A

Atilla Çilingir

Atilla Çilingir Biyografisi

Atilla Çilingir, 29 Kasım 1948 tarihinde Samsun’da doğmuştur. 12 yaşındayken ‘Selimiye Askeri Orta Okulunda’ başladığı askerlik mesleğini, çocuklarının öğrenimleri nedeniyle emekliliğini istediği 1990 yılına kadar kesintisiz olarak 32 sene sürdürerek; çocukluğunu, gençliğini ve yaşamının en verimli yıllarını mensubu olmaktan gurur ve onur duyduğu Türk Silahlı Kuvvetleri çatısı aşağıda geçirdi ve yarbay rütbesi ile emekli oldu. Emekli olduğu 1990 yılından günümüze, 25 yıldan beri ‘Türkiye Sigorta Sektöründe’ yönetici olarak görevine devam etmektedir…

1967 yılında Teğmen rütbesiyle T.S.K da göreve başladığı süre, Kıbrıs olayları tüm hızıyla devam ediyor, Kıbrıs Türk Halkı; Yunanistan’ın da desteğini alan Rum’lar göre insanlık dışı toplu katliamlara, baskılara maruz kalıyor; hesaplı ambargolarla karşısında, karşıya bulunuyordu.

O yıllarda Türkiye Cumhuriyeti Devletinin 1960 yılında imzalamış olduğu BM’ler göre onaylanmış garantörKıbrıs Adasında bulunan Şanlı Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayında tayin olmak için daima uygulama veren Teğmen Çilingir;

1974 yılının 20 Temmuz Cumartesi sabahı kendisini Yeşil Adada savaşın içinde buldu. Bölük komutanı olarak Kıbrıs Savaşlarının her iki safhasında da bu görevini başarıyla sürdürdü ve ‘’Gazi‘’unvanı ile onurlandırılarak Türkiye’ye döndü.

1974 – 1975, 1985 – 1987 yıllarında atama yaptığı cet yadigârımız Kıbrıs’ta;’mili davamız’ Kıbrıs konusuna sahip çıkarak, o topraklarda vatan ve vazife uğruna seve, seve hayatlarını feda eden şehitlerimizin kan ve can bedelini, Kıbrıs Türk Halkının kazanılmış tarihsel ve hukuksal haklarını müdafaa etmek adına değişik platformlarda tayin aldı. Sempozyumlara, panellere, televizyon programlarına konuşmacı olarak katıldı, makaleler yayınladı. Halen Kıbrıs konusu ve ülke meseleleriyle ilgili güncel yazılarına devam etmektedir.

1990 yılında T.S.K dan kendi ricası ile emekli olduktan sonradan ‘’Kıbrıs Milli Davamızdaki’’ haklılığımızı 41 yıldan beri savunmakta olan Çilingir’in; bu konu ile ilgili olarak kaleme aldığı; ’’Özgür Nefesi (KKTC Cumhurbaşkanlığı yayını 1995)’’, ‘’Girne’den Doğan Güneş (1997)‘’,‘’Unutanlar Unutturulanlar veya Hatırlayamadıklarımız (2004)’’, ‘’Elveda Kıbrıs Lakin Bir Gün Mutlaka (2006)’’, ‘’Andımız Olsun ki Bu Topraklar Bizim (2007)‘’,’’Tarihten Gelen Çığlık (2010)’’ isimleriyle yayınlanmış ve Kıbrıs konusunu anlatan kitaplarıyla birlikte; ülkemizin son 65 yılında yaşanmış, öne meydana çıkan manâlı olayları anlatan: ‘’10’ların İzleriyle Türkiye (2014)’’,’’Kırılmadık Ne Kaldı?-Süre Katiyen Kaybolmaz (2015)’’ isimli kitapları bulunmaktadır…

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ali Eyüboğlu

Sivil meslek hayatına ‘Türkiye Sigorta Sektöründe ve Çukurova Holding grup şirketlerinden Irk Sigortada’ başlayan Çilingir; sigorta sektörümüzde ilk olarak ‘sigorta suiistimalleri araştırma bölümünü’ kurarak, ödev tanımı itibariyle; ‘sigorta müfettişi / sigorta dedektifliği’ ödev tanımlarını sektörde birincil uygulayan yönetici oldu.

1 Ekim 2000 tarihinden itibaren ‘Halk Müziği Sigorta ve Irk Hayat Sigorta’ isimlerinin,’Yapı Kredi Sigorta ve Inşa Kredi Yaşam’ olarak değişmesiyle birlikte yeniden aynı şirketler grubunda araştırma bölümünün yöneticiliğine aralıksız Çilingir; Inşa Kredi Bankasının 2005 yılında ‘Koç Grubu’ kadar satın alınmasından daha sonra, Koç Inşa Kredi Sigorta’da sigorta suiistimalleri araştırma ve rücu bölümlerini yönetti.

15 Haziran 2009 tarihinde Koç Yapı Kredi Sigorta’dan ayrılan Atilla Çilingir; halen dünyanın 18 ülkesinde şubesi yer alan, en saygın afiyet bilişim şirketlerinden birisi olarak ülkemizde de faaliyet gösteren ‘’CompuGroupMedical Veri Sistemleri A.Ş’’ bünyesinde, Dosya ve Hasar Araştırma Müdürü olarak atama yapmakta olup;

Pek çok üniversite’nin ‘Banka ve Sigortacılık fakülteleri ve yüksekokullarında’ vermiş olduğu/vereceği seminerler ve kermeye devam etmektedir. Çilingir’in sigorta sektöründe 25 yıldan beri vermiş olduğu hizmetlerini anlatan ‘’Sigortalı Hayatın Gerçekleri’’ isimli bir kitabı daha bulunmaktadır.

Çilingir, bu kitabın geliri, CGM’nin de katkılarıyla; 19 Şubat 2013 tarihinde Van’ın Muradiye İlçesi Akbulak Köyü İ.M.K.B (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) Yatılı Bölge İlk Öğretim Okulunda kendi adını taşıyan bir BT (veri teknolojisi) sınıfı açmıştır.

Atilla Çilingir evli ve 2 çocuk babasıdır.

2015 yılının Kasım ayında 34’ncüsü düzenlenen Milletlerarası Tüyap Kitap Fuarında “Kırılmadık Ne Kaldı? (Vakit Katiyen Kaybolmaz 2002-2015)” adlı kitabı ile katıldı. Bu kitabından elde edilecek gelir ile de bir ilköğretim okulunda kütüphane açarak değerlendireceğini belirtmiştir.

2016 yılının Ekim ayında “Kıbrıs – Yes Be Annem 2002-2016” adlı kitabı Bilgeoğuz Yayınlarından piyasaya çıkmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Hikmet Müftüoğlu

2017 yılının Ekim ayında “Önce Vatan” adlı kitabı Bilgeoğuz Yayınlarından piyasaya çıkmıştır.

Kitapları :
2017 – Önce Vatan
2016 – Kıbrıs – Yes Be Annem 2002-2016
2015 – Kırılmadık Ne Kaldı? (Vakit Katiyen Kaybolmaz 2002-2015)
2014 – 10’ların İzleriyle Türkiye
2012 – Sigortalı Hayatın Gerçekleri
2011 – Tarihten Gelen Çığlık – Kıbrısta Soykırım (1955-1974)
2007 – Andımız Olsun ancak Bu topraklar Bizim!
2006 – Elveda Kıbrıs Lakin Bir Gün Mutlaka!
2004 – Unutanlar, Unutturulanlar veya Hatırlayamadıklarımız
1997 – Girne’den Doğan Güneş
1995 – Özgürlük Nefesi

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/etiket/atilla-cilingiroglu/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı