F

Ferruccio Lamborghini

Ferruccio Lamborghini Biyografisi

Ferruccio Lamborghini, İtalyan otomobil üreticisi, Lamborghini markasının kurucusu.
28 Nisan 1916’da İtalya’nın Ferrara kentine bağlı Renazzo di Cento adında bir köyde, çiftçilik yapan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Lamborghini, minik yaşlarında mekanikle ilgilenmek istediğinin farkına vardı. Babasının traktörüyle çalışmaya başlayan Lamborghini, sonradan Bolonya’daki bir teknik okula kaydoldu.

II. Dünya Savaşı sırasında İtalyan Hava Kuvvetleri’ne giren ve burada nakliyecilik görevini üstlenen Lamborghini, 1944 yılında İngiliz güçlerinin esiri oldu. Esirlik günlerinde ordunun motor departmanında çalıştırıldı.

Savaştan daha sonra evine dönen ve savaşta kullanılan eski araç gereç ve araçları çiftçilerin kullanabileceği traktörlere dönüştürmeye başlayan Lamborghini, süre içinde minik bir garajda başladığı bu traktör işini zamanla geliştirermesinin gerisinde daha büyük bir yere geçti.

Bu sırada Fiat arabalar üstünde de çalışmaya başlayan Lamborghini kendisi için ürettiği Fiat Topolino ile 1948 model Mille Miglia’yı yarıştırdı. 1949’da bundan böyle eski parçalardan vasıta yapmayı bırakarak Lamborghini Trattrice adını verdiği kendi fabrikasını kurdu ve üretime başladı. Kısa zaman içinde Lamborghini traktörleri İtalya’da bir numara haline geldi.

Kurduğu fabrika sayesinde hatırı sayılır ölçüde paraya sahip olan Lamborghini, havalandırma ve merkezi ısıtma sistemleri üretimi yapılan ikinci fabrikayı açmasının arkasından adını İtalya’nın en varlıklı kişileri arasına girdi.

Arabalara olan ilgisi aşina Lamborghini’nin o dönemde Mercedes SL300, Jaguar ve Ferrari gibi arabaları olduğu bilinmektedir. Kullandığı Ferrari’nin debriyajının sorun yaratmasının arkasında durumu Enzo Ferrari ile görüşmek isteyen Lamborghini’nin talebi geri çevirildi. sonra sorununu, arabasındaki debriyajın yerine kendi traktörlerinde kullandığı Borg&Beck marka debriyajla değiştirerek çözen Ferruccio Lamborghini, bundan böyle yeni bir iş kurmasının zamanı geldiğinin farkına vardı. Bu yeni iş yarış arabalarıydı. Böylece Sant’Agata’da yeni bir fabrika kuran Lamborghini, çoğu otorite göre o zamanın en iyi arabalarını üretmeye başladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Feyyaz Berker

Fakat 1970’lerin başlarında işleri bozulmaya başlayınca fabrikalarının bir kısmını satmak durumunda kalan Lamborghini, kendini emekliye ayırarak İtalya’nın güneyindeki Perugia’ya taşındı ve burada “Miura’nın Kanı” adını verdiği şarapları üretmeye başladı. Trasimone nehri yakınındaki La Fiorita isimli evin bir kısmı, Ferruccio Lamborghini’nin sahip oldupu arabaların sergilendiği özel bir müze halindedir. Bu arabaların aralarında Ferruccio’nun gözde arabası Lamborghini Miura da bulunur.

Lamborghini markasının logosundaki boğa, Ferruccio’nun boğa burcu olmasından yola çıkılarak tasarlanmıştır.

Ferruccio Lamborghini 20 Şubat 1993 tarihinde Perugia’da öldü.

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/etiket/ferruccio-lamborghini-sozleri/ferruccio lamborghini sözleri

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı