A

Astrid Lindgren

Astrid Lindgren Biyografisi

Çocuk Kitabı Yazarıdır. En ünlü eseri de Pippi Uzunçorap serisidir.

Astrid Lindgren, 14 Kasım 1907 tarihinde Vimmerby, İsveç’de doğmuştur. Asıl adı Astrid Anna Emilie Ericsson’dır. Bir çiftçinin kızı olan Lingren, 18 yaşında gebe kalınca yaşadığı kasabayı terk ederek İsveç’in başkenti Stockholm‘e taşındı.

Başkentte bir büroda iş bulan genç Astrid, setiştirildi. Staj süresini başarıyla tamamladıktan sonra sekreterliğe başlayan Astrid, ilk çocuğunun da babası olan Sture Lingren ile 1931 yılında evlendi ve evlendikten hemencecik sonra da ikinci çocuğuna gebe kaldı.

Yedi yaşındaki kızı Karin hastalanıp uzun zaman yatınca, onu teselli etmek ve meşgul etmek için masal anlatmaya başladı. Kızı iyileşti ama aylar sonra tekrar masal kulak vermek istedi. Bunun üzerine annesi Astrid Lindgren anlattıklarını yazmaya başladı. Daha ilk yazdığı kitap bütün çocukların başucu kitabı oldu. Kitabın adı: Pippi Uzunçorap’tır.

Kızına kendi fantazi dünyasından anlatmıştı. Yazar edinmek, çocuk kitapları yazmak gibi bir amacı yoktu. Kızı bu masalı çok sevince, çocuk dili ve çocuk gözüyle anlattığına inandı. Fakat bu başucu kitabını İsveç’in en meşhur yayınevi “geleneklere ters düşüyor” diye yayınlamayı reddetti. “Pippi Uzunçorap”ı 1946 yılında basan yayınevi Raben & Sjögren Lindgren’in kitabı doğru iflastan kurtuldu.

Bu ilk kitabın Stockholm’da bai tüm kıtalara uzandı. Türkiye de arasında olmak üzere 100’den artı ülkede milyonlarca çocuk Pippi’nin, Ronja’nın, Emil’in, Karlsson’un maceralarını okudu, onları sevdi. Üç kitap halinde yayınladığı ve bir dedektifin çeşitli zamanlarda çözmek zorunda kaldığı olayları anlatan “Baş Dedektif Blomkvist” adlı eserinin peşinde gelen “Bullerbynli Çocuklar” yazarın ününe ün kattı.

Pippi’nin maceralarını kaleme almayı sürdüren yazan “Parmak Çocuk Nils Karlsson” adlı yapıtıyla çocukların hayal dünyasında önemli bir yer edinmeyi başardı ve 1950’den sonradan Kesin ile Rasmus adlı kahramanları yarattı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Anıl Acar

Lindgren 55 yaşına geldiğinde çocuklar için yeni kahramanlara gereksinim duydu. İyilik yapmaya çalışırken küçük felaketlere yol açan bu nedenle de adı haylaz olarak anılan “Emil” tiplemesi böylece ortaya çıkmış oldu. Emil, yazan yayınevinden emekli olup ayrılıncaya ve yeni bir tiplemeye yönelinceye değin çocuk kitaplarının başlıca kahramanı olmayı sürdürdü. 1973’te iyilikle musibet arasındaki savaşı anlattığı “Aslan Yürekli Kardeşler” yayınlandı. Eski yapıtlarında genelde gamsız olan kahramanları bu kere iyiliğin başarıya ulaşması için çoğu aksiliği göğüslemek zorunda kalmıştı.

1978’de Alman Kitapçıları’nın Uzlaştırma Ödülü’ne değerinde bulduğu Astrid Lindgren, İsveç ücret sistemini kıyasıya eleştirdiği halde İsveç metropolünde kaldı fakat bu şart o zamana kadar destek verdiği Sosyal Demokrat’lardan kopmasına niçin oldu. 73 yaşına geldiğinde bir defa daha birincil göz ağrısı Pippi Uzunçorap serüveni yazarak kariyerinin doruğuna ulaşan Lindgren’in en büyük eseri ise ilk olarak inandığı değerleri itiraf ettiği “Haydutun Kızı Ronja” oldu. Bu eserinde iki çocuğun sevgisiyle, birbirine düşman oldukları halde yıllar sonra bir araya gelen eşkıya çetelerini anlatır.

İlerlemiş yaşına rağmen yorgun düşürmek nedir bilmeden üretmeye sürekli yazar, 1980’li yılların ortalarında bir defa daha Emil’i anlatan hikâyeler yazarken bir yana da “Assar Bubbla”yı kaleme aldı. Yazarlık faaliyetlersindeki hayvanları korumaya yönelik çalışmaları peşine düşüp takip eden Astrid Lindgren, 86 yaşına geldiğinde, yaşamı boyunca devam ettirdiği yardımsever çalışmalarından ötürü Alternatif Şeref Nobel Ödülü’nün sahibi oldu.

Astrid Lindgren, 1931 yılında Sture Lindgren ile evlendi. Eşi 15 Haziran 1952 tarihinde vefat etti.

18 Ocak 2002 yılında ölünceye kadar 88 kitap yazdı. Kitapları 95 dilde yayınlandı. Milyonlarca çocuk kitaplarını okumuştur. O anne olarak başlamış, lakin dünya çocuklarının masal anlatan Nine’si olmuştur.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ali Çetinkaya

Astrid Lindgren, 18 Ocak 2002 tarihinde Stockholm, İsveç’de 95 yaşında ölmüştür.

Ödülleri :
1958 – Hans Christian Andersen Ödülü
1994 – Right Livelihood (Doğru Hayat Ödülleri) Ödülü

Kitapları :
Haydutun Kızı Ronja
Şamatalı Köy’ün Çocukları
Pippi Uzunçorap Serisi
Mio Benim Mio’m
Güneş Ülkesi
Avare Rasmus
Aslan Iyi Kalpli Kardeşler

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı