J

Jean Moreas

Jean Moreas Biyografisi

Yunan asıllı Fransız şair Jean Moreas, şiirde Simgecilik (Sembolizm) akımına öncülük etmiştir.

Jean Moreas, 15 Nisan 1856 tarihinde Atina, Yunanistan’da doğmuştur. Belli Başlı adı Yannis Papadiamantopoulos’tur. Yunan bir hukukçunun oğlu olarak çocukluğu ve öğrenim yılları Atina’da geçti.

Fransa‘ya gitmeden önce, 1878 yılında Yunanca ve Fransızca şiirlerini Tourterelles et vipères (Kumrular ve Engerekler) adlı kitapta topladı.

Jean Moreas, Yunanistan’da Fransız eğitimi gördü ve 1879 yılında Paris’e yerleşerek edebiyatla uğraşmaya başladı. Paris’de “Dekadantlar”a katıldı. Bu dönemdeki şiirlerini Syrtes (1884) adlı kitabında toplayan Jean Moreas, sonra simgeciliğe yönelerek bu akımın en önemli örneği olan Cantilenes (Dokunaklı Şarlolar, 1886) adlı eserini yazdı. 1882 yılına kadar Avrupa’nın birçok ülkesini dolaştı. Yaşamı boyunca Avrupa edebiyatındaki dağıtılmış akımlara öncülük etti.

Edebiyat yaşamının ilk dönemlerinde şiiri öznellikten arındırarak biçimsel etkinliğe ve salt güzele yönelen Parnasçılar’a ve yeniden sanatın bağımsızlığı temelinde biçimsel yetkinliğe ulaşmayı amaçlayan Dekadantlar’a katıldı. Bu dönem şiirlerinin en önemlilerini 1884’te çıkan Les syrtes adlı yapıtında derledi. sonra Simgecilik’e yöneldi.

Şiirde Simgecilik’in ilkeleri ilk kez, onun 11 Ağustos 1885’te XIX’ Siecle’de yayımlanan bir makalesiyle belirlendi. Ertesi yıl Le Figaro’da yayımladığı Simgecilik’in bildirgesi edebiyat çevrelerinde büyük yankılar uyandırdı. Aynı sene Le Symboliste adlı bir dergi çıkarmaya başladı. Les cantilenes, (“Hazin Şarkılar”) ve Le pelerin passiorırıe, (“Ihtiraslı Hacı”) bu dönem yapıtlarının en ünlüleri ve simgeci şiirin en önemli örnekleridir.

1891 yılında Simgeciler’den ayrıldı. Raymond de la Tailhede, Maurice du Plessys, Ernest Raynaud ve Charles Maurras gibi genç şairlerle birlikte 16. ve 17. yy’lar Fransız şiirine baskın olan Klasik Yunan ve Latin şiiri etkilerini canlandırmayı amaçlayan Roman Okulu’nu başlattı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jessica Alba

sonra hür vezni bırakarak klasik bir anlayışla yazmaya başlayan Jean Moreas, bu şiirlerini Stances (Kıtalar, 1899-1901) adlı kitabında topladı. Euripides’cilt esinlenerek yazdığı manzum oyunu İphigenie’den diğer, ozanın değişik yapıtları arasında Contes de la Vieille France (Eski Fransa Hikâyeleri, 1904), Esquisses et Souvenirs (Taslaklar ve Anılar, 1908) ve Variations sur la Vie et les Livres (Hayat ve Kitaplar Üstüne Çeşitlemeler, 1910) sayılabilir.

Jean Moreas, 30 Nisan 1910 tarihinde Paris, Fransa’da 54 yaşında ölmüştür.

Esas Eserleri :
1878 – Tourterelles et vipères (Kumrular ve Engerekler)
1884 – Les syrtes
1886 – Les cantilenes (“Acıklı Şarkılar”)
1891 – Le pelerin passionne (“Ihtiraslı Hacı”)
1893 – Enone au clairvisage (“Aydınlık Yüzlü Enone”)
1894 – Eriphyle
1896 – Sylves, 1896 (“Korular”)
1899 – 1905 – Stances (“Kıtalar”)
1903 – Iphigenie

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı