B

Bernoulli

Bernoulli Biyografisi

Jacques Bernoulli (Jakob), d. 6 Ocak 1655 Basel – ö. 16 Ağustos 1705 Basel
Johann Bernoulli (Jean, John)d. 27 Temmuz 1667 Basel – 1 Ocak 1748 Basel
Daniel Bernoulli, d.29 Ocak 1700 Groningen – ö. 17 Mart 1782 Basel Hollanda

Üstün zekauzun uzun genetikçiler tarafından incelenmiştir. Üç veya dört nesilde sekiz on tane üstün zekalı matematikçi veren Bernoulli ailesi incelemeye değer.

Bernoulli’ler, Saint-Barthelemy toplu öldürmelerinde olduğu gibi, hügnoların katolikler tarafından toplu öldürülmelerinden kurtulmak için 1583 yılında Anvers’deri kaçan bir ailenin sürekli soyudur.

İçlerinden birçoğu hukukta, bilginlikte, edebiyatta, bağımsızlık mesleklerde, yönetimsel alanlarda ve görevlerde ve sanatta gerçek bir üstünlük göstermişlerdir. Matematik alanında daha çok Bernoulli soyunun ikinci ve üçüncü kuşakta sivrildiğini görmekteyiz.

Jacques Bernoulli (Jakob), d. 6 Ocak 1655 Basel – ö. 16 Ağustos 1705 Basel Matematik tarihinin ünlü İsviçre’li ailesinin matematik geleneğini başlatan kişidir. Kesintisiz rekabet ettiği kardeşi Johann ile birlikte Leibniz’in öğrencisiydi.

Leibnitz kadar ortaya atılan diferansiyel ve integral hesabın şeklini inceledi. 1687 yılından, ölümü olan 1705 yılına kadar Bale’de maı. Çözümsel geometri, olasılıklar kuramı ve değişimler hesabına ait buluşları vardır.

Katkıları aralarında kutupsal koordinatların kullanımı, zincir ve kelebek eğrileri ile logaritmik sarmalın incelenmesi vardır.

Johann Bernoulli (Jean, John)d. 27 Temmuz 1667 Basel – 1 Ocak 1748 Basel İsviçreli matematikçidir. Rekabet içinde olduğu matematikçi Jakob Bernoulli’nin kardeşi, Daniel Bernoulli (Bernoulli prensibi’nin mucidi) ve Nicolaus II Bernoulli’nin babasıdır. bununla birlikte Jean ya da John Bernoulli olarak da bilinir.

Jakob ve John Basel Üniversitesi’nde eğitim aldıkları dönemde beraber çalıştıkları halde aralarındaki ilişki, John Bernoulli mezun olduktan sonra ikisi kıskançlığa varan bir rekabete dönüşmüştür. Bu rekabet daha fazla John’un Jakob’un pozisyonunu kıskanmasından gelmekteydi. Jakob’un ölümünden daha sonra John bu kere matematikte kabiliyetli oğlu Daniel ile rekabete girmiştir. 1738 de oğlu ile birlikte nerdeyse bununla beraber hidrodinamik üzerine çalışmasını yayımlamıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Begümhan Doğan Faralyalı

Jakob Bernoulli’nin ilgilendiği konulardan birisi de ihtimal kuramıdır. Bununla ilgili olarak yazdığı kitabında, Huygens’in baht oyunlarıyla ilgili broşürünü her tarafta basmış ve permütasyonları ve kombinasyonları inceleyerek binom dağılımlarıyla ilgili Bernoulli Teoremi’ni geliştirmiştir.

Daniel Bernoulli, d.29 Ocak 1700 Groningen Hollanda – ö. 17 Mart 1782 Basel İsviçre Hollanda doğumlu, ama başlıca İsviçre, Basel’de yaşayan matematikçidir. Daniel Bernoulli, Johann Bernoulli’nin oğlu ve Jacob Bernoulli’nin yeğenidir. Matematikçi oluncaya kadar doktorluk yaptı. Paris İlimler Akademisi ödülünü tam on kez kazandı. En meşhur eseri sıvılar dinamiğine aittir. Yirmi beş yaşındayken Saint Petersburg’a matematik profesörü olarak atandı. Anatomik Yapı, botanik ve fizik dersleri okuttu. Matematikte fazla eser verdi. Daniel Bernoulli’ye, fiziğin kurucusu denilmiştir. Daniel, Basel Üniversitesi’nde profesörlük yapmış olup, verimli çalışmalarının çoğu gökbilim, fizik ve hidrodinamikle ilgilidir. “Hydrodinamica” adlı kitabında hidrolik basınçla ilgili teoremlerini ve gazların kinetik kuramını açıklamıştır.

Babası (Johann) ve amcası (Jacob) sıradan (sıradan) diferansiyel denklemler kuramında, Daniel ise kısmi diferansiyel denklemler alanında öncü sayılmaktadır.

Akışkanların dinamiği konusundaki birincil çalışmaların sahibidir. O zamana dek akan bir akışkanın enerjisi hakkında hiçbir şey bilinmezken; Daniel Bernoulli, akan akışkanların kinetik, basınç ve potansiyel enerjilerine sahip olduğunu ve bu enerjilerin birbirine dönüşebildiğini göstermiştir. Geliştirdiği formüller halen akışkanlar mekaniğinin temelini oluşturmaktadır.

Ayrıca, bir tıp doktoru olan Bernoulli, kan basıncını ölçen ilk aletide akışkanlar hakkında yaptığı çalışmalardan yararlanarak tasarlamıştır. Geliştirdiği usul 18 yüzyılın sonlarına değin kullanılmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı