B

Benicio Del Toro

Benicio Del Toro Biyografisi

Benicio Del Toro, 1967 doğumlu Port Riko’lu sinema oyuncusu. Del Toro, Traffic filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Oskar Ödülü kazandı. 2003 yılında En İyi Dublör dalında Oskar Ödülü adaylığı getiren 21 Grams‘da Sean Penn ve Naomi Watts ile birlikte oynadı.
Benicio Monserrat Rafael Del Toro Sanchez, 19 şubat 1967 yılında her ikisi de avukat olan Gustavo Adolfo Del Toro ve Fausta Sanchez Rivera‘nın ikinci oğulları olarak San German, Porto Riko‘da dünyaya geldi. Santurce’da çoğalan Del Toro, Miramar’daki roman katolik okulu Academia del Perpetuo Socorro‘ya başladı.

Dokuz yaşına geldiğinde annesinin kara sarılık yüzünden ölmesinden sonra babası ve büyük erkek kardeşi Gustavo ile birlikte gençlik yıllarını geçirdiği Mercersburg, Pennsylvania‘ya taşındı. Burada yatılı Mercersburg Akedemisi‘ne girdi ve mezun olduktan sonradan babasının tavsiyesine uyarak University of California‘da işletme okumaya başladı. Drama kursunda gösterdiği başarıyı farkedince okulunu bıraktı ve Los Angeles‘da ünlü oyunculuk öğretmeni Stella Adler ile çalışmaya başladı.

1980’lerin sonunda Miami Vice‘da ve NBC televizyon Drug Wars:The Camarena Story) katil, uyuşturucu satıcısı gibi ufak rollerde gözükmeye başladı. Del Toro, roller almaya başlayana kadar ailesine yeni kariyerinden bahsetmemişti. daha sonra 1988 yapımı Big Top Pee-Wee ile sinema filmi kariyeri başlamış oldu. 1989’da Bond filmi Licence to Kill‘de yeraldı ve o zamana değin bir Bond filminde fena karakteri oynayan en genç oyuncu oldu. Pozitif iş yapmayan bu iki filmin ardından The Indian Runner (1991), China Moon (1991), Christopher Colombus:The Discovery (1992), Money for Nothing (1993), Fearless (1993) ve Swimming with Sharks (1994)’da oynadı. 1995‘de The Usual Suspects‘de canlandırdığı Fred Fenster rolüyle çıkış sağladı ve En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Independent Spirit Ödülü‘nün sahibi oldu ve ” peşine düşüp takip edilecek oyuncu” olarak lanse edildi. Bundan daha sonra daha büyük bütçeli filmlerde daha büyük roller almaya başlayan Benicio, bu dönemde Abel Ferrara’s Funeral (1996), Basquiat (1996), The Fan (1996) ve Excess Baggage (1997)’da oynadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Battani

1998 yapımı Fear and Loathing In Las Vegas filminde Hunter S. Thompson (Johnny Depp)’ın avukatı Dr. Gonzo rolündeydi. Bu filme kendini adamakıllı veren, duygusal ve bedenen hazırlanan ve bir sahnede kendini sigarayla yakan (ama bu sahne sonra filmden çıkarıldı) Del Toro, gelen fena eleştirilere çok üzülse de bu film sonra bir kült haline geldi. Bu filmden daha sonra geçirdiği iki yıl boşluğun ardından, tekrar büyük profilli filmlerde rol almaya başladı. The Usual Suspects‘in mantıksal bağ yazarının yönettiği The Way of the Gun (2000), Steven Soderberg‘in Traffic (2000), Guy Ritchie‘nin Snatch (2001) ve Sean Penn filmi The Pledge bu dönemde rol aldığı filmler oldu.

Del Toro, Traffic filmindeki Meksika‘lı hudut polisi rolündeki performansıyla En İyi Dublör dalında Oskar Ödülü kazandı. 2003‘de Tommy Lee Jones‘la birlikte The Hunter‘da rol aldı. Tekrar 2003 yılında En İyi Dublör dalında Oskar Ödülü adaylığı getiren 21 Grams‘da Sean Penn ve Naomi Watts ile yer aldı.

Sin City (2005)’de de yer alan meşhur aktör bakışları ile James Dean, Brad Pitt ve Marlon Brando‘yla karşılaştırıldı ve seks sembollerinden biri haline geldi. People Magazine kadar 2003‘de “Most Beautiful People” Listesi’nde yeraldı. Gençlik yıllarında Madonna‘nın La Isla Bonita klibinde de görünmüş olan Del Toro, Oskar Ödülü bölge üçüncü Porto Riko’lu oyuncu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı