B

Blaise Pascal

Blaise Pascal Biyografisi

Blaise Pascal, Fransız matematikçi ve filozof.
19 Haziran 1623‘te doğdu, 19 Ağustos 1662‘de öldü. Pascal, az önce ufak yaşta kendisini belirten dehalardandır. Hemen Şimdi 12 yaşındayken, hiç geometri bilgisine sahip olmadığı halde, daireler ve eşkenar üçgenler çizmeye başlamış, bir üçgenin iç açılarının toplamının iki düşey açıya eşdeğer olduğunu kendi kendine bulmuştur. Avukat olan ve matematikle fazla ilgilenen babası, onun Yunanca ve Latince’yi iyi öğrenmeden matematiğe yönelmesini istemiyordu. böylece bütün matematik kitaplarını saklayarak Pascal’ın bu konu ile ilgilenmesini yasaklamıştır. Pascal, çocukluğunda “Geometri neyi inceler?” sorusunu babasına sormuş ve “doğru biçimde şekiller çizmeyi ve şekillerin kısımları arasındaki ilişkileri inceler” cevabını almıştır. Pascal, bu cevaba dayanarak, gizlice geometri teoremleri kurmaya ve kanıtlamaya başlamıştır. Sonunda babası, onun Öklit’in (Euclid) Elementler’ini ve Apollonius’un Konikler’ini vermiştir.

Dil derslerinden arta kalan zamanlarında babasının verdiği kitapları okuyan Pascal, 16 yaşında konikler üstüne bir eser yazmıştır. Bu eserin mükemmelliği karşısında Descartes, eserin Pascal gibi genç biri tarafından yazılmış olduğuna inanmakta güçlük çekmiştir.

Pascal, 19 yaşında, aritmetiksel işlemlerini mekanik olarak yapan bir hesap makinesi buluş etmiştir.

Pascal yalnızca teorik bilimlerde yok, pratik ve denek bilimlerde de kabiliyetli ve benzersiz bir araştırmacıydı. 23 yaşında, Toricelli‘nin atmosfer basıncı ile ilgili çalışmasını incelemiş ve bir dağa çıkartılan barometredeki civa sütununun düştüğünü, yani yükseğe çıkıldıkça hava basıncının azaldığını göstermiştir. Diş ağrısından uyuyamadığı bir gece rulet oyunu ve sikloid üstüne düşünmüş ve sikloid eğrisinin özelliklerini keşfetmiştir.

Pascal, Fermat ile yazışarak, olanak teorisini kurmuş ve bir binom açılımında katsayıları vermiştir. Pascal Üçgeni’nin keşfi de ona aittir.

Pascal, çok genç yaşlarda çok manâlı çalışmaları tamamlamış ve matematiğin gelişimine fazla kayda değer katkılar yapmıştır. Pascal, 25 yaşına geldiğinde kendisini felsefe ve dine adamış, 39 yaşında da ölmüştür.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bülent Korkmaz
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı