B

Beklan Algan

Beklan Algan Biyografisi

Beklan Algan, 31 Mart 1933 tarihinde Erzurum’da doğmuştur. istanbul’da Robert Kolejinden mezun oldu. mezun olur olmaz da Işık Halkası Algan (Kasman) ile evlendi. Maden mühendisliği eğitimi almak için gittiği Amerika‘da eşiyle birlikte tiyatro eğitimi aldı. Amerika’da çoğu tiyatro oyununda profesyonel oyunculuk yaptı. New York’ta Actor’s Repertuary Theatre ve New York Actor Studio’da sahne ve tiyatro eğitimi almasının arkasında Brodway’de çeşitli oyunlarda rol aldı. 1960 yılında Türkiye’ye dönünce, Şehir Tiyatroları’nda yönetmen ve oyuncu olarak çalışmaya başladı.
1961 yılında girdiği Şehir Halkı Tiyatroları’ndan, Muhsin Ertuğrul‘un istifası üstüne gerisinde eşi ile beraber 1966 yılında ayrıldı. Muhsin Ertuğrul’un önderliğinde kurulan LCC’de tiyatro bölümünü yöneten Algan, 1970 yılında Bakırköy Halk Evleri Test Sahnesi’ni kurdu. Bir süre daha sonra Şehir Tiyatroları’na bitmiş girerek yönetmenlik yaptı.

1975 yılında Tepebaşı Deneme Sahnesi’nin kurulmasına katkıda bulundu. 1980 yılında buradaki görevine son verilince Almanya‘ya gitti.

1964 yılında senaryosu Vedat Türkali’nin, yönetmeni Ertem Göreç olan “Karanlıkta Uyananlar” adlı filmde Fikret Hakan, Ülkü Algan, Tülin Elgin, Kenan Pars ile beraber oynayarak sinemaya başladı.

Beklan Algan, 1980 yılında gittiği Berlin‘de, Schaubühne Tiyatrosu’nda 4 yıl Tuncel Kurtiz, Şener Keyifli ve Macit Koper gibi sanatçılarla işçi tiyatrosu yaptı. 1984 yılında birkaç meslektaşıyla birlikte BİLSAK Tiyatro Atölyesi’ni kurdu. Beklan Algan, 1988‘de Kent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Gencay Gürün‘ün daveti üstüne Ayla Algan, Erol Keskin, Haluk Şevket Ataseven‘le Şehir Halkı Tiyatrosu bünyesindeki Tiyatro Araştırma Laboratuvarı’nın (TAL) başına geçerek, genç oyuncuları yetiştirme görevini üstlendi.

Farklı Alanlara Yönlendirilmiş oyunlar yazan ve sahneleyen usta, tiyatro alanında “İlhan İskender Armağanı” gibi çeşitli ödüller kazandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bülent İnal

2002 yılında Ekol Drama Sanat Evi’nde Modern Tiyatro ve Yaratıcı Oyuncu eğitimi vermeye başladı.

Beklan Algan, Tiyatro ve sinema sanatçısı Işık Halkası Algan (Kasman) ile gençlik yıllarında evlenmiştir. Sevi Algan (d.1975) adında bir çocuğu vardır.

Beklan Algan, 27 Eylül 2010 tarişa Müşteri Fakültesi’nde 77 yaşında ölmüştür.

Filmleri ve Dizileri :
Yapımcı :
1964 – Karanlıkta Uyananlar (Sinema Filmi)

Oyuncu :
1993 – Kız Kulesi Aşıkları / Hera ile… (Adam) (Sinema Filmi)
1966 – Karanfilli Kadın (Sinema Filmi)
1966 – Halime’yi Samanlıkta Vurdular (Sinema Filmi)
1965 – Hoşuna Gitmek Seni (Sinema Filmi)
1964 – Karanlıkta Uyananlar (Ekrem) (Sinema Filmi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı