J

Jacques Cousteau

Jacques Cousteau Biyografisi

Yönetmen, Fransız okyanus uzmanı, deniz subayı ve sinema yönetmeni. Kendine has gülüşüyle ve televizyon tamamen, bütün dünyanın insalarına denizaltı zenginliklerini tanıttı.

Jacques Cousteau, 11 Haziran 1910 tarihinde Fransa’da Saint-André-de-Cubzac, Gironde,da doğmuştur. Bütün adı Jacques-Yves Cousteau’dur. Babası Daniel Cousteau ve annesiÉlisabeth (Duranthon) Cousteau’dur. Dedesi Noter, babası avukat olan ve ailesi ile birlikte Fransa’nın güney doğusunda yer alan Akdeniz kıyısındaki Marsilya’ya yerleşen Kaptan Kusto 4 yaşındayken yüzme öğrendi. Denizi Marsilya civarlarındaki ufak koylar doğru keşfetti. Ailesi ile birlikte 2 yıllığına Amerika’ya giden Kaptan Kusto, Amerika’daki bir göl kıyısında kaldığı kamp döneminde de dalmayı öğrendi.

Jacques Cousteau, Amerika’dan Fransa’ya döndüklerinde 13 yaşındayken bir kamera alıp ilk filmini çekti; giderken filmini çekmeden önce kamerayı parçalara ayırıp; makinenin nasıl çalıştığını öğrendi. Denize olduğu dek makinelere de büyük ilgi duyan Kaptan Kusto, yeniden 13 yaşındayken pil ile çalışan bir otomobil yaptı.

Jacques Cousteau, 1930 yılında Paris’de bulunan Stanislas Üniversitesinde okuduktan sonra mezun oldu. 20 yaşında Brest Deniz Harp Akademisi’ne girdi ve bu okulda topçu subayı oldu. Akademide eğitim için düzenlenen dünya turuna katılan Kaptan Kusto, bu turda yanında kamerasını da alarak dünyanın değişik yerlerinden egzotik mekânları çekti. Eğitim sonrası Fransa’ya dönen Kaptan Kusto, Fransız Donanması Havacılık Okulu’nda uçmayı öğrendi oysa pilotluk sınavı öncesi geçirdiği otomobil kaza nedeni ile iki kolu birdenbire kırılınca bu alanda kariyer yapamadı.

1933’te artık Fransız Donanması’na mensup bir topçu subayı olan Cousteau 1935’e kadar Primauguet Kruvazörü’nde görevli olarak Uzak Doğu’da bulundu. Döndüğünde Toulon’daki deniz üssünde topçuluk eğitmenliği yaptı. sırası gelmişken arkadaşları Philippe Taillez ile Frédéric Dumas ile birlikte yüzücü gözlükleriyle dalış denemeleri yapmaya başladı. 1936 yılı, Cousteau’nun deniz altının güzelliğini hakiki anlamda keşfettiği birincil sene oldu. İlk denizaltı deneyimini, Fransız Deniz Kuvvetlerinde yapan Kaptan Kusto, 1936′da günümüzün modern balık adam maskelerinin atası olan deniz gözlüklerini denedi.

Jacques Cousteau, Fransız Deniz Kuvvetlerinin görevlendirmesi ile 1935-1938 yıllarında Şanghay ve Japonya‘da ve 1939 yılında SSCB‘nde tayin yaptı.

Jacques Cousteau ve Philippe Taillez ile Frédéric Dumas adındaki iki arkadaşı ile daha derine dalarak daha uzun vakit su aşağıda kalmak istiyorlardı. Kendi yaptıkları şnorkelleri; vücudu kaplayan, yalıtılmış dalış giysileri ve içinde sıkıştırılmış hava bulunan tüplerle yaptıkları portatif soluma cihazlarıyla kendi dalış takımlarını oluşturdular. Test dalışlarını kaydetmek içinse Cousteau, kamerası için su geçirmez bir kılıf geliştirdi. Üç arkadaşın yaptığı bu su altı araştırmalarını II. Dünya Savaşı’nın başlaması bile sekteye uğratamadı.

Cousteau II. Dünya Savaşı’nda direniş hareketlerin katıldı ve İtalyan işgal kuvvetleri arasında casusluk yaptı. Bu hizmetlerinden dolayı da savaş sonrası Legion d’Honneur nişanıyla onurlandırıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   James Mattis

Dalgıç kıyafetlerinin fazla ağır ve pahalı olması ve dalgıcın hareketlerini çok kısıtlaması Cousteau’yu rahatsız ediyordu. böylece içinde zorlanmadan yüzülebilen dalış kıyafetleri arayışı içindeydi. Araştırmaları sonucunda Fransız mühendis Emile Gagnan ile tanıştı. Gagnan savaş döneminde, arabalarda yakıt yerine gaz kullanılmasını sağlayan bir vasıta geliştirmişti. Cousteau ile birlikte, deniz altının basınçlı ortamında, dalgıçtan gelen talep üstüne tüpteki sıkıştırılmış havayı otomatik olarak ayarlayan bir regülatör yaptılar. Buluşlarına “Aqua-lung” (aqua, latince’de su, lung da ciğer demektir) adıyla patent aldılar. Bu cihaz ilerde daha fazla “scuba” (self-contained underwater breathing apparatus- su altında kendi kendine soluma aygıtı) olarak tanınacaktı. Haziran 1943’te, Fransız Riviyerası’nda, Cousteau 23 kg ağırlığındaki, iki hava tankı, hortum, regülatör, ağızlık ve gözlükten oluşan bu birincil scuba ile 18 m derinliğe daldı. Her şey yolunda gitmişti; ne hareket etmekte zorlanıyordu, ne de tüpteki havanın gelişi engelleniyordu.

Bunu peşine düşüp takip eden aylarda Cousteau, Taillez ve Dumas çoğu filme çekilmiş 500’den pozitif dalış yaptılar. Bu zaman içinde Cousteau 65 metreye dalarak bir rekor kırdı. giderken ekip için bir diğer manâlı konu daha vardı: vurgun yemekten kaçınmaları ve derinlik sarhoşluğuyla başetmeleri gerekiyordu. O nedenle Cousteau ve arkadaşları tehlikesiz dalmanın yöntemlerini geliştirdiler.

12 Temmuz 1937′de Simone Melchior ile evlenen Kaptan Kusto’nun Jean-Michel ve Philippe isimlerinde iki çocuğu oldu. Çocuklarının ikisi de Calypso macerasına katıldı. 2. Dünya Savaşı’na katılan Kaptan Kusto, birçok askeri ödül aldı. Savaş yılları dalış için kayda değer yıllar oldu. 1943 yılında Kaptan Kusto, Émile Gagnan ile birlikte modern otonom balık adam giysisini icat etti. Jacques Cousteau 19. yüzyılın (Rouquayrol ve Denayrouze) ve 20. yüzyılın başlangıcındaki (Le Prieur) icatları geliştirip yenileştirdi. Bu icadın patenti onu ömür boyu para sıkıntısından korudu.

Kaptan Kusto, 2. Dünya Savaşından daha sonra 1946’da Toulon’da Groupe d’Etudes et de Recherches Sous-marines’i, (GERS) yani Deniz altı Araştırma ve Çalışma Grubu’nu kurdu. Bu ekip savaştan daha sonra Fransız limanlarındaki Alman mayınlarını temizlemekte büyük bir başarı gösterdi.

1948′de Akdeniz’e birincil seferini aranjör Kaptan Kusto, kuzey Afrika’daki Tunus’ta bulunan ve Romalılar zamanından kalan 2000 yıllık bir batığı inceledi. Bu sayede bilimsel denizaltı arkeolojisi için ilk adım da atılmış oldu.

Yahudi düşmanı bir gazeteci olan kardeşi Pierre-Antoine 1946 yılında ölüm cezası aldıysa da 1954 ‘te özgürlük bırakıldı.

Jacques Cousteau, 1949 yılında ordudan ayrıldı ve Fransız Oşinografik Seferleri’ni kurdu. 1950 yılında Fransız Okyanus Kurumu Başkanlığı’na getirildi.

Amerikan yapımı eski bir mayın tarama gemisi olan Meşhur gemisi Calypso’yu 1950 yılında satın alıp onu okyanus araştırmaları için hazır ışık halkası getirdi. Onunla dünyanın en göz alıcı denizlerini ve ırmaklarını gezdi.

Calypso ile oluşturacağı yolculuklar için gereken parayı karşılamak için Cousteau böylece çok film çekti ve kitap yazdı. 1953’te yayımlanan Sessiz Dünya (Le Monde du Silence) adlı birincil kitabında scubanın ortaya çıkış süreci ve gelecek için vaadettikleri enine boyuna anlatılıyordu. Bu eser, 22 dile çevrildi ve 5 milyondan pozitif satıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Joachim Gauck

1955 yılının Mart ayında Calypso, Marsilya limanından ayrılarak Kızıldeniz ve Hint Okyanusu’nun mercan resiflerine dürüst ilk seferine çıktı. Gezileri sırasında çoğu filme imza atan Kaptan Kusto, Louis Malle ile 1956′da hazırladığı “le Monde du Silence” yani Sessiz Dünya filmi ile Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü aldı. Kaptan Kusto, denizaltı biyolojisini yazdığı kitaplarla da tanıtmaya çalıştı.

Mühendis Jean Mollard‘ın yardımıyla 1959 yılında 2 kişilik bir SP-350 adında denizaltı yapan Kaptan Kusto, önce 350 metrelik daha sonra da 1965 yılında 2 taşıt ile 500 metrelik derinliğe inebildi.

Kaptan Kusto, 1957 yılında Monako Okyanus Araştırmaları Müzesi’ni yönetti. Precontinent projelerini idare ediyordu. Bu projelerde su aşağıda uzun süre kalınıyordu ve bir “sualtı evi” tamamen çalışmalar yapılıyordu.

1960 yılının Ekim ayında bir istif radyoaktif madde CEA kadar Akdeniz’e atılacaktı. Kaptan Cousteau basın kampanyası düzenledi ve 2 hafta geçmeden ahali ayaklandı. Radyoaktif maddeler treni büyük bir kalabalık kadar durduruldu ve geldiği yere dönmek zorunda kaldı. 1960′ta Monako’da, Fransız Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle’un resmi ziyareti ve Ekim ayındaki nükleer denemeler üzerindeki tartışmaları doğruca Kaptan Kusto, meşhur oldu.

Cousteau, 1962’de Marsilya’da , insanların su aşağı yaşamalarına karşın Conshelf I adlı bir deney yaptı. Aynı bir deneyi ise 1963’te Conshelf II adıyla Kızıldeniz’de gerçekleştirdi. Deney kapsamında, Cousteau’nun “okyanot” adını verdiği 5 adamı, 10 m derindeki bir su altı evinde bir ay yaşadı ve çalışmalar yaptı.

Proje masraflarının büyük kısmını Fransız petrol sanayii karşılasa da geri kalan kısmını yerine getirmek için Cousteau, deneyi belgeli filme dönüştüreceğine dair bir anlaşma imzalamıştı. böylece kameralar okyanotların her anını görüntüledi ve sonunda “Güneşsiz Dünya” (World Without Sun) isimli 93 dakikalık bir film ortaya çıktı. Cousteau ikinci Oscar’ını bu film ile aldı.

Conshelf III, 1965’te Nice yakınlarında gerçekleştirildi. Cousteau’nun 24 yaşındaki oğlu Philippe’in de arasında bulunduğu 6 okyanot, 100 m derinlikte üç hafta kaldı. Deney sırasında çekilen görüntülerden Orson Welles‘in seslendirdiği bir TV filmi yapıldı. Filmin gördüğü büyük alaka üzerine, her sene dört saatlik TV programı sıralamak için ABC televizyon kanalıyla uzlaşma imzalandı. “Cousteau’nun Denizaltı Dünyası” adlı TV dizisi bu nedenle doğmuş oldu. Cousteau, yaptığı TV filmleri ve dizileri için toplamda 10 Emmy ödülü aldı. “Altın Balık” (The Golden Fish) adlı bir filmi de kısa film dalında Oscar’ın sahibi oldu.

Calypso’nun, yıllar boyunca Alaska’dan Afrika’ya, Afrika’dan Antarktika’ya yaptığı gezilerle, milyonlarca TVının, balinaların, penguenlerin, dev ahtapotların, katil balinaların, deniz kaplumbağalarının ve yunusların yaşantılarını öğrendi; karadan kilometrelerce uzaktan insanların, okyanusları nasıl kirlettiğini gördü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jacques Louis David

Cousteau, kimsesiz veya değişik yazarlarla birlikte kaleme aldığı 50’nin üstünde kitap ve çektiği 70’in üstünde TV filmi ile okyanus yaşamının ve dünyanın hayati dengelerinin korunması düşüncesini milyonlarca kişiye anlattı. Kirlenmenin, fazla avlanmanın ve sahil kentlerinin derme çatma ve aşırı gelişmesinin, engin okyanuslardaki hayat için bir risk olduğunu vurguladı. Bu kapsamda okyanuslardaki yaşamı gözetmek için 1974 yılında ABD’de Cousteau Topluluğu’nu (Cousteau Society) kurdu. Günümüzde bu topluluğun, dünya çapında 300,000 üyesi vardır ve amaçları şimdiki ve gelecek nesillerin hayat kalitesini korumaktır.

İlk evliliğinden olan büyük oğlu Jean-Michel, kurucularından olduğu Cousteau Topluluğu’ndan 1992 yılında istifa ederek kendi araştırma kuruluşunu kurdu. 1996 yılında Jacques Cousteau oğlu Jean-Michel Cousteau Fiji Adaları’nda Cousteau isminde bir tatil köyü açmayı planladığı için mahkemeye verdi.

Çevre için yaptıklarından dolayı 1977 yılında Peter Scott ile birlikte Birleşmiş Milletler (BM) kadar ödüllendirildi. Presidential Medal of Freedom yani ‘Özgür Madalyası’ dönemin ABD Cumhurbaşkanı Ronald Reagan, kadar kendisine ibraz edildi.

28 Haziran 1979 tarihinde Calypso ile Portekize içten bir seferde iken oğlu Philippe bir kaza sonucu hayatını kaybediyor. Bu durumdan fazla etkilenen Cousteau, yanında öbür oğlunu çağırıyor.

Kaptan Kusto, 24 Kasım 1988′de, Fransız Akademisi’ne seçildi. 1993′de BM’in Brezilya, Rio de Janerio’da düzenledikleri çevre ve gelişme hakkındaki konferansa misafir etme edildi. BM’in ve sonra Dünya Bankası’nın aralıksız danışmanı oldu. Aynı yıl Gelecek Nesillerin Hakkı Konseyi’nde başkan seçildi. Ama Cousteau, Fransa’nın Pasifik’te nükleer denemelere tekrar başlaması üzerine 1995’te bu görevinden istifa etti.

Ocak 1996’da Singapur limanında demirlemiş olan Calypso‘ya, manevra yapan bir mavna çarptı ve efsanevi gemi kısa sürede sulara gömüldü. Calypso II’nin denize indirilişini göremeden 25 Haziran 1997’de aramızdan ayrıldı.

Evlilikleri :
1.eşi: 12 Temmuz 1937 tarihinde Simone Melchior ile evlendi. 1 Aralık 1990 tarihinde eşi kanserden öldü. Jean-Michel Cousteau (d.1938), Philippe Cousteau (d.1940 – ö.1979) adında iki çocuğu oldu.
İlk eşi ile evli iken sonra evleneceği Francine Triplet’den kızı Diane Cousteau (d.1980)ve oğlu Pierre-Yves Cousteau (d.1982) dünyaya geldi.
2.eşi: 1991 yılında Francine Triplet Cousteau ile evlendi. Pierre-Yves Cousteau (d.1982), Diane Cousteau (d.1980) adında iki çocuğu oldu.

Jacques Cousteau, 25 Haziran 1997 tarihinde Paris, Fransa’da 87 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1953 – Sessiz Dünya (Le Monde du Silence)

Filmleri :
1943 – Par-Dix-Huit Métres de Fond (Onsekiz Metre Derinlikte)
1945 – Epaves (Batıklar)
1947 – Paysages du Silence (Sükunet Manzaraları)
1949 – Les Phoques du Rio de Oro (Rio de Oro Fokları)
1948-1949 – Dauphins et Cétacés (Yunuslar ve Balinagiller)
1955 – Le Monde du Silence (Gürültüsüz Dünya)
1962 – Güneşsiz Dünya (World Without Sun)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı