A

Arzu Kaprol

Istek Kaprol Biyografisi

Açlık Kaprol, 1973 yılında Bursa’da doğmuştur. Babasının cilt ticaret işi vardı. Kendisinden 12 yaş büyük abisi baba mesleğine devam ediyor. Anneannesi mükemmel bir terzi olan Arzu Kaprol’un annesinin Bursa’da bir moda evi vardı. Bursa Namık Sozeri Lisesinden mezun oldu. Istek Kaprol, 1988 yılında Şebnem Ferah ile Bursa’da kurduğu Volvox adlı rock grubunda klavye çalıyordu. Kısa sürede gruptan ayrıldı ve İstanbul’a Mimar Sinan Üniversitesi’nde moda tasarımı okumaya geldi. Mimar Sinan Üniversitesi Moda Konfeksiyon bölümünden 1992 yılında mezun oldu. Arkasında couture eğitimi için Paris American Academy’de Perfectionnement programını tamamladı.

Açlık Kaprol, 1995 yılında kazandığı 5 bin dolarlık Beymen Academia “Avant-Garde Tasarımcı” Tasarımcı’’ ödülü ile moda dünyasında adını duyurdu. 1998 yılında kendi adını içeren markasını kurdu. 2007 yılında birincil mağazasını açan Özlem Kaprol, Türkiye’de Beymen Grubu ile yaptığı lisans anlaşmasıyla 2008 – 2012 yılları arasında perakende sektöründeki varlığını güçlendirdi.

2007 yılında Fashion TV ve 2011 yılında Elle Style Awards’tan “Yılın Moda Tasarımcısı” ödüllerini aldı.

Açlık Kaprol, 2011 yılında Paris Moda Haftası, Moda Federasyonu Resmi takviminde defileler yapmaya başladı ve Paris’te ofisini açtı. 2015 yılında başlayan işbirlikleri dahilinde moda ve teknoloji birlikteliğinin gözler önüne serildiği, toplam 3 show sergiledi. Halen Paris’te bir sergi salonu’u bulunan Kaprol’un tasarımları Türkiye’de sekiz mağazada satışta.

Açlık Kaprol hazırlanmış giyim ve Atelier koleksiyonlarıyla uluslararası düzeyde tanınmaya sürekli marka, Londra‘da Harrods, Paris‘te Montaigne Market, New York‘ta Bergdorf Goodman ilk kez olmak üzere yurtdışında 13 ülkede yer alan geniş satış ağıyla dünyadaki moda tutkunlarıyla buluşuyor. Atelier Koleksiyonu ise Meg Ryan, Milla Jovovich, Kelly Rowland ve Gisele Bündchen gibi dünyaca meşhur isimlerin tercihi oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayşe Akın

Türkiye’nin ilk hologram defilesi Mayıs 2015 yılında, multi-disipliner bir yaklaşımla; tasarım, müzik, dans ve teknolojinin birleştiği Dijital Senfoni Mart 2016 yılında ve Türkiye’nin ilk dijital couture show’u Haziran 2016 yılında milli ve uluslararası platformlarda sunuldu. Yurt haricen iki esas dağıtıcı ile çalışıyor. İspanya ve Hong Kong genelinde 28 mağazada Açlık Kaprol markalı ürünler satılıyor.

2015 yılında, Istek Kaprol kadar yaratılan, akıllı giyimin ilk prototiplerinden biri olan; klima değişikliklerine tarafından fonksiyon değiştiren “Zeki Ceket” ise tekrar sektörün öncü hareketleri arasında yerini aldı.

Tasarımı kıyafet mimarlığı olarak tanımlayan Istek Kaprol, modern ve eşsiz bir tasarım diliyle ve kendisiyle özdeşleşen detaylarda gelişen benzersiz işçilikle, vakitsiz kıyafet ve aksesuarlar yaratarak geleceğin moda kültürüne göndermeler yapıyor.

Istek Kaprol keza Çelebi Hava Servisi, İGDAŞ, İDO, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Formula 1 gibi farklı sektörlerden firmaların üniformalarını, personel kıyafetlerini yapıyor.

Özlem Kaprol 1998 yılında Cem Kaprol ile evlendi. 8 Mayıs 2015 tarihinde tek celsede boşandı. Boy ve Derin (d. 2004) adlarında ikiz çocuğu vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı