B

Bob Marley

Bob Marley Biyografisi

Efsane reggae sanatçısı Bob Marley’in 130’un üstünde plağı, her biri dillere destan olmuş yüzlerce şarkısı bulunuyor.
Belli Başlı adı Robert az artist, 6 Şubat 1945 tarihinde dünyaya gelmiştir.5 yaşındayken, annesi Kingston’a taşınmaya karar vermiş ve orada Bob ve ailesi, yaşamı boyunca Bob’un en iyi arkadaşlarından biri olan Bunny Livingston ve ailesi ile birlikte yaşamışlar. Bob ve Bunny, o yıllardan beri müzik ile uğraşmışlar.

Bob Marley, reggae müziğinin yalnızca Jamaika sınırlarında kalmamasını sağlayıp, onu bütün dünyaya duyuran en manâlı isimlerden biridir. Büyük bir kesim tarafından bu nesil müziğin kralı olarak ifade edilen Bob Marley, söz yazarı, şarkıcı ve gitaristtir. Profesyonel anlamda müziğe The Wailers grubu ile başlamıştır. The Wailers, Peter Tosh ve Bunny Livingston‘dan oluşuyordu ama, bu isimlerde daha sonra Bob Marley gibi solo kariyer çalışmalarına devam ettiler. İlk hitleri “Simmer Down” olmuştu.

Bob, The Wailers’dan ayrıldıktan sonra, üç bayan reggae sanatçısının oluşturduğu The I-Threes adlı gruba müzikal alanda destek etti. Topluluğun elemanlarından Juddy Mowatt, tecrübeli sanatkâr için şu ifadeyi kullanmıştı; “Bob Marley’in şarkı sözü ve müzik altyapısı öylesine gelişmiş fakat, kendisi bir müzik ansiklopedisi gibi”

Bu meşhur Jameikalı laf yazarı, sadece kendisi ile yok bu grubu ile de, “ada müziğinin” evrensel bir boyut kazanmasını sağladı. Şarkılarında politik oysa basit bir içerik vardı.

“Catch A Fire”ı 1972 yılında yayımladı. Bu çalışmayı; 1973 çıkışlı “Burnin’”, 1975‘te kaydedilen “Natty Death” ve 1975 tarihli “Live” albümleri izledi. İngiltere, Almanya gibi kayda değer Avrupa ülkelerinde de hatrı sayılır bir dinleyici kitlesine sahip oldu. Bu sayede Avrupa’da özellikle o yıllar için büyük siklet taşıyan konserler verdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Burak Akbay

En popüler şarkılarından biri olan “Get Up, Stand Up”, sosyal karmaşayı konu edinir. “No Women, No Cry” gibi politik olmayan içerikte parçaları da vardır.

Birleşik Milletler “Barışma Madalyası”, 1978‘de Afrika insanına yapılan hümanist yardımlara şarkılarıyla yardım olduğu için, Bob Marley’e verilmiştir. Ve bu ödülü aldığı sene yardımsever destek amacıyla Jamaika’da konsere çıkmıştır. Müzisyenliğiyle uluslararası alanda kabul görebilen Marley, insani yönüyle de büyük takdir kazanmıştır.

Yaptığı “I Shot The Sheriff” ve “Get Up, Stand Up” gibi şarkılar meşhur ressam Eric Clapton tarafından yıllar sonradan bitmiş düzenlenmiştir.

Ve Bob Marley, 11 Mayıs 1981 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Belki bedeni yok ama unutulmaz eserleri, büyük manevi layık içeren takviye çalışmaları ve dimdik ayakta duran adıyla dünya müziğinin en önemli efsanelerinden biridir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı