B

Behçet Necatigil

Behçet Necatigil Biyografisi

Behçet Necatigil, Türk Edebiyatı’nın öndegelen yazan ve şairlerinden.
16 Nisan 1916 tarihinde, istanbul, Fatih’te dünyaya gelen Necatigil, artistik, duyarlı bir insan olan annesi, Fatma Bedriye Hanım’ı, 1918 senesinde, az önce 2 yaşındayken kaybetti. Aynı sene büyük Fatih yangınında evleri de yanan Necatigil, bir süre Karagümrük’e, anneannesinin yanında yaşamaya gitti.

Uzun yıllar, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde müftülük yaptıktan daha sonra, Sarıyer Müftülüğü’nden emekli olan babası Necati Efendi, annesinin ölümünden bir yıl sonra, Beşiktaş‘ta bir saray memurunun kızı olan Saime Bayan‘la evlenince, Necatigil’in hayatında, babası ve anneannesinin aralarında gidip gelmekle geçen, bir dönem başladı.

Necatigil, ilkokula başlayacağı sene, anneannesinin de rahatsızlanınca, Karagümrük’ten Beşiktaş’a, babasının yanında geri döndü ve 1923‘de, Beşiktaş Cevri Sanatkâr Okulu‘na başladı.

Singer Dikiş Makineleri firmasında müfettiş olarak işe başlayan ve Kastamonu‘ya atanan babasıyla taşınanan Necatigil, ilkokul son sınıfı Kastamonu Muallim Tatbikat Mektebi‘nde okudu ve 1927‘de mezun olarak Kastamonu Lisesi‘nde ortaöğrenimine başladı.

Yetersiz besin ve ilgisizlik yüzünden başlamış olan hastalığı “adenit tüberküloz” sebebiyle, öğrenimine mola durumunda kalan Necatigil, ailenin bitmiş İstanbul’a taşınmasıyla, ameliyatlar ve elektrik tedavileriyle geçen uzunca bir süre geçirdi.

Yarıda kalan öğrenimine, 1931 yılında Kabataş Lisesi‘nde, orta ikinci sınıftan bitmiş başlayan Necatigil, 1936‘da okulun edebiyat bölümünden birincilikle mezun oldu.

İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu, Edebiyat Bölümünden mezun oldu. Kars, Zonguldak ve Kabataş Erkek Lisesi ‘nde ve daha sonra da, İstanbul Eğitim Fakültesi‘nde edebiyat öğretmenliği yapan Necatigil, Kabataş Erkek Lisesi’nde Demir Kısa Ve Öz, Hilmi Yavuz gibi yazar ve şairlerin öğretmeni oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Gülten Akın

Edebiyata ilgisi, Kastamonu’da, ortaokul yıllarında başlayan Necatigil, edebiyat öğretmeni, şair Akıllı Ömer Defne kadar desteklendi ve yazması için teşvik edildi.

O yıllardan kalan bir kompozisyon defterinde, Akıllı Ömer Bey’in 23.1.1930 tarihli şu cümleleri göze çarpmaktadır: “Yarının iyi bir kalemine sahipsin. Abes durma, oku!”

Ortaokul yıllarında, kendi el yazısıyla yazıp ciltlediği bir dergi çıkarmaya başlayan Necatigil’in okuyucuları, arkadaşları ve akrabalarıydı.

İlk şiiri, lise öğrencisi olduğu yıllarda Varlık Dergisi‘nde çıkan ve o tarihten, ölümüne değin hep şiirinin ve edebiyatının içinde olan Necatigil, şiirlerinde evler, aile, çevre, aşklar, sıkıntılar, hastalıklar, yalnızlıklar ve vefat, onun kendine has anlatımı ile satırlara dökülmüştür.

O yıllarda, Akşam Gazetesi’nin haftalık Çocuk Dünyası sayfasına, Ufak Muharrir imzasıyla şiir, fıkra ve hikâyecikler yazmaya başlayan Necatigil, sonradan bir ropörtajında, 1931 – 1933 yılları aralarında sürdürdüğü bu çalışmalarının karşılığında, dergi yönetiminden telif ücreti olarak, ya çikolata, veya bonbon aldığını açıklamıştı.

Kabataş Lisesi’ni bitirdikten daha sonra, öğrenimine Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde aralıksız Necatigil, bu arada, Alman Filolojisi‘ndeki bir takım derslere davetli öğrenci olarak katılarak, ilk ders yılı sonunda “Deutscher Akademischer Austauschdienst” kuruluşunun davetlisi olarak, bursla, Berlin‘e gönderildi. Dört ay Almanya‘da kalan Necatigil, Berlin Üniversitesi‘nin dil kurslarına devam etti.

1940 yılında, üniversiteden birincilikle mezun olan ve aynı sene, Kars Lisesi’ne edebiyat öğretmeni olarak atanan Necatigil, iklime uyum sağlamakta zorluk çekip, hastalanması üzerine, 1941’de Zonguldak Çelikel Lisesi‘ne tahsis edildi. 1943 Mart’ında da İstanbul Pertevniyal Lisesi‘ne atanmasından iki ay sonra, yaz dönemine girince, yedek subaylık için başvurarak Ankara‘ya dışarı giden Necatigil, esas eğitim sonrası askerlik görevini Ekim 1943 – Kasım 1945 aralarında, İzmir‘de levazım subayı olarak yaptı ve tahliye olmasının peşinde, Aralık 1945’te, İstanbul’a, on beş yıl süreyle çalışacağı Kabataş Lisesi’ne tayin edildi. İlk şiir kitabı “Kapalı Çarşı” da benzer sene basılmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Berrak Tüzünataç

Tekrar aynı yıl, İstanbul Üniversitesi, Alman Filolojisi’ne kaydını yaptırarak, iki yıl süreyle, öğretmenliği vesonra, lisedeki ders saatleri arttığı için, çağdaş Almanca sertifikası alarak, Alman Filolojisi’ndeki öğrenimini yarıda ele vermek zorunda kaldı.

1948 yılında Edebiyat Fakültesi öğrencisi olan ve o dönemde Sarıyer Ortaokulu’nda stajyer öğretmen olarak çalışan Huriye Korkut ile tanışan Necatigil, Ağustos 1949‘da, bu hanımla, aile aralarında kıyılan bir nikahla evlenedi.

1951 yılında birincil kızları Selma’nın dünyaya gelmesinin arkasından, 1955 yılında, Beşiktaş’a taşındılar. 1957’de de, ikinci kızları Ayşe doğdu.

1957’de Yedi Yığın Şiir Armağanı’nı kazanan Necatigil, 1964’te de, Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü’nün sahibi oldu.

1960 yılında, Çapa Eğitim Enstitüsü‘ne atanan ve 1972’de, isteyerek emekliye ayrılan Necatigil, emeklilik dönemini, evinde çalışarak geçirdi.

Eski ve yeni kelimeleri ustaca şiirine yerleştiren, sağlam ve tutarlı bir şiir dünyası olan sanatçının, Bile/Yazdı adlı, düz yazılarını içinde topladığı bir kitabı basıldı.

Almanca’dan çevirileri de olan Necatigil, 1965’te Yıldızlara Görmek, 1967’de Gece Alevi, 1970’te Üç Turunçlar, 1975’te de Pencere adlı kitaplarında, yazdığı radyo oyunlarını birleştirdi.

Behçet Necatigil, 1979 Kasım’ında, akciğerlerindeki hastalık sebebiyle, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi‘ne yatırıldı ve kısa bir tedavi döneminin arkasında, 13 Aralık 1979 tarihinde vefat etti. Necatigil, İstanbul Zincirlikuyu mezarlığına defnedildi.

Ölümünden daha sonra ailesi kadar konulan Necatigil Şiir Ödülü, 1980‘den beri verilmektedir.

Necatigil’in, Eski Sokak şiirine konu olan Camgöz Sokağı‘nın adı, ölümünün arkasında, 1987 yılında, yakın arkadaşlarının çabaları ve basının da desteğiyle, belediye göre “Behçet Necatigil Sokağı” olarak değiştirilirken, Kabataş Erkek Lisesi 3 Fen-F sınıfına da, Behçet Necatigil Dersliği adı verilmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bernard Shaw

Şehr-i İstanbul Derneği de sanatçıların evlerini belgelemek nedeniyle yaptığı alıştırma kapsamında, 19 Mart 2005 de, düzenlenen bir törenle Behçet Necatigil’in 1964 yılından, ölümüne kadar yaşadığı Deniz Apartmanı‘nın girişine bir plaket koydu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı