit içinde birçok eserler verdi ve ünü gitgide arttı, fakat Dvorak 1995 yılında yurdunun özlemine dayanamayarak Prag’a döndü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ali Ersan Duru

Prag’da sanatçıya “Sanat Nişanı” ve “Fahri Doktorluk” payesi verilerek onurlandırıldı.

Prag konservatuarına ve Artistik Kuruluşuna müdür oldu.Sanatçı 1904 yılında ilk olarak Çek Müzik Festivali‘ni düzenledi.Fakat festivalin başladığı akşam Dvorak aniden hastalanarak 1904 yılında Prag’da öldü.

Bir Takım Yapıtları: Yaylılar Kenteti, Hymnus, Dört Sırp Şarkısı, King and Collier, Dört Vokal Düet, Vanda, Selma Sedlak, Orkestra Süiti,Üç Slav Rapsodi, Slav Dansları, Festival Marşı, Dimitri, Scherzo Capriccioso, St.Ludmilla, Otello Vuertürü, Yeni Dünya’da, Humoresque, Cerl a Kaca, Rusalka, Armida.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı