A

Ayşe Tüter

Ayşe Tüter Biyografisi

Yemek Yazarı

Ayşe Tüter, İstanbul’da Boğaziçi’nin Anadolu yakasında Beykoz ilçesine ast bir mahalle olan Çubuklu’da doğmuştur. İki erkek kardeşi vardır. Babası İstanbul, annesi ise Rumeli kökenlidir. 5 yaşındayken biber dolması yapmaya başladı. İlkokulda okumayı söktükten sonradan gazetelerde birincil okuduğu köşeler yemek yemek köşeleriymiş. Üsküdar Türk Kız Koleji’nde okuduktan daha sonra Cağaloğlu Iş Okulu’nda yemek pişirme ve pasta eğitimi alarak diplomasını aldı. Ardından beş yıldızlı otel şeflerinden kurslarla eğitimini sürdürdü.

Küçük yaşlardan beri yemeğe olan merakını ve birikimlerini; ailearının yönlendirmesi ile 1996 yılında sofra dergisinin açtığı yemek yarışmasına katıldı. Yemek yarışmasında Kuru fasulyeden tatlı yaparak Türkiye birincisi oldu. Tunus’ta düzenlenen yemek festivalinde 10 birey ile Türkiye’yi temsil etti. Bir çok ödül plaketi aldı. Yarışmalardan dereceler aldı. Çırağan Sarayı‘nda yapılan bir yarışmada ikinci oldu, çoğu ödül aldı. Televizyonda ilk kez canlı yayında yemek yapan bayan oldu. 1996 yılından bu yana Samanyolu TV, ATV, Kanal D, TV8, Türkmax, Kanal Türk, Cine 5 gibi birçok farklı kanalda yemek yemek tariflerini paylaştı; Esra Ceyhan, Şebnem Kısaparmak, Ender Saraç, Cenk Eren gibi isimlerle çalıştı. 6 yıl boyunca Sabahtan Gazetesi’nde yemek yemek köşesi yazdı. Pek fazla gazete için özel yemek yemek dergisi ekleri hazırladı. Vatan Gazetesi’nde yemek köşesi yayımlanmaya devam etmektedir.

Yemek kitapları hazırladı ve yayınladı. Banvit’in sponsorluğunda Lezzet Güneşi dergisini çıkardı. Keskinoğlu, Yonca Yağ, Tukaş, Reis, Filiz Makarna, Armoni Marketleri gibi firmalara danışmanlık yaptı.

Ayşe Tüter, 18 yaşındayken evlendi ve 2 oğlu vardır.

Ayşe Tüter, yemekler konusunda 7 kitap yazmıştır.

Yemek Kitapları :
– Ayşe Tüter Ev Yemekleri – Tat Ustası Ayşe Tüter Mutfağımızdaki Bolluk
– Ayşe Tüter`le Ramazan Bereketi
– AyşeTüter`le Mutfakta Dört Mevsim
– Tat Ustası Ayşe Tüter`le Nehir Keyfi
– Ayşe Tüter`le Pratik Mutfak Basit Tarifler
– Ayşe Tüter`le Pratik Mutfak-Ramazan Bereketi “2 Kitap”

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alessandra Ambrosio
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı