A

Ayhan Şahenk

Ayhan Şahenk Biyografisi

Türk iş adamı, vakıf yöneticisi.
11 Haziran 1929 günü Niğde’de doğdu. Ankara Hukuk Fakültesi‘nde okurken, inşaat işine girdi (1950). 9 bin lira sermaye ile kurduğu inşaat şirketi, TBMM’nin yol, asfalt ve kanalizasyon işleri ihalesini aldı. İrili ufaklı 16 baraj ve toplam 66 inşaat projesini gerçekleştirdi. Türkiye’nin baraj yapan birincil inşaat şirketi olan Doğuş İnşaat, Doğuş grubunun büyümesinin motoru oldu.

Doğuş Grubu, Ayhan Şahenk’in önderliğinde inşaat, bankacılık, iletişim, turizm, gıda, otomotiv alanlarında manâlı yatırımlar yaptı.

Sosyal sorunlarımıza aradığımız çözüm yollarında, millet hizmetlerine katkıda bulunmak, hepimizin ilk olarak de olanakları olanların görevi aynı zaülkemize borcumuzdur. Ayhan ŞAHENK

Doğuş Holding Başkanı Ayhan Şahenk, topluma ve insanlara yaptığı hayır işlerini kurumsallaştırmak nedeniyle 5 Haziran 1992 tarihinde İstanbul’da Ayhan Şahenk Vakfı‘nı kurdu. Vakıf bir fazla mesken merkezinde, okullar açtı, okullara ve öğrencilere araç gereç yardımı yaptı. 1997 yılında uygulanmaya başlanan “Millet Sağlığı Programı” çerçevesinde mobil sağlık araçları ile daha alçak sosyo hesaplı yörelerdeki ilk öğretim öğrencilerinin ve alan sakinlerinin yararlandığı sağlık programları sundu.

ABD’nin meşhur ekonomi dergisi Forbes‘ın her sene geleneksel olarak yaptığı sıralamada 1998 yılında, dünyanın en varlıklı 200 kişisi aralarında bulunuyordu. Ayhan Şahenk, 148. sıradaydı.

3 Nisan 2001’de vefat etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Çakar
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı