A

Antonio di Pietro

Antonio di Pietro Biyografisi

İtalyan savcı ( Temiz eller savcısı ), politikacı
Antonio Di Psso ili Montenero di Bisaccia kasabasında yoksul bir İtalyan ailenin çocuğu olarak 2 Ekim 1950 yılında doğdu. 5 yaşındayken çobanlık yapmaktaydı. Fiziksel sıkıntılar nedeniyle gündüz kereste fabrikası vb. farklı işlerde çalışıp gece de eğitimine devamlı Di Pietro, 1978 yılında hukuk fakültesinden mezun olarak polis ofisinde göreve başladı. Birkaç sene daha sonra ise kariyerine savcı olarak devam etti.

Hukuk devletinin vazgeçilmez şartının hak bağımsızlığı olduğuna inanan Di Pietro, ismini Temiz Eller Operasyonu ile İtalya ve tüm dünyaya 1990′lı yıllarda savcı olarak duyurdu.

Di Pietro 1991 yılının Şubat ayında Francesco Saverio Borrelli, Ilda Boccassini, Gherardo Colombo ve Piercamillo Davigo gibi kayda değer yargıçlar ile Milan’ın politikacıları ve işadamlarını araştırmaya başladı.

Di Pietro, 1992 yılında ekonomik içerikli ve yolsuzluklara , Siyaset ile meslek dünyası arasındaki rüşvetçilik ve lano savcıları öncülüğünde Pak Eller operasyonu ile siyasetçiler, işadamları, adliye ve polisteki kirlenmelere aleyhinde büyük bir mücade verdi, ahali tarafından da büyük destek gördü.

O dönemde aralarında başbakan ve bazı bakanların da bulunduğu 300′ün üstünde siyasetçi, işadamı, polis ve hakimi hükümlü ettiren Di Pietro, 1994 yılında Berlusconi’nin başbakan olmasıyla bir fazla engelle karşılaştı.

Berlusconi göre engellenen girişimlerini mecliste yapmaya karar veren ve İtalya’daki Pak Eller dönemindeki savcılığının ardından siyasete atılan Di Pietro, İtalya’nın Değerleri Partisi’ni (IDV) kurdu.

Oysa Di Pietro yapılan genel seçimlerde, oyların % 3.98′ini alarak, yani binde 2 puan farkla % 4′lük barajı aşamadı ve Senato’ya giremedi. Ne var fakat, İtalya’da seçimler, % 75’i yetişkinlik, % 25’i orantıya dayanan karışık bir sistemle yapıldığı için, genel nispette İtalya’nın Değerleri Partisi, % 4’lük barajı kıl payı aşarak, meclise Valerio Carrera’yı sokabildi. Di Pietro ayrıca, Milano Belediye başkanlığı yarışında da sonuncu oldu. Di Pietro, ‘fazla dürüstlüğüm sebebiyle, seçmenden ilgi görmedim’ dedi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Henry Heimlich

Antonio Di Pietro, 1995′te savcılık cübbesini çıkararak politikaya atıldığı günden bu yanlamasına faal siyasetin içinde yer alıyor.

Antonio Di Pietro, 17 Mayıs 2006 günü, O zamanın İtalya başbakanı Romano Prodi kadar Altyapılar Bakanı (Bayındırlık ve İskan Bakanı ) olarak görevlendirildi.

Yunanistan Trakya Üniversitesi kadar Fahri doktora unvanı verilmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı