J

James Jeffrey

James Jeffrey Biyografisi

ABD‘nin eski Ankara Büyükelçisidir.

James Jeffrey, 8 Şubat 1946 tarihinde Saugus, Massachusetts, ABD’de doğmuştur. Bütün adı James Franklin Jeffrey’dir. 1969 yılında Northeastern Üniversitesi’nde Tarih bölümünde okuyarak mezun oldu. 1977 yılında Boston Üniversitesi İşletme Fakültesinden MBA derecesini aldı. Paris Üniversitesi’nden Fransızca dil diploması aldı.

James Jeffrey, 1969 yılından 1976 yılına değin, ABD ve Vietnam‘da tayin yapan ABD Ordusu piyade subayıydı. 1977 yılında ABD Dışişleri bakanlığında göreve başladıktan daha sonra Tunus’da görevlendirildi. 1983 – 1987 yılları aralarında Adana ve Ankara’da siyasi bir subay olarak devir yaptı.

James Jeffrey, Sovyetler Birliği‘nin çöküşü ve Almanya‘nın 1989’dan 1991’e dek tekrar birleşmesi esnasında Almanya‘nın Münih kentinde görev yaptı. sonradan Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa Emniyet ve İşbirliği Konferansı koordinatörü olarak seçildi (hemen AGİT). Jeffrey sonradan Dayton Anlaşmalarını yürürlüğe belirlemek üzere çalışan, Bosna Uygulamalarına Özel Başkan Yardımcılığı yaptı.

1996 yılında Kuveyt, ABD elçiliğinde şef yardımcısı idi. Çöl Tilkisi Operasyonu ve Kuveyt ABD elçiliğinin tahliyesi sırasında görev yaptı. 1999 yılında, Görev Şefi Vekili olarak Türkiye‘de tahsis yaptı.

22 Ekim 2002 – 2 Mayıs 2004 tarihleri aralarında ABD‘nin Arnavutluk Büyükelçisi olan 2004 – 2005 yılları aralarında Bağdat‘taki ABD Büyükelçiliğinde Görev Şef Yardımcısı olarak ödev yaptı. 2006 – 2007 yılları arasında Dış işleri bakanı Condoleezza Rice döneminde Yakın Doğu İşlerinden Sorumluluk Sahibi Baş Bakan Yardımcısı olarak devir yaptı.

James Jeffrey, Amerika Birleşmiş Devletleri‘nin 43. Başkanı George W. Bush döneminde 1 Ağustos 2007 – 3 Aralık 2008 tarihleri aralarında Washington DC’de Milli Güvenlik Danışmanı Yardımcısı görevinde iken 3 Aralık 2008 tarihinde Amerika Birleşmiş Devletleri‘nin Ankara Büyükelçisi olarak görevlendirildi ve 31 Temmuz 2010 tarihine dek bu görevde kaldı ve görevini yeni büyükelçi Francis J. Ricciardone’ye devretti. 43. Başkan Barack Obama zamanında 18 Ağustos 2010 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri, Irak Büyükelçisi oldu 1 Haziran 2012 tarihine kadar bu görevde kaldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jesse Spencer

James Jeffrey, iyi derecede Almanca, Fransızca ve Türkçe bilmektedir. Daha önce de çeşitli görevler dolayısıyla da Türkiye‘de yer alan Jeffrey, 17 Ağustos 2018 tarihinden itibaren Amerikan Dışişleri Bakanlığı Suriye Özel Temsilciliği görevini yürüttü.

Başkan Donald Trump’ın Suriye’den Amerikan askerlerinin çekilme kararının peşinde 21 Aralık 2018 tarihinde Amerika’nın (DEAŞ) IŞİD’le çaba temsilcisi Brett McGurk’un istifası sonrasında 4 Ocak 2019 tarihinde o göreve James Jeffrey atandı. James Jeffrey DEAŞ karşıtı Küresel Koalisyon Özel Temsilciliği görevinin yanı sıra Suriye Özel Temsilciliğini de sürdüreceği açıklandı.

James Jeffrey, Gudrun Jeffrey ile evlidir ve Jahn ve Julia adında iki çocuğu vardır.

Türkiye‘nin yaptığı Uzlaşma Pınarı Harekâtının durdurulması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk heyeti ile görüşmelerde bulunmak üzere 17 Ekim 2019 tarihinde Ankara’ya gelen heyet ile birlikte (ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert Charles O’Brien, ABD‘nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield) T.C. Cumhurbaşkanı külliyesine gitti.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı