B

Brandon Lee

Brandon Lee Biyografisi

Brandon Bruce Lee, 1965 doğumlu Amerikalı aktör. Dünyaca ünlü Uzaktan Doğu sporları ustası Bruce Lee’nin oğlu olan oyuncu, “The Crow” adlı filmin çekimleri esnasında bir kaza sonucu hayatını kaybetti. Bu durum oyuncuya geç bir şöhret getirdi.
Brandon Lee, 31 Mart 1965’te California’da, Bruce Lee ile Alman eşi Linda Emery’nin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Tam adı Brandon Bruce Lee’dir. Brandon 6 yaşına geldiğinde Lee ailesi Çin’e geri dönme kararı aldı. Lee, 8 yaşına değin Hong Kong’da büyüdü. Baba Bruce Lee’nin ani ölümü sonrasında Brandon Lee, annesi Linda Emery ve kız kardeşi Shanon Lee ile birlikte her tarafta Amerika’ya döndü. Boston’da sanat eğitimi veren Emerson Collage’a artan bir şekilde babası gibi Uzak Doğu sporları ve drama üstünde çalıştı. Okulu bitirdikten sonra New York’a taşındı ve burada “Lee Strasberg Academy“de oyunculuk dersleri almaya devam etti.

Film kariyerine 1986’da bir Hong Kong yapımı olan “Legacy of Rage” ile başladı. Bu filmden sonra sırasıyla “Kung Fu: The Movie“, “Kung Fu: The Next Generation” isimli televizyon dizilerinde oynadı. Diğer çoğu televizyon dizisinde irili ufaklı rolleri oldu. 1988’de Güney Afrika’da çekilen düşük bütçeli “Laser Mission“, 1991’de ise başrolünü Dolph Lundgren ile paylaştığı “Showdown in Little Tokyo” filmlerinde oynadı.

1991 yılında 20th Century Fox şirketi ile 3 filmlik bir uzlaşma imzaladı. Anlaşmanın ilk filmi “Rapid Fire“da başrolü üstlendi. İkinci filmi ise, Lee’nin kariyerinin en üst noktası olarak kabul edilen, ünlü karikatür serisinden uyarlanan The Crow oldu. Bu bununla beraber Lee’nin son filmiydi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Barış Kılıç

Çekimlerin 52. gününde, Lee’nin oynadığı karakterin vurularak öldürüldüğü sahnenin çekimleri vardı. Aktör Michael Massee’nin ateşlediği silah kuru sıkı olması gerekirken reel mermi ile doldurulmuştu. Lee kameralar önünde karın bölgesinden vurularak ciddi şekilde yaralandı. Hastaneye kaldırılan Lee kurtarılamadı ve 31 Mart 1993 tarihinde, 28. yaşgününde hayata gözlerini yumdu.Seattle’da babasının yanına gömüldü. Bu kazadan daha sonra Amerika’da film setlerinde ateşli silahların kullanımı ile ilgili, halen geçerliliğini korumakta olan, geniş bir kararname hazırlandı. Lee’nin vurulduğu sahne filmde kullanılmadı ve değil edildi. Filmin çekimlerine yardımcı oyuncu kullanılarak devam edildi. Dublörün suratının görüldüğü kısımlara daha sonra özel efektler kullanılarak Brandon’un suratı monte edildi. Film, Mayıs 1994’te gösterime girdi ve Lee’ye geç kalmış bir şan getirdi.

Ölümünden 7 sene sonra tamamlanan, “Rapid Fire” filminin tanıtımı için İsveç’te bulunduğu tarihte çekilmekte olan ve arkadaki planda bir an için gözüktüğü, “Sex, Logner & Videovåld” filmi de oyuncunun resmi olarak rol aldığı son film olarak bilinmekte.

Lee’nin 20th Century Fox ile üretilmiş 3 filmlik anlaşmanın üçüncü filmi “Simon Says” idi. Ama oyuncunun ani ölümü sonrasında proje yarıda kaldı. daha sonra bu devamlılık, başrolünde Bruce Willis’in oynadığı “die-hard” serisinin üçüncü filminde kullanıldı.

Brandon Lee’nin ölümü, arkasından birçok söylenti bıraktı. Bir Takım hayranları Brandon’un “tıpatıp babası gibi” bir cinayete kurban gittiğini, kimileri ise silahtaki mermiyi aslı ile kendisinin değiştirerek intihar ettiğini öne sürdü.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı