A

Asu Maralman

Asu Maralman Biyografisi

Asu Maralman; Gerçek adıyla Silvie Bursalıoğlu 20 Şubat 1948 de Ermeni asıllı Türk vatandaşı Müzik aşığı bir soprano olan annesi Mersedes Bursalıoğlu’nun ikinci kızı ve üçüncü çocuğu olarak Bakırköy, istanbul’da doğdu. Mesleği terzi olan babasının adı İstapan Bursalıoğlu’dur. 70’li yılların başında “Derhal Sen Varsın Dünyamda” plağıyla ünlenen (hakiki adı Azad Bursalıoğlu olan)“Nonna Bella‘nın” kız kardeşidir. Asu Maralman’ın çocukluğu Bakırköy ve Üsküdar’da geçmiştir. 5 yaşında evde piyano ve şöhret eğitimi ile müziğe başladı. Annesi, Silvia’nın operada söylemesini ve piyano virtüözü olmasını istiyordu. 14 yaşına geldiğinde Jirayr Çarkçı ve jirayr Aslanyan’dan şöhret ve solfej dersleri almaya başladı. Derslerdeki başarısının gerisinde 15 yaşındayken ‘leblebici horhor‘ adlı operette ustalarının da yardımıyla kayda değer bir rol elde etmiştir. Liseyi İtalyan Ticaret Lisesi’nde okudu. O yıllarda okurken gizli olarak dağıtılmış düğün salonlarında sahne çalışmaları yapar. 1961 yılında Caddebostan gazinosu’nda düzenlenen Ses Yarışması’nda fransızca olarak seslendirdiği “siyah orfe” filminin müziğiyle tüm jüriyi etkileyerek birinci oldu ve ablası gibi kendini müzik dünyasının içinde buldu.
1966 yılında Uğurtan Günal orkestrası ile çalışmaya başlayan Asu Maralman profesyonel olarak bu dünyaya ilk adımını atmıştır. orkestranın erkek solisti Orhan Şevki’dir. Bir sene sonradan, 1967’de eylül ayında evleneceği ve 12 sene evli kalacağı Orhan Şevki ile bu sayede tanışmıştır

1968 yılına değin yaptığı sahne çalışmalarında ablasına vokalistlik yapan Silvia da onun soyadını kullanmayı seçim etti ve Silvia Bella adıyla sahnelere çıktı. 1967 yılında Orhan Şevki ile evlenir ve kendi orkestralarında çalışmaya başlar ve çift amaçlamak için Adana’ya yerleşir. 9 aylık bir süreden sonra o yıllarda fazla popüler olan ve öteki salonlarında Şenay Yüzbaşıoğlu, Ümit Aksu, Ayten Alpman ve Şerif Yüzbaşıoğlu gibi isimlerin çalıştığı Hilton’dan aldıkları öneri üstüne her tarafta istanbul’a yerleşmişlerdir. Asu Maralman ve eşi Orhan Şevki; Orkestrası ile uzun zaman Hilton Oteli’nde program yaparlar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ali Atay

İlk plağı olan “Bir Görsem Ölmeden – Nerdesin” 1971 yılında Diskotür firmasından yayınlandı. Profesyonel olarak ilk kere 1973 yılında Zeki Müren desteğiyle Erenköy Lalezar Gazinosu’nda sahneye çıktı. 1974 yılında ‘Bir Ayrılık, Bir Fakirlik, Bir Ölüm’ adlı parça ile 1. Toplu İğne Beste Yarışmasında finale kaldı ama dereceye giremedi. 1977 yılında sözlerini Bülent Pozam’ın yazdığı Selmi Andak bestesi “Bal Gibi Olur” 45liği ile en büyük çıkışını yaptı. Bu çıkışın ardındaki gelen “Sabahtan Ola Hayrola” ve “Şarkılar Yazdım” 45’likleri ile başarısını devam ettirdi.

Asu Maralman, 1976 yılında Erenköy Lalezar gazinosunda Akıllı Müren’in kadrosunda sahneye çıkar.

Bir ara meslek ilişkileri bir uçtan bir uca tanıştıkları Fransız şarkıcı Hugues Aufray’ın davetiyle 1973 yılının Ekim ayında Paris’e yerleşen Orhan Şevki ve Asu Maralman kısa bir zaman sonradan tutunamayıp Türkiye’ye dönmüşlerdir.

1974 yılında plakçısının isteği üzerine, kendisine Türkçe bir isim bulmasını istemesi üstüne, o dönem yakın arkadaşı olan yazan Ferid Edgü oturdu ve Silvia için çeşitli isimler çıkardı. Silvia içlerinden en fazla Asu’yu ve Maral’ı beğendi ve plakçısına “Benim ismim Asu Maral olsun,” dedi. Plakçısı da “Asu Maral havada kalıyor, sonuna man ekleyelim Asu Maralman olsun,” deyince 26 sene Silvia olarak yaşadıktan sonradan «Asu Maralman» adı ile sahneye çıkmaya başlar.

Asu Maralman’ın müzik hayatı baştan başa seslendirdiği 40 parçanın en az 10 adam başına hite Vay Vay, Bana Güzel Bir Şey Söyle, Sigaramın Dumanı, Kıbrıs Çıkartmaları’nda çalan Hudey Hudey, gibi fazla meşhur şarkılara imza attı. En büyük çıkışı da “Bal Gibi Olur” adlı parçasıyla yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Akrep Nalan

1980 yılında kendisinin finanse ettiği, ilk ve tek LP’si olan “Bağrı Yanık Dostlara” yayınlandı. 1983 yılında gazinolarda ve gece kulüplerinde yaptığı sahne çalışmalarını bıraktı. 1987 ve 1988 yıllarında Amerika ve Kanada’da sahne çalışmalarında bulundu. 1989 yılından itibaren 1994 yılının ardına kadar Güney’de ve Ege’de turistik tesislerde on iki dilden şarkılar söylediği programlara başladı. Bu sırada 1989 da Bodrum’da çalışırken müzisyen Mehmet Oylumlu ile tanışır.

1990 yılında Mehmet Oylumlu ile ikinci evliliğini yaptı. 1992 Erzincan depreminden sonra eşiyle birlikte Alanya‘ya yerleşti. İki sene Alanya’da yaşadıktan sonra 1994 yılında boşandı. Baştan istanbul’a yerleşti. Eşiyle ayrılık safhasında lenf kanserine yakalandı. İlk ameliyatını Fransa‘da oldu, metastaz yapınca Hacettepe’de ikinci ameliyatını geçirdi. Ve kanseri yendi.

Eski arkadaşlarıyla birlikte “Sayın Bayanlar Beyler” adlı müzikli bir gösteride yer aldı.

2000 yılında Ada Müzik göre Eski 45’likler projesi dahilinde 45’liklerinden derlenen şarkılardan oluşan “BEST OF” albümü yayınlanmıştır.

Asu Maralman; 2006’da çekilmeye başlayan ve başrollerini (Oğuz Karaman rolüyle) Emre Kınay ve (Eda Aydeniz rolüyle) İclal Aydın‘ın oynadığı “İki Aile isimli” TV Dizisinde Safiye rolünü oynamıştır. Dizinin jenerik müziği de ‘Olur Olur Bal Gibi Olur’ şarkısıydı.

2011 yılında yönetmen Tolga Örnek ; yönetmenliğini yaptığı “Kaybedenler Kulübü” adlı filmde; Sözlerini Zihni Küçümen‘in yazdığı, müziğini Selmi Andak‘ın yaptığı Asu Maralmanın, bundan bütün 32 sene önce “Bağrı Yanık Dostlara” adlı albümünde söylediği “Merhaba” adlı şarkıyı kullandı.

Evlilikleri :
1. evliliği : Eylül 1967 yılında Orhan Şevki ile evlendi. 12 sene evli kaldılar ve 1979 da boşandılar.
2. evliliği : 1990 yılında Mehmet Oylumlu ile ikinci evliliğini yaptı. sonra 1994 de boşandılar.
3. evliliği : 2008 yılında İngiltere’de bir abisinin çok yakın arkadaşı Türk ile evlendi. Eşinin gündeme varmak istememesinden nedeniyle ismini vermiyor

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Gökben

Filmleri :
2011 – 2012 – İffet (Feride Teyze)(Tv dizisi)
2009 – Umut (Mine Çağlayan) (sinema filmi )
2006 -İki Aile (Safiye)(Tv dizisi)
2005 – Beşinci Boyut (Misafir Oyuncu)(Tv dizisi)
1976 – Çizmeli Kedi (Konuk Oyuncu)(sinema filmi )

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı