B

Bülent Keneş

Bülent Keneş Biyografisi

Today’s Vakit Genel Yayın Yönetmenidir.

Bülent Keneş, 1969 yılında Malatya’da doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini Malatya’da tamamladı. Üniversite Eğitimi İçin istanbul’a gitti. Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu.

Bülent Keneş, 1994 yılı Mart ayında Süre gazetesinde profesyonel hayata atıldı. Gazetenin değişik birimlerinde çalıştıktan sonra, 1995 Ekim ayında Dış Haberler Müdürlüğü, 1999 yılında ise Haber Müdürlüğü görevini üstlendi.

sırası gelmişken Marmara Üniversitesi Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Enstitüsü Siyasi Tarih ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’nda sürdürdüğü yüksek lisans eğitimini 1996 Eylül’ünde verdiği, “Medeniyetler Çatışması Tartışmaları Bağlamında Batı Medyasının Nasıl Bir İslam İmajı Oluşturduğuna Dair Bir İnceleme” başlıklı tezle tamamladı. Bu egzersiz 1998 yılında “Batı Basınında İslam İmajı” adıyla kitap olarak yayınlandı.

Bülent Keneş, Marmara Üniversitesi Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Enstitüsü Siyasi Tarih ve Milletlerarası İlişkiler Anabilim Dalı’nda başladığı doktora çalışmasını, 28 Şubat post-modern askerî darbesininki negatif etkilerinden nedeniyle, 1998 yılında yarıda ele vermek zorunda kaldı.

Gazeteci-yazan olarak mesleğini ise sırasıyla Turkish Daily News Yayınlama Koordinatörü, Anadolu Ajansı New York Ofis Şefi, Bugün Gazetesi Genel Yayınlama Yönetmeni, İngilizce yayınlanan Today’s Süre Gazetesi (kurucu) Genel Yayın Yönetmeni olarak sürdürdü.

sırası gelmişken çeşitli dernek ve vakıflarda faaliyetlerde bulunmaya, radyo ve televizyon programları yapmaya devam etti.

2008-2009 yılları arasında Fatih Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansı (MBA) da yapan Bülent Keneş, YÖK’ün 2009 yılında çıkardığı aftan yararlanarak doktora çalışmasına geri döndü ve bu kitaba kaynaklık eden “İran Dış Politikasında Süreklilik ve Başkalaşım (1979- 2011)” başlıklı doktora tezini 2011 Eylül ayında tamamladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Banu Güven

2010 yılından itibaren Fatih Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve iletişim alanında dersler de veren yazar, iyi derecede İngilizce, orta seviyede Farsça bilmektedir.

Bülent Keneş, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bülent Keneş, attığı tweetlerde hakaret ettiği gerekçesi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın avukatlarının şikayeti üzerine, 10 Ekim 2015 tarihinde Yenibosna’daki Vakit Gazetesi binasında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı. Güvenlik ve savcılıktaki işlemlerinin gerisinde tutuklama talebiyle duruşma sevk edildi. Duruşma, Keneş’in tutuklanmasına karar verdi.

TWITTER’daki mesajlarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesi ile 10 Ekim 2015’te tutuklanarak Silivri Hapishane’ne konulan Today’s Zaman Gazetesi Genel Yayınlama Yönetmeni Bülent Keneş, avukatladildi.

4 Aralık 2015 tarihinde Today’s Vakit’ın Genel Yayınlama Yönetmeni görevinden istifa etti.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma zarfında, kapatılan Today’s Vakit gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş hakkında 18 Ekim 2016 tarihinde ”Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye girişim” suçundan yakalama kararı çıkarıldı.

Kitapları :
2013 – İran Siyasetinin İç Yüzü
2012 – İran ve Terör Hasan Sabbah‘tan Bugüne
2012 – İran: Tehdit mi, Fırsat mı
1998 – Batı Medyasında İslam İmajı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı