A

Axl Rose

Axl Rose Biyografisi

William Bruce Rose, Jr., 1962 doğumlu Amerikalı meşhur hard rock yıldızı. Guns N’ Roses grubunun kurucusu ve geriye kalan tek orjinal üyesi, bununla birlikte da grubun isim haklarının da sahibi.

William Bruce Rose, Jr., Sharon E. Bailey ve William Rose‘un çocukları olarak 6 şubat 1962‘de Lafayette, indiana’da dünyaya geldi. Epeyce katı ve dindar bir ortamda büyüdü. Küçük bir çocukken, biyoloji ile ilgili babası William Rose tarafından cinsel tacize uğradı. Axl Rose iki yaşındayken, babasının evi terketmesinin gerisinde annesi, Stephen Bailey (‘Beetle’) ile ikinci evliliğini gerçekleştirdi. Axl, üvey babası Bailey göre da bedensel şiddete maruz kaldı.

Stephen Bailey’i öz babası olarak bildi ve William Bailey ismini kullandı. Babasının evi terkedişinin gerisinde, onyedi yaşında esas babasının varlığını öğrendi ve doğum ismi olan William Rose’u geri aldı. Geçirdiği katı disiplin ve zorlama altındaki çocukluğunun peşinde birincil gençlik yıllarında oldukça asi bir yapıya büründü. Annesin yaşadığı tacizlere karşın Bailey’den ayrılmaması ve bu ortamda geçen çocukluğu, ilerki dönemlerde hayatına giren kadınlaren oldu.

Rose’un müziğe olan zinde ilgisi zamanla kendini gösterdi. Kilise korosunda şarkı söyledi ve piyano çalmaya başladı. Bu dönemlerde Axl adında bir grup kurdu. Ardından da Axl ismini kendi yasal ismi olarak kullanmaya başladı.

Axl Rose, gençlik yılları baştan başa polisle sayısız kez problem yaşadı; Saldırı ve toplum huzurunu bozmaktan yirmi’den artı defa tutuklandı. Yasal uyarılar ve avukatının da tavsiyesi sonucu 1980‘lerin başında Indiana’yı terk etti ve rock kariyeri için Los Angeles‘a yerleşti. Burada eski grup arkadaşı Izzy Stradlin ile tekrar biraraya geldi. Hollywood Rose, LA Guns, Rapidfire, A.X.L. ve Rose isimlerinde gruplarda yeraldıktan daha sonra, 1985 yazında eski L.A Guns grubundaki arkadaşları Tracii Guns ve Rob Gardner ile Guns N’ Roses‘ı kurdu. Kısa zaman sonradan Tracii Guns’ın yerine Slash, Rob Gardner‘ın yerine Steven Adler gruba dahil oldu. GN’R, 1986‘da Geffen Records ile anlaşma imzaladı ve ilk albümleri “Appetite for Destruction‘ı, 1987 yılında piyasaya çıkardı. Albüm, kısa sürede büyük bir galibiyet elde etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alp Kavasoğlu

1990 yılında, 1980’lerin ortalarından 1990’ların başlarına kadar çalkantılı bir ilişki yaşadığı şarkıcı Don Everly‘nin kızı Erin Everly ile evlendi. Ama bu evlilikten bir hafta daha sonra, Rose boşanmak için başvuruda bulundu. Erin Everly’nin hamileliği ve bebeklerini düşürmesi, Axl Rose’u derinden etkiledi. 1991 yılında evliliğinin sona ermesinin arkasında meşhur top model Stephanie Seymour ile ilişki yaşamaya başladı. Seymour’a ve oğluna olan sevgisinden nedeniyle, ona kendisinin sahip olamadığı iyi bir baba figürü olmayı istedi. 1993 başında ayrılmalarının ardından Axl Rose, derin bir depresyona girdi.

Yoğun uyuşturucu kullanımı ve iptal edilen konserlerin yanısıra, şarkılarındaki sözler yüzünden de ırkçı ve homofobik sıfatlarıyla anıldı. En son, “Chinese Democracy adlı bir albüm hazırlığı içinde olduğunu açıkladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı