J

Jimi Hendrix

Jimi Hendrix Biyografisi

Rock müzik tarihinin en büyük gitaristi olarak gösterilen Amerika’lı gitarist, şarkıcı, söz yazarı ve bir kuşağın simgesi olmuş olan ikon. Monterey Pop Festivali ve bir kuşağı içten etkilemiş olan efsanevi Woodstock Festivali’nin headlineı olan Hendrix, 2003 yılında Rock müzik dergisi Rolling Stone tarafından tümzamanların en iyi gitaristi seçilmiştir.
Jimi Hendrix, 27 Kasım 1942 tarihinde, Seattle, A.B.D.’de dünyaya geldi. Doğum adı Johnny Allen Hendrix olan müzisyen, boşanmış bir anne babanın beş çocuğunun en küçüğü olarak annesiyle beraber büyüdü. 16 yaşındayken annesini de kaybeden Hendrix’i dünyaya bağlayan tek nesne, sahip olduğu gitarıydı.

İlk klasik gitarını 14 yaşındayken edinen Hendrix, elektro gitarla ise babası Al Hendrix doğruca tanıştı. Babasının satın aldığı ikinci el Supro Ozark marka bu gitarı kendi kendisine çalarak öğrenen başarılı müzisyen, gençlik yıllarında kendisie idol olarak Elvis Presley ve Chuck Berry gibi rock& blues gitaristlerini alıyordu.

Washington Ortaokulu’ndan mezun olmasının arkasından Garfiled Lisesi’ne tescil olan Hendrix, bu davranışları ve de müziğe verdiği büyük siklet yüzünden yarıda bırakarak müzisyenlik yolundaki kariyerine devam etti.

İlk olarak yerel barlar ve kafelerde arkadaşları ile beraber yaptığı gösterilerle müzik hayatına başlayan Hendrix, daha sonra ise The Velvetones, Rocking Kings gibi yerel ölçüde tanınımış gruplarda yer aldı. 1960 yılında otomobil hırsızlığı suçundan başı polisle derde girince kurtuluş yolu olarak Amerikan Ordusu’na yazılan Hendrix, burada sorunlu davranışları ve de nöbette aralıksız uyuması nedeniyle komutanları ile başını belaya soktu ve de 31 Mayıs 1962 tarihinde ordudan ayrıldı.

Orduda devir yaptığı yıllarda tanıştığı bas gitarist Billy Cox ile beraber Tennessee’ye taşınan Hendrix, burada Cox ile beraber The Casuals adlı grubu kurdu. Süre içerisinde King Kasualsadını bölge grup, lokal müzik piyasasında kendisine başarılı bir yer edinmeyi başardı. 19641965 yılları arasında Little Richard ile beraber stüdyolara giren ve konserlere meydana çıkan Hendrix, sonradan bu dönemi “Benim tüm istediğim Little Richard’ın sesiyle yaptığı şeyleri gitarımla yapabilmekti” biçiminde tanımladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jean Moreas

1966 yılında eski Animals menejeri Michael Jeffery ile tanışan Hendrix, onun yönlendirmesi ile beraber The Jimi Hendrix Experience adını içeren kendi grubunu kurdu. Grubuyla beraber yayınladığı Purple Haze adlı şarkının kısa sürede Avrulpa’da yayılmasıyla beraber meşhur olan Hendrix, birincil albümü Are You Experienced’in çalışmalarına başladı.

İlk Jimi Hendrix albümü olan Are You Experienced, 12 Mayıs 1967 tarihinde, İngiltere’de yayınlandı ve aldıığı olumlu tepkiler doğruca kısa süre içersinde Kanada ve A.B.D.’de de satılmaya başlandı. The Beatles’ın efsanevi albümü Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band’in peşinde İngiliz müzik listelerinde uzun süre boyunda ikinci sırada bulunan albümün tanıtım turnesi, A.B.D., Kanada ve Avrulpa’yı kapsadı.

Are You Experienced’ın peşinde 1967 yılında Axis; Bold birli Love ve 1968 yılında Electric Ladyland’i yayınlayan Hendrix, artık dünyanın en meşhur elektro gitaristiydi. The Doors’dan Jim Morrison ile beraber sahneye çıkıyor, Blues müziğin kralı B.B. King ile beraber doğaçlama (jam) seansları düzenliyordu.

Jimi Hendrix Experience, grup elemanlarının arasındaki bir takım anlaşmazlıklar sonucunda 1969 yılında dağıldı. 18 Ağustos 1969 tarihinde düzenlenen ve de 500.000’in üstünde katılımcıyla o tarihe kadar yapılan en büyük şenlik olan Woodstock’a headline olarak çıktığında “Jimi Hendrix Experience” olarak taktim edilen Hendrix, grubun dağıldığını izleyicilere hatırlatarak yeni adlarının “Gypsy Sun and Rainbows” olduğunu söyledi. Festivalin son konserinde sahneye meydana çıkan ve izleyicilere hayatları her tarafında unutamayacakları iki saatlik bir gösteri sahneleyen Hendrix, Woodstock’un arkasından A.B.D. sahnelerinden bir süre uzak durarak büyük bir Avrulpa turuna çıktı.

Jimi Hendrix, 18 Eylül 1970 tarihinde, Londra’da kaldığı otel odasında hayata gözlerini yumdu. Aldığı yüksek oranda alkolün kullandığı ilaçlarla tepkimeye girmesi sonucunda hayatını kaybeden Hendrix, kız arkadaşı tarafından ölü bulunmuştu. Naaşı Seattle’a götürülen ressam, Greenwood Memorial Park, Renton, Washington’a gömüldü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Joan Baez

Albümleri

The Jimi Hendrix Experience

Are You Experienced (1967), 4x Platin Plak Ödülü

Axis: Bold as Love (1967), Platin Plak Ödülü

Electric Ladyland (1968), 2x Platin Plak Ödülü

Jimi Hendrix/Band of Gypsys

Band of Gypsys (1970) canlı kayıt

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı