K

Khabib Nurmagomedov

Khabib Nurmagomedov Biyografisi

Khabib Nurmagomedov, UFC’nin ilk Rus ve birincil Müslüman şampiyonudur. 6 Ekim 2018 tarihinde Las Vegas‘ta İrlanda’lı Conor McGregor ile yaptığı UFC hafif sıklet unvan maçında 4. raunt sonunda nakavt ile yendi.

Khabib Nurmagomedov, 20 Eylül 1988 tarihinde Rusya‘ya emrindeki özerk bir devlet olan Dağıstan’ın Tsumadinsky şehrinde 3 çocuklu bir ailenin 2. çocuğu olarak doğmuştur. Tam adı Habib Abdulmanapoviç Nurmagomedov’dur. Minik yaşlarda güreşe başlamış ardındaki, 15 yaşında judo, 17 yaşında ise sambo’ya başlamıştır. Babası Dağıstan’da sambo yapan ekiplerin birinci koçu olarak halen çalışmalarını sürdürmektedir. Eğitimlerini küçük yaşlardan itibaren babasından almıştır. Eğitimi sırasında antrenmanlarını izlediği ve ilgi duyduğu karma dövüş sanatlarına 18 yaşından sonra başladı. 20 yaşında karma dövüş sanatlarında profesyonel maçlara çıkmaya başlayarak bu alanda kariyerinin ilk adımlarını attı.

MMA birincil maçına 13 Eylül 2008 tarihinde çıkan Khabib Nurmagomedov rakibi Vusal Bayramov’u pes ettirerek karşılaşmayı kazanmıştır. Bir ay sonra 2008 yılının Ekim ayında ise 4’lü bir turnuva’da bir gecede üç maçı kazanarak ismini Rusya ve dünyaya duyurmayı başarmıştır.

2011 yılına değin ayrıca Rusya’da hemde Ukrayna’da birçok dövüş organizasyonlarında yer almış ve kısa sürede Amerika’nın dikkatini çekmiştir. 20 Ocak 2012 yılında UFC’de çıktığı birincil karşılaşmada da rakibini pes ettirmiştir.

Khabib Nurmagomedov, 27 müsabakalık yenilgisiz kariyeriyle, karma dövüş sanatlarında güncel en uzun vakit yenilgisiz seriye sahip, UFC hafif önem şampiyonudur.

Khabib Nurmagomedov, birincil profesyonel MMA müsabakasına Eylül 2008’de çıktı ve bir ayda dört başarı alarak kariyerine hızlı bir giriş yaptı. 11 Ekim 2008 tarihinde Moskova‘da ilki yapılan Atrium Kupası turnuvasında üç rakibini de yenip kazanan oldu. Sonraki üç yılda çıktığı 12 müsabakayı da kazanarak yenilgisizliğini sürdürdü. Bu 12 müsabakanın yalnızca 1 her birine jüri oylamasına gitti. Rusya ve Ukrayna’da çıktığı müsabakalarda oluşan 16 müsabakalık yenilgisiz kariyeri ona UFC’nin kapılarını ardına kadar açtı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Karl Drais

2011’in sonlarında Nurmagomedov UFC ile altı müsabakalık anlaşmaya vardı.

20 Ocak 2012 tarihinde UFC on FX 1 şovunda, UFC’deki ilk müsabakasına çıktı ve rakibi Kamal Shalorus‘u üçüncü rauntta pes ettirdi.

Nurmagomedov bir sonraki galibiyetini 7 Temmuz 2012‘deki UFC 148 şovunda Gleison Tibau karşısında jüri kararıyla aldı.

Nurmagomedov’un bir sonraki rakibi bu sefer Thiago Tavares oldu. 19 Ocak 2013‘te UFC on FX 7 şovunda gerçekleşen müsabakada rakibini ilk rauntta nakavt etti.

Nurmagomedov 23 Mayıs 2013‘te UFC 160 şovunda Abel Trujillo‘yu jüri oylamasıyla yendi. Bu müsabakanın tartısında tartma limitini 1.13 kg ile aşan Nurmagomedov alacağı ücretin belirli bir kısmını rakibi Trujillo’ya vermek zorunda kaldı. Nurmagomedov hem bu maçta 27 yere çekme denemesinin 21’inde başarılı olarak UFC tarihinde bir maçta rakibini en fazla yere çeken isim olma rekorunu kırdı. Beşinci UFC müsabakaında 21 Eylül 2013‘te UFC 165 şovunda Pat Healy ile karşılaştı ve rakibini jüri kararıyla yendi.

Nurmagomedov’un bir sonraki rakibi Rafael dos Anjos oldu. 19 Nisan 2014‘teki UFC on FOX 11 şovunda rakibini hakim performans göstererek jüri kararıyla mağlup etti. 27 Eylül 2014, 23 Mayıs 2015 ve 11 Aralık 2015’teki maçları sakatlıklar yüzünden iptal oldu.

16 Nisan 2016 tarihinde Darrell Horcher ile yaptığı maçı ikinci rauntta teknik nakavt ile kazandı.

Khabib Nurmagomedov, Eylül 2016‘da UFC hafif siklet şampiyonu Eddie Alvarez ile UFC 205 ya da UFC 206 şovlarında yüz yüze gelmek için iki farklı sözleşmeye imza attı. UFC başkanı Dana White da müsabakanın UFC 205 ya da UFC 206 şovunda yapılacağını onayladı. Ama 26 Eylül tarihinde UFC, Eddie Alvarez‘in unvanını Nurmagomedov yerine tüy tartı şampiyonu Conor McGregor‘a karşı koruyacağını resmi olarak duyurdu. Nurmagomedov memnuniyetsizliğini sosyal medyadan dile getirdi ve Eddie Alvarez’i “zırva kazanan” UFC’yi de “ucube gösterisi” olarak nitelendirdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Korkmaz Yiğit

Khabib Nurmagomedov, 12 Kasım 2016‘da UFC 205’te Michael Johnson ile karşılaşmak zorunda kaldı. Rakibini dominant performansla üçüncü rauntta pes ettirdi.

30 Aralık 2017’de Edson Barboza ile karşılaştı. Rakibini jüri kararıyla yendi.

7 Nisan 2018‘deki maçı için Tony Ferguson ile dördüncü kere UFC hafif ağırlık şampiyonluğu için ayarlamalar yapıldı, ama 1 Nisan 2018’de Tony Ferguson‘nun dizini sakatladığı duyuruldu ve yerini UFC tüy ağırlık şampiyonu Max Holloway aldı. 6 Nisan tarihinde New York Eyaleti Atletik Komisyonu, müsabakaya çıkmak için aşırı kilo verdiği gerekçesiyle Max Holloway‘i müsabakadan çekti. Holloway’in yerini Al Iaquinta aldı ama kendi maçı için 70.8 kg tartılan Iaquinta, hafif tartma şampiyonluk müsabakası tartı limiti olan 70.3 kg’ın üzerinde tartıldığı için kazansa bile yeni kazanan olamayacaktı. Nurmagomedov müsabakayı beş raunt baştan başa avantaj sağladı ve rakibini jüri kararıyla yenip UFC hafif tartma şampiyonu oldu.

Khabib Nurmagomedov, üst seviye judo, sambo ve güreş yapabiliyor. bununla beraber takedown ustası. Yer oyunlarında MMA dünyasının en iyi isimlerindendir.

Khabib Nurmagomedov, 6 Ekim 2018 tarihinde Las Vegas‘ta İrlanda’lı Conor McGregor ile yaptığı UFC hafif sıklet unvan maçında 4. raunt sonunda nakavt ile yendi.

Khabib Nurmagomedov’un 9 yaşındayken ayıyla güreştiği videolar sosyal medyada büyük alaka çekti.

Khabib Nurmagomedov, Haziran 2013‘te evlendi. Bir kızı ve bir oğlu vardır.

15 Ekim 2018 tarihinde eski boksör Floyd Mayweather‘a meydan okuyarak Floyd Mayweather ile maç gerçekleştirmek istediğini söyledi. Teklifini kabul eden Floyd Mayweather ile yapılacak maç 2019 yılının başlarında olması bekleniyor.

Madalyaları :
2009 – Kombat Sambo- Dünya Şampiyonluğu, 74 kg – Altın madalya
2010 – Kombat Sambo- Dünya Şampiyonluğu, 82 kg – Altın madalya

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kahraman Sadıkoğlu
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı