L

Laurel ve Hardy

Laurel ve Hardy Biyografisi

Doğumu : Stan Laurel, Doğum : 16 Haziran 1890 Lancashire, İngiltere, Ölüm : 23 Şubat 1965 Santa Monica, California, ABD.

Doğumu : Oliver Hardy, Doğum : 18 Ocak 1892 Harlem Georgia,ABD , Vefat : 7 Ağustos 1957 Hollywood, California,ABD.

Laurel ve Hardy; Stan Laurel ve Oliver Hardy beyaz perdenin en sevilen ABD‘li komedi ikililerindendir. Ülkemizde “şişko ile sıska” adıyla da tanınan ikili sessiz sinema döneminde bir araya gelmiş, sinemaya sesin girmesi ve görsel mizahtan sözlü mizaha geçilmesiyle ünleri artmıştır.

1927 yılından itibaren Stan Laurel ve Oliver Hardy; wives ve duck soup filmlerinde ilk önce birlilte rol aldılar, bu filmlere seyircinin gösterdiği ilgi, roach stüdyoları yöneticisi Leo McCarey’nin dikkatini çekti ve ikilinin bir arada çalışmalarına karar verilerek laurel-hardy filmleri bu nedenle çekilmeye başlandı.

Oscar akademi ödülü kazanmış olan filmleri 1932 yılı The Music Box adlı kısa filmleridir. Son filmlerini Fransa’da 1950 yılında ve 1951 yılında, perdeye veda etmeden önce yapmışlardır. The Music Box (1932)

200’den artı film çeviren ikilinin birlikteliği Oliver Hardy‘nin ölümüyle sona ermiştir. Birlikte toplam 106 filısa sesli filmde başrol, 32 kısa gürültüsüz filmde başrol ve 23 filmde başrol oynamışlar, kalan 11 filmde misafir oyuncu ya da dublör olarak rol almışlardır.

Oliver Hardy : Doğum : 18 Ocak 1892 Harlem Georgia, ABD , Ölüm : 7 Ağustos 1957 Hollywood, California,ABD. Evden kaçarak bir tiyatro grubuna katıldı, vodvillerde yer almaya başladı. Milledgevil’de 1910 yılında açılan tiyatroda ışıkcılık, yer göstericiliği, kapıcılık ve idare yaptı. 1913’de kabare ve vodvillerde rol almaya başladı. Gündüzleri de lubin film stüdyolarında çalışıyordu. İlk eşi Madelyn Saloshin ile evlendi. 1914’de birincil filmi Outwitting Dad’i çevirdi. 1915 yılının sonuna kadar dek 50 kısa filmde rol aldı. 1917’de los angele’a taşınıp hollywood stüdyolarında çekilen filmlerde rol aldı. İlk eşinden ayrılıp Myrtle Reeves ile evlendi. 1927 yılında Stan Laurel and Oliver Hardy slipping wives ve duck soup filmlerinde ilk olarak birlikte rol aldılar. Hardy, kilolu badem bıyıklı, açıkgöz, sevimli ve akıllı bir tiptir

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Leyla Umar

Stan Laurel: (Arthur Stanley Jefferson) Doğum : 16 Haziran 1890 Lancashire, İngiltere, Vefat : 23 Şubat 1965 Santa Monica, California, ABD. Usta bir ailenin oğlu olan Lourel, ilk kez 16 yaşında İskoçya’nın Glasgow kentinde sahneye çıktı. 4 yıl boyunca tiyatro oyunculuğu, dansörlük ve palyaçoluk yaptıktan sonra 1910’da ünlü Fred Karno’nun tiyatro topluluğuna girdi. Charlie Chaplin‘in dublörü olarak katıldığı bir ABD turnesinden sonradan İngiltere’ye dönmedi, adını Stan Lourel olarak değiştirdi. Laurel sıska,sürekli ağlayan,saf bir karakteri canlandıran tiplemesiyle gönüllerde taht kurmuştur. İlk filmini çevirdiği 1917’den ikilinin kurulduğu 1927’ye değin 80’e yakın filmde rol aldı.

Zayıf Stan Lourel, çocuksu, bırpıştırıp, hıçkırarak ağlamaya başlayan bir tipti. Kilolu Oliver Hardy ise kendini daha zeki buluyor, Lourel’a sinirlenip otoriter, kibirli tavırlarıyla liderlik taşıyor lakin sonunda daima komik durumlara düşüyordu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı