B

Bingür Sönmez

Bingür Sönmez Biyografisi

Bingür Sönmez, 1952 yılında Sarıkamış’ta bir ilkokul öğretmeninin beş çocuğundan sonuncusu olarak doğmuştur. İlkokul ve ortaokulu Sarıkamış’ta okudu. Sonra istanbul’a taşındılar. 1969 yılında da Pendik Lisesi’nden mezun oldu ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. 1976 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olduktan sonradan, burslu olarak İngiltere’de 1 yıl tanıdık olmayan dil eğitimi fark etti
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Göğüs Yürek Damar Cerarı arasındaki uzmanlık ihtisasını yaptı. Bu ihtisası sırasında 1984 yılında Londra St. Thomas Hastanesi’nde yürek cerrahisi asistanı ve Rayne Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak bir yıl çalıştı. İhtisası bitince 1985 ile 1986 yıllarında askerliğini Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde yedek subay hekim olarak yaptı. Askerliği bitince 1986-1987 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yürek damar cerrahisi başasistanı olarak görev yaptı.

Londra St. Thomas Hastanesi’nde 1987-1990 yılları arasında her tarafta 3 yıl çalışarak koroner cerrahisi eğitimi aldı. 1990 yılı sonunda istanbul’a dönerek İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Kardioloji Enstitüsü’nde göreve başladı. bununla beraber 1990 – 1995 yılları arasında İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nde çalıştı. sonra, Florence Nightingale Hastanesi’nde Yürek Cerrahisi Bölüm Başkanı, bununla beraber Kadir Has üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Cerrahi Bölümleri Başkanı olarak çalıştı.

2001 yılından beri Memorial Hastanesinde Yürek Cerrahisi Bölüm Başkanı olarak çalışmaktadır.

Bingür Sönmez, 1988 yılında doçent, 1997 yılında profesör oldu. Prof.Dr.Bingür Sönmez , Onüçbinin (13.000) üzerinde açık yürek ameliyatı yapmıştır. Farklı Alanlara Yönlendirilmiş milli ve uluslararası 108 adet basılmış yayını bulunmaktadır.

Prof.Dr.Bingür Sönmez’in Bilgisayar merakı vardır, iyi kayak kayar, sualtı gözde sporudur. Anlamsız vakitlerinde ameliyat yapar. Hasta kaybetmeyi hiç sevmez. bununla beraber amatör sihirbaz’dir.

Yurt içi ve yurt dışında bulunan 24 derneğin üyesidir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Burçin Orhon

Bingür Sönmez, evlidir ve bir oğlu bir kızı vardır.

Bingür Sönmez, Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı olarak “Sarıkamış Şehitlerini Anma ve Top Yolu Yürüyüşü”ne yeralma üzere Sarıkamış’ta bulunduğu sırada 24 Ağustos 2014 tarihinde Gaziler Meydanı’nda gezdiği esnada silahlı saldırıya uğradı. Kolundan ve bacağından yaralanan Prof. Dr. Sönmez, Sarıkamış Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Kitapları:
2007 – Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış-CD’li (Bingür Sönmez–Reyhan Yıldız)
2008 – Kalp Yogası (Bingür Sönmez–Neslihan İskit–Selim Tansal)
2010 – Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış-CD’siz (Bingür Sönmez–Reyhan Yıldız)
2010 – Büyük Dünya Savaşı’nda Türk Cepheleri-1 Kafkas Harekâtı, (Maurice Larcher-Çeviri: Can Kapyalı-Yayına Hazırlayan: Bingür Sönmez)
2010 – Geçmişten Günümüze Âşıkların Dilinde Sarıkamış (Abdurrahman Hoş-Ali Berat Alptekin-Yayına Hazırlayan: Bingür Sönmez)

Mesleki Üyelikleri:
Society of Thoracic and Cardiovascular Surgeons of Great Britain and Ireland
European Society of Cardiovascular Surgery
International Society for Heart Research
Cardiac Muscle Research Group
The International Collage of Angiology
Türk Kardioloji Derneği
Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Derneği
Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği
Türkiye Onkoloji Derneği
AIDS Savaşım Derneği
British Association of Tissue Bank
Ulusal Vasküler Cerrahi Derneği
Türkiye Tıp Akademisi
Mediterranean Association of Cardiology and Cardiac Surgery
Perfüzyonistler Derneği
Şişli Rotary Kulübü
Türkiye Zihin ve Kültür Derneği
Society for Advanced Surgery
Fleboloji Derneği
Nörokardiyoloji Derneği
Uluslararası Kayak Öğretmenleri Derneği
Milletlerarası Rotary Afiyet Arkadaşlık Gurubu – Tamir Edilmiş Kalpler Organizasyonu

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı