B

Brian Molko

Brian Molko Biyografisi

Brian Molko, 1972 Belçika doğumlu, indie/rock grubu Placebo’nun solist ve gitaristi. Molko’nun biseksüel, Olsdal’ın homoseksüel ve Hewitt’in heteroseksüel oluşu, bilhassa grubun ilk çıktığı yıllarda cinsel kimliklerinin sıklıkla konuşulmasına yol açmıştır.
Brian Molko, 10 Aralık 1972 tarihinde Belçika’nın Brüksel kentinde, uluslararası bankacı olan Amerikalı bir baba ile epeyce dindar bir Hıristiyan olan İskoç ve İngiliz asıllı bir annenin ikinci oğulları olarak dünyaya geldi. Molko’nun kendisinden on yaş büyük ağabeyi ise evi terk etti.

Molko babasının kariyeri yüzünden Lübnan, Lüksemburg, Liberya ve Belçika gibi birçok bambaşka yer dolaştı. Babası Brian’ın kendisi gibi bankacı olmasını isterken annesi onun bir rahip olmasından yanaydı.

Brian Molko Lüksemburg’daki bir Amerikan okulunda, bas gitarist Stefan Olsdal ile birlikte eğitim aldı ancak ikili Londra’da hedefi olmadan karşılaştıkları güne dek hiç konuşmamışlardı. Brian ailesinin eğitimsel, ruhsal ve dinsel baskısına maruz kaldı ve bu yüzden demin 13 yaşında sigara içmeye başladı, tırnaklarını boyadı, makyaj yaptı ve bir dönem uyuşturucu kullandı; içine kapanık ve yalnız bir çocukluk yaşadı ve ergenliğinin son yıllarında cinsel kimlğiştirdi.

Ekim 1990‘da, 17 yaşındayken Londra’ya yerleşen ve Goldsmiths College’da oyunculuk eğitimi almaya başlayan Brian Molko’nun Olsdal’la karşılaşmaları ve aynı gece müzik yapmaya karar vermeleri ile Placebo’nun temelleri atılmış oldu. Astray Heart adlı bir grup kuran ikili davulcu olarak başta Robert Schultzberg‘i aldılar. Kısa bir zaman daha sonra Schultzberg’in yerine Steve Hewitt‘in geçmesiyle Placebo bugünkü kadrosuna kavuştu.

1996 yılında Caroline Records’la birincil albüm için uzlaşma yapan grup, Placebo adını taşıyan bu birincil albümdeki Nancy Yükseklik ve Bruise Pristine ile listelerde başarılı bir seyir izledi ve bu sayede U2, Weezer ve Sex Pistols gibi gruplarla turnelere çıktı. Kırılgan ve depresif şarkılar taşıyan albümleri “Without You I’m Nothing” ile hayran kitlelerini genişleterek listelerde ilk sıralara yükselen Placebo, Cruel Intentions filminde de kullanılan şarkıları “Every You Every Me” ile epeyce popüler ışık halkası geldi. Hem Todd Hayes‘ın glam rock temalı filmi Velvet Goldmine’da Flaming Creatures adlı bir grubu canlandırarak birincil sinema deneyimlerini yaşadılar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bahri Tanrıkulu

Üçüncü stüdyo albümleri 2000 tarihli Black Market Music ile birincil kere politik şarkı sözleri yazar Placebo’nun öteki albümleri ise: Sleeping with Ghost(2003), birleştirme bir albüm olan Once More With Feeling: Singles 19962004, ve Meds(2006).

Hem Brian Molko başka gruplarla da çalışarak: Alpinestars albümü White Noise’da Carbon Kid, Trash Palace albümü Poisitions da Metric System ve Je t’aime, Moi Non Plus, Jane Birkin albümü Rendez-Vous da Smile parçalarında ve son olarak Timo Maas’ın Pictures albümünde 3 parçaya vokal yaptı.

Sarı renkten nefret edilen şey eden, uçma korkusu olan, Simpsons, South Park ve Star Trek’i izlemeyi seven, kızdıklarına Fransızca küfreden, Bloody Mary içmeyi ve Hint yemeklerini tercih eden, saçlarının asıl rengi açık kahverengi olan, Brian Molko’nun Bitch, Tattoo, Godışında çalabildiği diğer enstrümanlar ise piyano, saksafon, bateri ve bas gitar.

Brian Molko 2005 yılının sonunda iki farklı duyguyu aniden ilk önce yaşadı. Bunlardan ilki monogami ikincisi ise babalıktı. Fotoğrafçı sevgilisi Helena Berg ile olan uzun beraberliği ve çiftin Cody ismindeki bebeklerinin dünyaya gelişi Brian’a bu iki deneyimi birdenbire yaşattı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı