B

Bedrich Smetana

Bedrich Smetana Biyografisi

Meşhur besteci Çek ulusal müzik ekolüne öncülük etmiştir.
Amatör bir müzisyen olan Frantisek ile müziksever Barbara’nın birincil oğulları olarak Bedrich doğdu.

Dört yaşında babasından keman ve piyano öğrendi.Beş yaşında doğaçtan besteleri, Vals ve Dans J.Chemelik tarafından notaya alındı.

Sekiz yaşında Galopp adlı ilk bestesini yazdı.Bu arada Çek millet şarkılarını topladı, piyano çaldı ve okul korosunu yönetti.

Smetana, bir müzisyen gibi konserler verdi bir taraftan da lise öğrenimini sürdürdü.1843’de Prag başkentine geldi ve ünlü hoca Josept Proksch’den müzik dersleri almaya başladı.

Kontrpuan öğrendi ve Franz Liszt ile tanıştı.Onun yardımıyla 1848’de Prag’da özel bir müzik okulu açtı.

1849’da piyanist Katharina ile evlendi.Öğretmeni J.Proksch’in önerisi ile Avusturya-Macaristan eski imparatoru Ferdinand I.’in orkes.

1856’da Liszt’in önerisi ile İsveç’te Göteborg’da orkestra şefliğine getirildi ve Filarmoni Derneği yöneticiliği yaptı.

1861 yılında Prag’da milli bir tiyatro kurulması tasarısı yüzünden yurduna döndü.”Milli Opera” türünü yaratmayı ilk önce başardı.

1866’da “Bohemya’da Brandenburglular” adlı operasını sahneledi.1869’da Satılmış Nişanlı adlı meşhur operasını yazdı ve bu operasında Çek ulusal ekolünün bütün öğelerini sergiledi.

1874’de Smetana şiddetli baş ağrıları duymaya başladı ve Beethoven gibi işitme duyusunu kaybetme korkusuna kapıldı bu yüzden Milli Opera Orkestrası‘nı yönetme görevinden ayrıldı.

Smetana, 1880’de sanat yaşamının 50.yılında bir resital verdi.Bir yıl daha sonra Satılmış Nişanlı operasının 100. oynanışını yönetti.

1882’de işitme duyusunun azalması zihin sağlığını bozdu ve Prag’da bir hastahanede 12 Mayıs 1884 tarihinde hayatını kaybetti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Barış Pirhasan
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı