B

Bibiana Steinhaus

Bibiana Steinhaus Biyografisi

Bibiana Steinhaus, 24 Mart 1979 tarihinde Bad Lauterberg im Harz, Almanya’da doğmuştur. Bad Lauterberg’de büyüdü. Babası da kendisi gibi keza polis, ayrıca de hakemlik yapmıştır. 181 cm. boyunda olan Bibiana Steinhaus’un belli başlı mesleği polisliktir.
Bibiana Steinhaus, futbol hakemi olmadan önce SV Bad Lauterberg futbol kulübü kadınlar takımında futbolcu olarak oynadı.

Bibiana Steinhaus, futbol hakemi kariyerine 1999 yılında bayan futbolu liginde başladı, başlıca Alman ikinci ligi (2. Fußball-Bundesliga)’nde devir yaptı. Almanya’da 2007 yılında erkekler ikinci lig müsabakalarında maç yönetmeye başlayarak Alman profesyonel futbolunda düdük çalan ilk kadın hakem olmuştur. Keza 29 Temmuz 2008 tarihindeki Trabzonspor – Vfl Osnabrück karşılaşmasını yönetmiştir.

2008 FIFA 20 Yaş Altı Kadınlar Dünya Kupası, UEFA Kadınlar Euro 2009 ve 2010 FIFA 20 Yaş Altı Kadınlar Dünya Kupası’nda hakem olarak tayin yaptı. 2011 yılı FIFA Kadınlar Dünya Kupası için seçilen on altı hakemden biri olarak atama yaptı.

12 Mayıs 2017 tarihinde UEFA göre 1 Haziran 2017’de Lyon ve Paris Saint-Germain aralarında Cardiff’te oynanan 2017 UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi Finali’nin hakemi olarak görevlendirildi.

Bibiana Steinhaus, 2017 yılının haziran ayında Cardiff’teki UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi finalini, 2012 yılında Londra‘daki Olimpiyatlar’da Japonya ve ABD arasındaki final karşılaşmasında kadınlar altın madalya maçını idare eden Steinhaus’un Alman ikinci liginde hakemlik yaptığı 80 maçtan en fazla konuşulanı, Türk kökenli futbolcu Kerem Demirbay‘a 2015 yılında kırmızı kart gösterdiği karşılaşmaydı. O dönem Fortuna Düsseldorf’ta forma giyen Demirbay’ın, kendisini oyundan atan Steinhaus’a “Bence erkeklerin oynadığı futbolda kadınlara yer yok” demesi, kamuoyunun büyük tepkisini çekmişti. Olayın arkasında Alman Futbol Federasyonu, Demirbay’a beş maç ceza verdi, ikisi ertelendi. Kulübü Fortuna Düsseldorf da Demirbay’a kızlar maçında hakemlik yaptırdı. Ayrıca kamuoyundan keza de Steinhaus’tan özür dileyen Demirbay, “Özrümü kabul ettiği için mutluyum” dedi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Biran Damla Yılmaz

Hannover, Langenhagen’da yaşayan Bibiana Steinhaus’un 2015 yılından beri beraber olduğu erkek arkadaşı da bir dönem dünyanın en ünlü hakemleri aralarında olan ünlü İngiliz hakem Howard Webb’dir ve oda eski polistir.

2017-2018 sezonundan itibaren Alman birinci ligi Bundesliga’nın hakem kadrosunda yerini aldı.

Bibiana Steinhaus, 2017 Eylül’ünde Bundesliga 3. Haftasında Hertha Berlin ile Werder Bremen arasındaki maçı yönetmiştir.

17 Şubat 2019 tarihinde Almanya‘da oynanan Bayern Münih – Augsburg maçını Bibiana Steinhaus yönettiği için İran Televizyonu naklen yayından vazgeçtiğini duyurdu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı