A

Ayşe Arman

Ayşe Arman Biyografisi

9 Aralık 1969 Adana’da doğan Ayşe Arman, kendisi dahil 3 kardeştir. Alman olan annesi Veronica başarılı bir balerindir, babası Türk Mehmet Kutman Arman’dır. Tarsus Amerikan Lisesi’ni bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’na devam etti fakat mezun olmadan 18 yaşında Nokta Dergisi’nde çalışmaya başlayınca eğitimini yarım bıraktı.

25 sene sonradan tekrar okula döndü, İ. Ü İletişim Fakültesi’ni bitirdi. Üniversiteyi bitirmekle kalmadı, hızını alamadı, bir vakit Bilgi’deki üniversite öğrencilerine röportajlar dersleri verdi.

Ayşe Arman, Gazetecilik hayatına, Nokta ve Erkekçe dergisini çıkaran Ercan Arıklı‘nın sekreteri olarak başladı. daha sonra Aktüel ve Tempo dergilerinde, Marie Claire ve Yeni Asır Gazetesi’nde çalıştıktan sonra Bağımsızlık Gazetesi’nde çalışmaya başladı. Halen Özgürlük Gazetesi‘nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

1994 yılında 25 yaşında iken “Ayşe’nin Gözlüğü” köşesini yazmaya başladı. Pazar ilavesinde de röportajları yayınlandı. O gündür bugündür Özgürlük’te, her Pazar mülakatları yayınlanıyor. Bilhassa de röportajlarıyla sivrildi. Sorulmayanı sordu. Örnek alınan gazeteci oldu. Farklılığını kabul ettirirdi. “Ayşe Arman tarzı” diye bir gazetecilikten söz edilmeye başlandı.

Genel Olarak bayan-erkek ilişkileri öncelikle olmak üzere gönder yazıları ile tanınır. Pazar röpörtajları da ünlüdür. Ses getiren gazetecilik başarılarına imza atmıştır. Ayşe Arman, köşe yazarı kalıbını aşarak çoğu meşhur isimle görüşme yapmayı başarabilen, gönder noktalara rahatlıkla bağlantı edebilen yazarlardandır. Çoğunlukla cinsellik üstüne yazılar yazar Ayşe Arman, dikkatleri, tepkileri ve övgüleri üstüne çeken birçok uç noktadaki yazılarını kaleme almaktan çekinmeyen bir yazardır.

Gazeteciler Cemiyeti, üniversiteler dahil bir fazla kurumdan, bir fazla ödül aldı. İlk ödülünü (Bülent Dikmener) 19 yaşında “Çemberlitaş Kız Yurdu’nda fuhuş”adlı Nokta Dergisi’ndeki haberiyle aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aydoğan Vatandaş

1989 yılında Cumhuriyet GazetesiBülent Dikmener” Ödülü, aldığı ilk ödüldür. Sevdiği adamın peşinden dünyayı dolaşıyor, benzer anda da gazetecilik mesleğini icra ediyor.

4 şubat 2011’de gösterime giren Aşk Tesadüfleri Sever filminde konuk oyuncu olarak yer almıştır.

“Kimse Okumazsa Ben Okurum”, “Kimse Sormazsa Ben Sorarım”, “Sevgilim ben ve Alya” ve “Seyahat’nin Güzel İnsanları” adlı 4 kitabı var.

Ayşe Arman, 2005 yılında Haldun Dormen ve Betul Mardin‘in oğlu olan Ömer Dormen‘le evlendi. Alya Mey Dormen adında bir kızları vardır.

Ayşe Arman eşi ve çocuğu ile birlikte eşinin işi için 2003 yılında Birleşmiş Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Dubai‘de yaşamaya gittiler. 2010 yılının Temmuz ayında istanbul’a dönüş yaptılar.

şu anda da Ayşe Arman, Hindistan-Türkiye aralarında mekik dokuyor. Sevdiği adamın peşinden dünyayı dolaşıyor, aynı anda da gazetecilik mesleğini icra ediyor.

Kitapları:
Kimse Okumazsa Ben Okurum (2002)
Kimse Sormazsa Ben Sorarım (2003)
Sevgilim ben ve Alya (2009)
Yolculuk’nin Hoş İnsanları (2013)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı