A

Aykut Edibali

Aykut Edibali Biyografisi

Siyasetçi, yazar ve Insanlar Partisi Genel Başkanıdır.

Aykut Edibali, 13 Nisan 1942 tarihinde Afyonkarahisar, Sandıklı’da doğmuştur. Babası Ali Edibali, annesi Rahime Edibali’dir. Afyon Dumlupınar İlkokulundan 1953 yılında, Afyon Ortaokulundan 1956 yılında, Afyon Lisesinden 1959 yılında mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden de 1963 yılında mezun oldu.

Mezun olduktan sonra yeni bir siyâsi olduğu bu hareket “Yeniden Milli Uğraş” ismiyle Türk siyasal ve sosyal hayatında yerini aldı.

1970 yılında Otağ Yayınevi ve tesislerini kurdu. 3 Şubat 1970 tarihinde “Her Yerde Ulusal Çaba” dergisini çıkarmaya başladı. Aykut Edibali, Her Tarafta Ulusal Çaba, Bayrak, Pınar, Çınar, Gerçek, Çağrı dergilerinde yazılar yazdı.

1974 yılında yazdığı “Türkiye’nin Kıbrıs Politikası ne olmalıdır” kitabında Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulmasını ve adanın ilhakını önerdi.

Mart 1975 de Yeni Etraf Gazete ve Matbacılık tesislerini satın alarak çıkardığı Sancak Gazetesi, 4 yıl günlük yayını sürdürdükten sonra haftalık Gazete’ye dönüştü.

Bitmiş Ulusal MücadeIe” kadroIarı 24 Mart 1984 tarihinde Islahatçı Demokrasi Partisini kurdu. Bu partide Kurucu GeneI Başkanı olarak hizmetlerini sürdürdü.

1991 yılında Islahatçı Demokrasi Partisi olarak, Huzur Partisi ve Milliyetçi Alıştırma Partisi ile işbirliği yaptı.

6 Kasım 1991 tarihinde Rahat Partisi Kayseri milletvekili olarak 19. dönemde milletvekili seçilerek TBMM’ye girdi. sonra istifa ederek, 1992 yılında Barıştırma ve Birlik Partisini kurarak genel başkan oldu.

23 Kasım 1992 tarihindeki Islahatçı Demokrasi Partisi’nin ikinci herzamanki kongresinde Birlik ve Uzlaşma Partisi, Sancak Partisi ve Halk Müziği Partisi birleşerek “Halk Partisi” adını aldı ve Genel Başkanlığına Aykut Edibali seçildi. Tüm kongrelerde olduğu gibi tekrar Halk Müziği Partisinin Mayıs 2012’de yapılan kongresinde tek liste ile aday oldu ve Genel Başkanlığa yeniden seçildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Asuman Krause

Aykut Edibali, 1975 yılında hukukçu ve yazan Filiz Kapusuzoğlu ile evlendi. Üç kız, üç erkek çocuğu vardır.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan milletvekili seçimlerine Aykut Edibali, eşi Filiz Edibali ve büyük kızı Rahime ile birlikte namzet oldu.

Kitapları :
Türkiye’nin Kıbrıs Politikası ne olmalıdır
Sosyal Sistemlerin Temelleri
Milli mücadelede Kadroların Vazifeleri
Komünist İhtilale Karşı Tedbirler
İlmi Sağ
Kadroların Vazifeleri
İnkılap İlmi
Milli Mücadelenin stratejisi
Birlik Davamız
Kuran’ın Aksiyon Öğretisi
Beş Çayı

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı