B

Burcu Çetinkaya

Burcu Çetinkaya Biyografisi

Ralli Sürücüsü, Televizyon Sunucusu, Yarışmacı, Gazeteci

Burcu Çetinkaya, 19 Mart 1981 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Babası İlhan Çetinkaya’dır. İlkokulu İstanbul Özel Bebek Yeni Yıldız ilkokulunda okudu 1992 yılında bitirdi. Ortaokulu Robert College’de 1996 yılında ve ardından 1999 yılında da benzer okulda liseyi bitirdi.

İstanbul Koç Üniversitesi’ninyılında mezun oldu. İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Kürtçe ve Arapça haberdar olan Burcu Çetinkaya senaristlik ve satış-pazarlama konularında meslek hayatına başladı.

Burcu Çetinkaya, Koyu bir Bursaspor taraftarıdır. Caddebostan Spor Kulübü’nün üyesidir ve araba sporları yapmaktadır. Snowboard, satranç ve sinema ise spor dışı hobileridir.

2005 sezonunda Hitit Rallisi ile Araba sporları kariyeri başladı. Bu ilk yarışında bayanlarda 3’ncü oldu. 2005 yılında yapılan Fiat Rallisi’nde tekrar 3. Oldu. Arkasından Kocaeli Rallisi’nde Bayanlar 2’ncisi, Beykoz Rallikrosu’nda 5’nci oldu. 2005 yılında Castrol İstanbul Ralli Şampiyonası’nın üç yarışına da katıldı, bayanlar 1’nciliğini kazandı.

2007, 2008 ve 2009 Ralli Bayanlar kategorisinde Türkiye Şampiyonluğu yanı sıra çok sayıda derecenin sahibi olan Burcu Çetinkaya, İstanbul Mahalli Ralli Şampiyonası Bayanlar, 2006 Türkiye Ralli Şampiyonası Bayanlar Şampiyonluğunun da sahibi. 2007’de de Türkiye Ralli Şampiyonan Çetinkaya, 2008’de ise benzer kupayı bir kere daha kaldırdı.

2006 yılından 2011 yılına dek 24 TV’de Otomobil Sevdası isimli otomobil programını haberci Merve Sena Kılıç ile beraber sundu. Keza Bloomberg HT’de ‘Sporaktif’ adı programı sundu.

2011 yılında Show TV’de Acun Ilıcalı‘nın yaptığı ve sunduğu ve Sait Sökmen, Tan Sağtürk‘le beraber Acun Ilıcalı ile Azra Akın’ın jüri üyesi olduğu “Yok Böyle Dans” isimli müsabaka programının ikinci sezonunda katılmış fakat yarışmanın ilk haftasında elenmiştir. Özge Ulusoy’un birinci olduğu bu yarışmada Burcu Esmersoy ve Cem Ceminay sunucu, yarışmacı olarak ise Özge Ulusoy, Helin Avşar, Yüksek Dağ Kırşan, Altay, İlhan Mansız, Nez, İvana Sert, Cem Ceminay, Özlem Yıldız, Almeda Abazi, Aşkın Nur Yengi, Hakan Peker, Şenol İpek ve Burcu Çetinkaya katılmıştır. Yarışmanın ilk bölümüne davetli jüri olarak Adriana Lima katıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bob Ross

Sonradan 2012 yılında TV8’de yayınlanan ve çekimleri Kenya’da yapılan Trophy Türk adlı yarışma programında yer almıştır. Burcu Çetinkaya ile birlikte Billur Kalkavan, Berksan Özer, Işık Halkası Caneroğlu, Ceyda Ersoy, Esra Ersoy, Zaza Enden, Leyla Bilginel, Şener Üşümezsoy, Ertem Şener, Serkan Tanırgan, Tuğba Özay ve Önder Bekensir ve Helin Avşar da yarışan ekip içindeydi.

2013 yılının Ramazan ayında a Haber televizyonunda meşhur tasavvufçu Mehmet Fatih Çıtlak‘la beraber “Sahur Vakti” isimli programı sundu. 2013 yılında TRT Spor kanalında “Ralli Günlüğü” isimli programı sundu. 2013 yılının sonlarına içten türban takmaya başladı.

Daha önceleri Star gazetesinde yazmış olan Burcu Çetinkaya, Türkiye gazetesinde “Otomobil Sevdası” adlı köşesinde yazmakta ve yaptığı röportajları yayınlanmaktadır.

Ani bir kararla tesettüre giren milli rallici Burcu Çetinkaya, uzun vakit konuşuldu. Tasavvufa yönelen ve Kürtçe öğrenmek istediğini dile getirerek 2014 yılında Şanlıurfa‘ya yerleşti.

Şanlıurfa’ya yerleştikten daha sonra Yüksek lisansını Harran Üniversitesi’nde yapmak için kaydoldu. 7 Haziran 2015 seçimlerinde Şanlıurfa’dan egemen milletvekili adayı olan Fatih Mehmet Bucak‘la Haziran 2015 ayında evlendi.

Başarıları :
2005 – İstanbul Bayanlar Ralli Şampiyonası Şampiyonluğu
2006 – Castrol Fiesta Rallye Cup Türkiye Bayanlar Ralli Şampiyonluğu
2006 – Türkiye Tırmanma Şampiyonası Kategori İkinciliği
2007 – Castrol Fiesta Rallye Cup Türkiye Bayanlar Ralli Şampiyonluğu
2008 – Castrol Fiesta Rallye Cup Türkiye Ralli Sınıf 3 Birincisi
2008 – Fiesta Sporting Trophy International İkinciliği

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı