A

Dr.Ahmet Koyuncu

Ahmet Koyuncu Biyografisi

Psikiyatr Ahmet Koyuncu

Dr. Ahmet Koyuncu; babası Almanya’da işçi olması nedeniyle Duisburg şehrinde doğmuştur. Türkiye’ye altı yaşında dönmüş ve ilkokulu, Kırşehir ili Gümüşkümbet İlkokulunda okumuştur. Ortaöğretimini ise Kayseri, Pazarören Köy Enstitüsü’nün devamı olan Mimar Sinan Hoca Lisesinde tamamlamıştır.

Tıp eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde; Psikiyatri ihtisasını ise, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniğinde tamamlamıştır. Kendisi hemen hemen yirmi yıldır sosyal korku adlı rahatsızlık üzerine spesifik olarak çalışmaktadır. Uzmanlık yıllarından itibaren (2003-2013) Bahat Grubu Hastanelerinde çalışmaya başlamıştır. Son yedi yıldır “Yüksekokul Sosyal Fobi Merkezini” açmış ve burada hizmet vermektedir. Yazarın yedi bilimsel kitabı, bir romanı vardır.

Toplam 2000 hastalık bir sosyal korku arşivine sahiptir. Kendisinin SCI indexe giren 28 milletlerarası (bu çalışmaların 14’ünde ilk isim olarak) ve SCI-E indexe giren 2 milletlerarası bilimsel çalışması mevcuttur. Bunlara ek olarak beşi yurtiçi dergilerde çıkmış bilimsel yayını bulunmaktadır. Onüçü milletlerarası ve yirmi kadarı ulusal kongrelerde sunulmuş olan sözel duyuru ve afiş çalışmaları vardır. Bilimsel çalışmaları 500’ün üstünde atıf almıştır.

APA (American Psychiatric Association) 2012’de sunduğu “The clinical impact of mood disorders in social anxiety disorder” adlı sosyal fobi çalışması, 2014 yılında Comprehensive Psychiatry dergisinde yayımlanmıştır. Tekrar 2014 yılı Mayıs ayında Journal of Attention Disorder adlı dergide “Inattention predominant type of ADHD is associated with social anxiety disorder” adlı çalışması yayımlanmıştır.

Son beş sene içerisinde 20 dek makalesi SCI index bilim dergilerinde yayınlanmıştır. Prof. Dr. Raşit Tükel ve Prof. Dr. Tunç Alkın ile birlikte “Presosyal Anksiyete Dönemi” hipotezini geliştirmiştir. Bu kuram, SCI index bilim dergisi olan Early Intervention in Psychiatry kadar yayınlanmıştır. Bu hipotezi destekleyen iki hap çalışmasında ise DEHB tedavisinin eşzamanlı sosyal fobiyi de çare ettiğini göstermiş ve bu sonuçlar SCI index bilim dergilerinde yayınlanmıştır. Bu dönemde ise Uyku-Apne Sendromuna ikincil artan sosyal korku hipotezi üzerinde çalışmaktadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Taşgetiren

Geliştirdiği hipotez ardından önemli SCI index dergilere hakemlik yapmaya başlamıştır. Her yıl on değin saygın bilim dergisine hakemlik yapmaktadır. Hem Dr. Ahmet Koyuncu, dünyanın en manâlı psikiyatri bilim dergisi olan Journal Of Molecular Psychiatry’ye hakemlik yapmış olan tek Türk bilim insanıdır.

Dr. Ahmet Koyuncu’nun milletlerarası tanınırlığına karşın, Türkiye’de bir unvanı (doçent ve profesör) yoktur. Kendisini egemen bilim insanı olarak tanımlama etmektedir. Keza 12 Eylül darbesinin ülkemize verdiği en büyük hasar olan YÖK sistemine karşısında duruşu sebebiyle doçentlik sınavlarına girmemiştir. Unvanlarını almamıştır. Almayı da düşünmemektedir.

‘Bilim millet içerisinde olur’ felsefesi ile kliniğini İstanbul İkitelli’de açmıştır. Bu merkezde etik, hesaplı ve gösterişten uzakta bir hizmet vermektedir. Dr. Koyuncu’ya tarafından, toplumdan kopmuş ve kliniğe hapsolmuş olan bir üniversitenin ama unvan ihtiyacını karşılayan bir fabrikaya, akademisyenin ise dershane teknisyenine (Edward Said) dönüşmesi kaçınılmazdır. Gelinen noktayı ise ‘doçent ve profesör çöplüğü’ olarak nitelendirmektedir.

Bir doktorun yaşadığı toplumun sorunları ile yoğrulan bir entelektüel olması gereklidir. YÖK’e boyun eğmiş bilim insanlarının ise bu şanslarının olmadığını düşünmektedir. İşte böylece doktorun önce insan, sonra doktor, doçent, profesör vb. olmasının gerekliliği üstünde durmaktadır.

Bunların yanı sıra Dr. Ahmet Koyuncu medyadaki zor, cinsiyet ayrımcılığı ve homofobi üzerine de incelemeler yapmaktadır. Psikososyal Analizler yaptığı makaleleri Sözcü gazetesi, Cumhuriyet gazetesi ve OdaTV gibi gazetelerde yayınlanmıştır. Tıpkı bilimsel makalelerinin A sınıfı dergilerde kabul görmesi gibi, psikososyal analizleri de millet tarafından kabul görmüştür. Kendisi bu durumu: “Halkı Nişantaşı ya da Beşiktaş gibi semtlerde yaşayarak göremezsiniz, halkı itham kolaycılığına düşersiniz. Halkın arasında yaşamak gereklidir. Keza medyada psikososyal inceleme yapan yazarlar öyle değil. bu nedenle yazılarım okurlar aralarında kabul gördüğünü tahmin ediyorum.” biçiminde açıklamaktadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Prof.Dr.Canan Ağalar

Bunlara ek olarak Dr. Koyuncu, Kayseri, Mimar Sinan Öğretmen Lisesi’nde devlet tarafından okutulmuş olan bir kişi olarak Nişantaşı’nda veya Acıbadem gibi yerlerde hizmet vermeyi de kabul etmemektedir. Çünkü bir hekimin gösterişli mekânları kullanarak hastaların gözünü boyaması ve yanına varılmaz pahada ücretler alması ahlak değildir. İşte bu nedenle Dr. Ahmet Koyuncu, uluslararası bilimsel tanınırlığına rağmen, halkın içerisinde hizmet verebilmek için kliniğini varoşlarda, İstanbul-İkitelli’de açmıştır. Dr. Koyuncu bu semtleri bir toplum laboratuvarı olarak görmektedir. Pierre Bourdieu’nun bahsettiği gibi, görüşmelerde toplumsal asimetriye yol açamadığı için yerinde ve objektif gözlemler yapma şansı yakalamaktadır.

Toplum ile beslenen, unvanlarını almamış olan ve varoşlarda onur savaşı veren Dr. Ahmet Koyuncu, tarafsız, tarafsız, ezber bozan bilimsel çalışmalarına, hipotezlerine ve psikososyal analizlerine devam etmektedir. Tüm psikiyatr ve doktor meslektaşlarını kapital sisteminin onları kliniğe hapsettiği ve DSM beygir gözlüğüne mahkûm ettiği bu düzene aleyhinde durmaya çağırmaktadır.

Kitaplar:
Takıntı Kuruntu Vesvese (Psikoloji)
Mahçupluk, Utangaçlık ve Sosyal Fobi (Psikoloji)
İkincil Sosyal Fobi (Psikoloji)
Sosyal Korku Gerçeği (Psikoloji)
Psikososyal Çözümleme (Psikoloji, Sosyoloji)
Bumerang’ın Aşkı (Roman)

ahmetkoyuncu-1.jpg

ahmetkoyuncu-2.jpg

ahmetkoyuncu-3.jpg

Sosyal Korku Tedavisi, Bunalım Tedavisi, Ahmet Koyuncu, Uyarı Eksikliği, Hiperaktivite Tedavisi, Psikososyal Çözümleme, Saplantı Kuruntu Vesvese, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Psikoterapist, Psikiyatrist

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı