L

Lady Gaga

Lady Gaga Biyografisi

Gerçek adı Stefani Joanne Angelina Germanotta olan Lady Gaga, 28 Mart 1986‘da Yonkers, New York’ta, İtalyan bir baba ve Yunan bir anneden oluşan bir aileden dünyaya gelmiştir. ABD‘li şarkıcı, laf yazarı ve müzisyendir. 4 yaşında piyano çalmaya başladı ve piyano ile birincil bestesini 13 yaşında yaptı. 14 yaşına geldiğinde gece kulüplerinde canlı performans vermeye başlamıştı.
11 yaşında iken Manhattan’daki Juilliard School’na gönderildi, sonra Convent of the Sacred Heart adlı Katolik okuluna devam etti. 17 yaşında, New York Üniversitesi’nin Tisch School of the Arts bölümüne girerek dünya üstünde yalnızca yirmi kişinin sahip olabildiği, erken kabul edilme hakkını kazandı. Burada müzik eğitimi alarak sanat, din, sosyal bilimler ve siyaset hakkında denemeler yazarak söz yazarlığı yeteneğini ilerletti. Bir vakit sonra Gaga, bu okuldan ayrılarak müzik kariyerine odaklanmayı tercih etti.

Kariyerinin birincil yıllarında striptiz kulüplerinde “go-go” dansı yaptı. New Kids On The Block, Pussycat Dolls gibi grupların peşinde dans etme fırsatı buldu.

2008 yılında Lady Gaga, Los Angeles‘a yerleşti.19 Ağustos 2008 tarihinde “The Fame” adını taşıyan birincil stüdyo albümünün piyasaya sundu ve kısa sürede 2 milyon kopyanın üstünde sattı. Onu meşhur eden şarkısının adı Beautiful Dirty Rich idi.

New Kids on the Block ve Pussycat Dolls gruplarının konser turnelerinde açılış sanatçısı olarak konserler veren ressam, 2009’un başında The Fame Ball Tour adındaki kendi turnesini başlattı. 2009’un dördüncü çeyreğine gelindiğinde Gaga, ikinci stüdyo albümü “The Fame Monster”ı yayımladı. Albümünün başarısı sayesinde Lady Gaga, The Monster Ball Tour adlı ikinci turnesini başlattı.Şarkıcının toplam 5 Grammy Ödülü ve 2 Guinness rekoru bulunmaktadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Leona Lewis

Tarzını oluştururken kendisine David Bowie, Queen, Michael Jackson ve Madonna’yı örnek aldığını söyleyen Lady Gaga, Donatella Versace’yi ise ilham perisi olarak adlandırıyor.

Çılgın şarkıcının kamuoyunu kafa karıştırıcı bir diğer açıklaması ise cinsiyetiyle ilgili. Bir dönem hermafrodit yani çift cinsiyetli olduğunu gösteren sanatçı buna karşılık daima kendisini bayan gibi hissettiğini söylüyor.

Söylediği şarkılar kadar teatral sahne şovu, shock art diye ifade edilen sahne performansları, kendi tasarladığı kostümleri de fazla dikkat çekti. Rock ve Pop müzik kadar tiyatroyu da çok sevdiği için sahne şovunun hiçbir süre müziğinin arkasında kalmasını istemiyordu. Müzikle tiyatroyu nasıl bir araya getirebileceğini David Bowie ve Queen konserlerini izleyerek öğrendi. Queen klasiği Radio Gaga’dan esinlenerek sahne ismi olarak Lady GaGa’yı seçti.

2011 yılında 53. Grammy Ödüllerinde Lady Gaga 3 ödüle namzet gösterilmiş ve üçünü de almıştır.

Lady Gaga‘nın 2011’e dek dünya çapında 24 milyondan pozitif albüm satışı ve 65 milyondan fazla tekli satışı bulunmaktadır. Haziran 2010’da yayımlanan Forbes dergisine göre dünyadaki en zinde ve etkili 100 ünlü aralarında gösterilen Gaga, keza Twitter’da 22 milyonu, Facebook’ta 50 milyonu asosyal ağlarda en fazla izleyicisi olan kullanıcı oldu.

2010 Haiti depremi’nin gerisinde ortaya meydana çıkan seferberlik sırasında Gaga, turnesi kapsamındaki 24 Ocak konserinin tüm gelirlerini Haiti’ye aktardı. Bağışlanan arz 500.000 doların üzerindeydi.

14 Eylül 2014 Pazar günü, “Lady Gaga’s artRAVE: the ARTPOP Ball” turnesi zarfında 21 tır ve 144 şahsiyet ekibiyle İstanbul’a geldi ve 16 Eylül 2014 tarihinde İTÜ Stadyumu’nda konser verdi.

Albümleri :
2008 – The Fame
2009 – The Fame Monster
2011 – Born This Way
2013 – ARTPOP
2014 – Cheek to Cheek (Tony Bennett ile birlikte)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Louis Vuitton

Konser Turları :
2009 – The Fame Ball Tour
2009–2010 – The Monster Ball Tour
2012–2013 – The Born This Way Ball Tour
2014 – artRave: The ARTPOP Ball

Filmleri :
2011 – Lady Gaga Presents the Monster Ball Tour: At Madison Square Garden
2012 – Katy Perry: Part of Me
2013 – Ustura Dönüyor
2014 – Muppets Aranıyor
2014 – Günah Şehri: Uğruna Öldürülecek Bayan
2015 – Kingsman: The Secret Service

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı