J

James Mattis

James Mattis Biyografisi

2017 yılından itibaren ABD Savunma Bakanıdır.

James Mattis, 8 Eylül 1950 tarihinde Pullman, Washington, ABD’de Lucille (Proulx) Mattis ve John West Mattis çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Bütün adı James Norman Mattis’dir. Richland, Washington’da büyüdü. Richland High School lisesinden 1968 yılında mezun olduktan sonra 1971 yılında Central Washington Üniversitesi‘nden tarih bölümünden mezun oldu. 1994 yılında National War College’de milletlerarası emniyet konusunda eğitim aldı.

1969 yılında Deniz Kuvvetleri Yerine Koyma Subaylığı’na başvurdu. 1 Ocak 1972 tarihinde Asteğmen rütbesiyle Yerine Geçen Kimse Subaylar Eğitim Kolordusu’nda görevlendirildi. Görevi esnasında bir zamanlar binlerce kitap bulunan kişisel bir kütüphanesi nedeniyle, üstteki rütbeliler göre bir entelektüel olarak görüldü. Teğmen rütbesinde 3. Deniz Piyade Tümeni’nde bir tüfek ve tabanca müfreze komutanı olarak görev yaptı. Yüzbaşı rütbesinde Deniz Harp Okulu Hazırlık Okulu Tabur Görevlisi olarak bulundu. 1. Deniz Piyade Alayı’ndaki Tüfek ve Tabanca müfrezelerine, sonra Binbaşı rütbesinde Portland, Oregon’daki Askere Alım Merkezi’ne komuta etti.

Yarbay rütbesine terfi ettikten sonradan Körfez Savaşı esnasında Ripper Görev Gücü’nün saldırı taburlarından biri olan 7. Tabur Komutanlığı’na atandı.

Albay rütbesine terfi etti ve 7. Deniz Alayı’na komuta etti. Tuğgeneral rütbesine terfi ettikten sonra 1. Deniz Piyade Seferi Tugayı komutanı olarak görevlendirildi. Afganistan Savaşı sırasında 58. Atama Kuvveti komutanı olarak ülkenin güneyindeki operasyonlarda liderlikGörev Gücü’ne komuta eden birincil Deniz Piyade Subayı oldu.

Bir Tuğgeneral olarak Afganistan‘da devir yaparken, tabi subaylar kadar “hakiki önderlik” gösteren bir subay olarak biliniyordu.

Irak Savaşı sırasında Tümgeneral rütbesindeyken 1. Deniz Piyade Tümeni, 1. Deniz Piyade Seferi Kuvvetleri, Amerika Birleşmiş Devletleri Deniz Piyadeleri Merkez Komutanlığı görevlerini yürüttü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jennifer Morrison

ABD ordusunda ‘Deli Köpek’ (Mad Dog) lakabıyla tanıdık James Mattis, 2003‘te Irak‘ın işgali sırasında Orgeneral James Mattis ABD deniz piyadelerine işte bu tavsiyede bulunuyordu:
“Nazik olun, profesyonel davranın. Fakat tanıştığınız herkesi öldürmek üzere bir planınız da olsun.”

2005 yılında Korgeneral rütbesine terfi etti ve Deniz Piyadeleri Muharebe Geliştirme Komutanlığı’na atandı. Pentagon göre 31 Mayıs 2006 tarihinde Deniz Piyadeleri Kolordusu’na emrindeki Pendleton Üssü’ndeki 1. Deniz Piyade Seferi Kuvvetleri’nin komutanlığına atandı.

11 Eylül 2007 tarihinde Savunma Bakanı Robert Gates, Mattis’in Başkan George W. Bush tarafından Norfolk, Virginia’daki ABD Müşterek Kuvvetler Komutanlığı görevine atandığını açıkladı. NATO, Müttefik Mutasyon Komutanlığı görevini geçici olarak bırakmasını kabul etti. 28 Eylül 2007 tarihinde ABD Senatosu göre adaylığı onaylandı ve 5 Kasım 2007 tarihinde Müttefik Değişim Komutanlığı görevini geçici olarak Korgeneral Samuel Helland’a bıraktı.

Orgeneral rütbesine terfi ettikten sonradan ve 9 Kasım 2007 tarihinde Amerı / Müttefik Dönüşüm Komutanı olarak atama yapmaya başladı. Müttefik Dönüşüm Komutanlığı görevini 9 Eylül 2009 tarihinde Fransız General Stéphane Abrial’a devretti ancak Amerika Birleşik Devletleri Müşterek Kuvvetler Komutanı olarak görevine devam etti.

11 Ağustos 2010 tarihinde Başkan Barack Obama göre Orta Doğu, Kuzeydoğu Afrika ve Orta Asya’daki Amerikan askeri operasyonlarından sorumlu Amerika Birleşik Devletleri Merkez Komutanlığı’nın 11. Komutanı olarak namzet gösterildi. Adaylığı Senato kadar onaylandı ve görevine başladı. James Mattis, 2013 yılında ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndaki (CENTCOM) ABD ordusunun Orta Doğu operasyonlarından sorumlu kolundaki görevini tamamladıktan sonradan 22 Mayıs 2013 tarihinde emekli oldu.

James Mattis, o dönemlerde ABD Başkanı Barack Obama‘nın Orta Doğu politikalarını kamuoyu önünde açık bir dille eleştiriyordu.

James Mattis, 1991 yılı Körfez Savaşı sırasında bir taburun komutanıydı. 2001’de ise Afganistan‘daki özel kuvvetlere komuta etti. 2003 yılında Irak işgali sırasında da kilit rol üstlenen Mattis, Felluce çatışmalarında deniz piyadelerini komuta ediyordu. O dönemlerde bir el kitabı yazan Mattis, mezhep çatışmalarının nasıl önlenebileceğini anlatıyordu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Joseph Stiglitz

2016 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerini kazanarak 45. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçilen Donald Trump göre 1 Aralık 2016 tarihinde ABD Savunma Bakanı olarak aday gösterildi.

20 Ocak 2017 tarihinde ABD’nin yeni başkanı olarak Barack Obama’dan görevi devralan Donald Trump ABD savunma Bakanı olarak emekli Orgeneral James Mattis’i 21 Ocak 2017 tarihinde ABD Senatosu tarafından 98’e karşısında 1 oyla savunma bakanlığına, Başkan Trump kabinesinin birincil üyesi olarak onaylandı.

Orgeneral Mattis’in 44 yıl ABD Deniz Piyadeleri kariyerinde edindiği bir diğer takma ad ise ‘Savaşçı keşiş’. Çünkü hayatı boyunca ne evlenmiş ne de çocuk sahibi olmuş.

ABD savunma Bakanı James Mattis, 23 Ağustos 2017 tarihinde Türkiye‘ye gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile görüştü.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı