A

Asya (şarkıcı)

Asya (şarkıcı) Biyografisi

Asya (şarkıcı), 24 Şubat 1965 tarihinde Eskişehir’de doğmuştur. Esas adı Tülay Keçialan’dır. Annesinin adı Şencan, babasının adı Ahmet’dir. Asya, ortaokul yıllarında Eskişehir Halk Müziği Eğitim Merkezi’nde müzik eğitimi aldı. Eskişehir Ahmet Kanatlı Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. 1981 yılında lisede okurken Uyruk Gazetesi Liseler Arası Müzik Yarışması Türk Millet dalında solist olarak birinci oldu.
Lise bittikten sonradan önce Bodrum‘da sonra da Ankara‘da müzik hayatına başladı. Önceleri Tülay Saygın adını kullandı. Sonradan “Asya” sahne adını aldı. Ankara’da 8 sene Grup Angora’nın solistliğini yaptı.

Asya, 1990 yılında 1990 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye elemelerine katıldı. Asya, “Zamanda Gezinti” isimli şarkı ile 15 yarışmacı içinde 12. Oldu fakat bu sayede Nilüfer ile tanıştı ve onun vokalisti oldu. Ve istanbul’a taşındı. Dört sene her tarafında Nilüfer’in vokalistliğini yaptı.

1992 yılında “Haykır Sevda Dağlarına” isimli şarkıyı yorumlayarak İstanbul Beyaz Güvercin Müzik Yarışması‘nda birincilik kazandı. Benzer yarışmada ikinciliği Suat Suna, üçüncülüğü ise İzel-Çelik-Ercan (İzel Çeliköz, Çelik Erişçi ve Ercan Saatçi) grubu aldı.

1994 yılında “Asya (1994)” isimli ilk albümünü çıkarmadan önce adını “Asya” olarak değiştirmiştir.

Asya, 2010 yılında Engin Gürkey ile birlikte TRT Müzik kanalında “Müziğin Binbir Dili” adlı müzik programını sundu.

Asya’nın öne çıkan öteki şarkıları; Gökhan Kırdar bestesi “İsyankar“, Mustafa Filika bestesi “Beni Aldattın“, Nikos Karvelas bestesi “Olmadı Yar” ve Hamit Ündaş bestesi “Nazara Geldik“‘tir.

Asya, 1995 yılında tekstilci işadamı Şevki Endişesiz ile evlendi. Aslı (d.1996) adında bir kızı vardır.

Ödülleri:
1981 – Uyruk Gazetesi Liseler Arası Müzik Yarışması Türk Halk dalında birincilik
1992 – Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması’nda birincilik

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Hamdi Çamlı

Albümleri :
1994 – Asya
1996 – Asya
1999 – Masum
2002 – Dönmem Yolumdan
2007 – Aşktır Beni Hoş Yapan
2014 – Aşk İz Bırakır

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı