B

Bergüzar Gökçe Korel

Bergüzar Gökçe Korel Biyografisi

Bergüzar Gökçe Korel, 1982 doğumlu Kurtlar Vadisi: Irak filmi ve Binbir Gece dizisiyle adını duyurmuş tiyatro kökenli oyuncu. “Binbir Gece”nin yanı sıra “Kırık Hayatlar“, “Zeytin Dalı” ve “Adak” adlı dizilerde de rol almıştır.

Türk Sineması‘nın emektar oyuncularından Tanju Korel ve Hülya Darcan‘ın ikinci kız çocukları olan Bergüzar Gökçe Korel, 2 Eylül 1982’de istanbul’da doğdu. Ablası Zeynep Busbee Korel Amerika’da yaşamaktadır. Çocukluğunu Ulus‘ta geçiren Korel, ilköğrenimini Nilüfer Hatun İlköğretim Okulunda, orta öğrenimini Yıldız Koleji’nde yaptı. Üniversiteden önce profesyonel kulüplerde voleybol oynadı.

Kolej’den mezun olmasının peşinde Mimar Sinan Üniversitesi Devlet konsevatuarı tiyatro bölümünü tamamladı. İlk dizi rolünü 1998 yapımı olan “Kırık Hayatlar”da aldı. Ardından 2005 yapımı Kurtlar Vadisi:Irak filminde Leyla karakteriyle izleyicilerin karşısına çıktı. Kurtlar Vadisi filmi için rol teklifi geldiğinde hasta olan babası Tanju Korel‘in doktorları hastayı kaybetmek üzere olduklarını söylüyorlardı. Bu koşuşturmanın içinde önce rol’ü geri çevirdi. Ama annesinin “Baban bu görüşmeye gitmeni isterdi”yle ikna oldu ve teklifi kabul etti.

“Kurtlar Vadisi:Irak”da yakaladığı başarının arkasında yine benzer yıl çekilen “Zeytin Dalı” dizisinde İklim karakterini canlandırdı. Esas büyük çıkışını ise Kanal D‘nin “2006‘nın en fazla reyting bölge dizisi” ünvanını alan “Binbir Gece”deki Şehrazat Evliyaoğlu rolüyle yaptı.

Bergüzar Korel sosyal mesuliyet projelerinde de faaliyet gösterdi. Inşa Kredi ve TEGV işbirliğiyle hayata geçirilen “Okuyorum Oynuyorum” projesin de çocuklarla Sokak Tiyatroları düzenledi onlara oyuncu koçluğu yaptı.

2009 yılında “Aşk Geliyorum Demez” sinema filminde Tolgahan Sayışman ile birlikte oynadı. Benzer yıl “Çocuktan Al Haberi” isimli müsabaka programını sundu.

2010 – 2011 senesinde Bergüzar Korel, başrolünü Bülent İnal ile paylaştığı atv de yayınlanan “Sonsuz Şarkı” dizisinde rol aldı. 2011 yılında Harikulade Asır dizisinde misafir oyuncu Monica Teresse karakterini canlandırdı. 2012 yılında “Karadayı” dizisinde Kenan İmirzalıoğlu ile başrolü paylaştı. Çeşitli reklam filmlerinde oynadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bülent Yıldırım

Voleybol, buz pateni gibi sporların yanı sıra dans ve piyano eğitimi de alan Korel, 7 Ağustos 2009 tarihinde tiyatro ve sinema oyuncusu Halit Ergenç ilvardır.

2016 yılında Ekim ayında Kanal D’de yayınlanan Vatanım Sensin dizisinin yönetmenliğini Taylan Biraderler yaparken baş rollerde Halit Ergenç, Bergüzar Gökçe Korel, Övünç Saylak, Ölümsüz Davrak, Senan Kara, Hakan Salınmış, Şebnem Hassanisoughi oynamıştır.

Ödülleri :
2013 – “Altın Kelebek” En İyi Kadın Oyuncu (Karadayı)
2012 – “YBTB”nin Yılın Kadın Oyuncusu
2012 – “Ayaklı Gazete”En İyi Drama Kadın Oyuncusu
2012 – “RTGD”nin Yılın Bayan Oyuncusu
2010 – “Aslan Max” En Sevilen Çocuk Programı
2008 – “Burç Okulları” En Başarılı Kadın Oyuncu
2007 – “RTGD”nin TV Yıldızı ödülü
2006 – “Altın Kelebek” En İyi Bayan Oyuncu (Binbir Gece)

Filmleri ve Dizileri:
2016 – Vatanım Sensin (Azize)(TV Dizisi)
2012 – 2014 – Karadayı (Feride Şadoğlu)(TV Dizisi)
2011 – Müthiş Asır 1. Sezon (Prenses Monica Teresse)(TV Dizisi)
2010 – Bitmez Tükenmez Şarkı (Feraye)(TV Dizisi)
2009 – Aşk Geliyorum Demez (Gözde)(Sinema Filmi )
2009 – Ajan Kızlar (Sam-Seslendirme) (Sinema Filmi)
2006 – 2009 – Binbir Gece (Şehrazat Evliyaoğlu)(TV Dizisi)
2006 – Kurtlar Vadisi Irak (Leyla)(Sinema Filmi )
2006 – Emrah Adak (TV Dizisi)
2005 – Zeytin Dalı (İklim)(TV Dizisi)
2001 – Cemalim (Suna)(TV Filmi)
1999 – Neşe Saçan Olasın Ürgüp (TV Filmi)
1998 – Kırık Hayatlar (TV Dizisi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı