B

Blake Edwards

Blake Edwards Biyografisi

Komedi filmlerinin meşhur yönetmeni Blake Edwards, aralarında “Pink Panther” serisinin de bulunduğu 39 filme imza atmış, Amerikalı senarist ve yönetmendir.
Tam adı William Byönetmen 1922 yılında Oklahoma‘da doğdu. Üvey büyükbabası gürültüsüz film döneminin yönetmenlerindendi. Babasının da set amirliği yapması onun setlerde büyümesine yol açtı. Sinema eğitimini, babasının yanında çıraklık döneminde aldı.

Yönetmenlikten fazla senaryo yazarlığına meraklı idi ve ilk filmini çekmeden önce radyo oyunları ve televizyon için senaryolar yazıyor hatta ufak rollerde oynuyordu. Dedektiflik hikayelerini seviyor ve radyo için küçük dedektiflik oyunları yazıyordu.

The Gentlemen From West Point” adlı filmde oyunculuk yaparak sinemaya ilk adımını atmış oldu. Ama başlıca başarısı radyo serisi olan “Richard Diamond: Private Detective” ile oldu. Arkasında 1958 yılında televizyon serisi olarak çekilen “Peter Gunn” geldi. 1967 yılında ise bu serinin sinema filmi “Gunn“ı yönetti.

1959 yılında “Operation Petticoat” adlı film ile Hollywood‘da tanındı. 1961 yılında gelindiğinde “Breakfast beygir Tiffany’s” adlı filmi yaptı. Bu filmde Audrey Hepburn ve George Peppard ile çalıştı. Filmin müzikleri yapan Henry Mancini bu filmdeki başarısı ile Oscar kazandı.

1963 yılında komedi dünyasında ses getiren” Pink Panther” serisinin birincil filmi “The Pink Panther“i yönetti. Bu filmde Peter Sellers ile çalıştı. Henry Mancini’nin yaptığı müzikleri bir olağan haline dönüştü. Bu başarının derhal arkasından 1964 yılında serinin ikinci filmi “Shot in The Dark” geldi. Bu dönem Hollywood’daki stüdyo ile tartışmalar içinde olduğundan İngiltere‘ye gitti.

Uzunca bir vakit seriye ara verdikten daha sonra Peter Sellers ile seriden bağımsız bir film olan “The Party” adlı filmi çekti. Ardından “Pink Panther” serisine devam ederek 1975 yılında “The Return of The Pink Panther“, 1976 yılında “The Pink Panther Strikes Again ” ve 1978 yılında “Revenge of The Pink Panther” adlı filmleri yönetti. 1979 yılında Hollywood’a hakiki bir dönüş yaptı ve en iyi filmlerinde biri olan “10” ve 1982 yılında ise “Victor/Victoria” adlı filmleri çekti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Burçin Büke

1980 yılında Peter Sellers‘ın ölümüne rağmen seriyi devam ettirme kararı aldı. 1983 yılında “Curse of The Pink Panther” ve 1993 yılında “Son of The Pink Panther“ı çekti.

2004 yılında Peter Sellers’ın hayatını anlatan “The Life and Death of Peter Sellers” adlı filmde, Sellers ile olan yakın dostluğu anlatıldı. Benzer sene yapılan Oscar Ödülleri‘nde Övünç Ödülü‘nü aldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı