A

Avni Özgürel

Avni Özgürel Biyografisi

Mehmet Avni Özgürel, 1948 yılında Ankara’da doğmuştur. 1954 yılında Kurtuluş İlkokulu’nda tahsiline başladı. Kurtuluş Lisesi’nin orta kısmında Ortaokulu okudu. Liseyi de Ankara Gazi Lisesi’nde okumuştur. Liseden sonradan Ankara’da Millet gazetesinde gazetecilik mesleğine başladı. bununla beraber da İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ekonomi-Maliye Bölümü’nde yüksek öğrenimini tamamladı.
Kendisiyle benzer isimde olan dedesi Mehmet Avni Özamanında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş Denizli Tavas’a yerleşmiştir. Babasının adı Orhan, annesinin adı Münevver’dir. Gülay ve Şenol isminde 2 kız kardeşi vardır. Babası Orhan Özgürel, harita subaylığı yaptığı için Erzincan başta elde etmek üzere Anadolu’nun değişik yerlerinde bebekliği ve çocukluğu geçmiştir.

Avni Özgürel, 1964-65 yıllarında gençliğinde özellikle Türk Ocakları Gençlik Kolları’na üye olduktan daha sonra siyaseten daha aktif olmuştur. Avni Özgürel, Türk Ocakları’na gidip gelirken öğretmenin teşviki ile Türk Hava Kurumu’nun açtığı kompozisyon yarışmasına katılır. Ve Türkiye birincisi olur. Özgürel’in o kompozisyonu UNESCO’ya gönderilir, orada da derece alır. Böyle olunca bir-iki gazete kendisiyle mülâkat yapar. CHP’nin Millet Gazetesi onlar arasındadır.

Milliyet, Akşam, Yeni İstanbul, Ayrıntılı Haber gazetelerinde ve Yankı Dergisi’nde gazetecilik yaptı. Gelişim Yayınları’nda çalıştı.

1981 senesinde TRT televizyonu için Bulgaristan Türklerinin içinde bulundilm senaryosu olan Belene’yi kaleme aldı. Bu dizi filmin gördüğü ilgi dolayısıyla başkaca devamlılık ve belgesel film metinleri de kaleme aldı.

Daha sonraki yıllarda Sabah gazetesi ve gerisinde Radikal gazetesinde özel haber müdürlüğü, Doğan Yayın Grubu bünyesinde Yeni Ufuk Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. Halen Radikal gazetesinde yazan olarak çalışıyor.

Belgeli/dramatik film yazarlığını da sürdürmektedir. Lüzum TRT gerekse Kültür Bakanlığı kadar desteklenen böylece fazla belgelere dayanan filmin yanı sıra, Zincirbozan ve Büyük Oyun adlı sinema filmlerinin süreklilik yazarlığını yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayşe Arman

Katıldığı ve yöneticiliğini yaptığı TV programları, panel ve konferanslarda tahlilleri kitleler göre ilgiyle izlenen bir açık fikirli olarak tanınmaktadır.

Avni Özgürel, 2012 yılında gazeteci olarak Kandil’de PKK liderlerinden Murat Karayılan’la da mülâkat yaptı.

Avni Özgürel, 1975 senesinde Ayfer Özgürel ile evlendi.

Avni Özgürel, 3 Nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti kadar açıklanan ve uzlaştırma sürecini yönetecek olan 63 karakter Akil halk listesine Ege Bölgesinden girmiştir.

Kitapları :
İşaret Taşları,
Din ve Cumhuriyet,
Osmanlı’ya Hasret Topraklar,
Ayrılıkçı Hareketler
Osmanlı’dan Cumhuriyet’e İktidar Oyunu
Portreler Galerisi – Küllenen İzler – 2
Portreler Galerisi – Küllenen İzler – 1
Hrant Dink Cinayeti (Yazarlar: Avni Özgürel, Etyen Mahçupyan, Mehmet Altan, Yasemin Çongar )

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı