L

LeBron James

LeBron James Biyografisi

203 cm badana ve 113 kg ağırlığa sahip olan LeBron James, NBA takımlarından Cleveland Cavaliers’ta forma giyen Amerikalı profesyonel basketbolcudur.

LeBron James, 30 Aralık 1984 tarihinde Akron, Ohio, ABD’de doğmuştur. 203 cm badana ve 113 kg ağırlığa sahip olan LeBron James, NBA takımlarından Cleveland Cavaliers’ta forma giyen Amerikalı profesyonel basketbolcudur. LeBron James, doğduğunda annesi Gloria Marie 16 yaşındaydı. Biyoloji Ile Ilgili babası Anthony McClelland ise hiçbir zaman yanlarında olmadı. Annesinin meslek arayışı nedeniyle birlikte Akron şehrinde kesintisiz bir mahalleden başka bir mahalleye taşınmak zorunda kaldılar. Annesi Gloria, LeBron’un abes zamanlarında vakit geçirmesi için futbol oynamasını istiyordu. Ve sonra onun yerel gençlik futbol antrenörü Frank Walkerza’nın takımına tescil yaptırdı. 9 yaşındayken ise basketbol ile tanıştı.

Çocukken basketbolu takım olarak ilk Amatör Atletizm Birliği (AAU)’ya bağlı Kuzeydoğu Ohio Şut Starları takımında oynamaya başladı. LeBron Sian Cotton, Dru Joyce III ve Willie McGee göre yönetilen bu takımdaki arkadaşları ile beraber eyalette yerel ve milli düzeyde çoğu galibiyet kazandı. Mektep sona erdikten sonradan kendilerini “Fab Four” olarak tanımlayan James ve üç arkadaşı hayatları her tarafında ayrılmayacaklarına dair söz verdiler. Lise kariyeri için bir sürü okuldan teklif alsa da St Vincent-St. Mary Lisesi’nde okumayı kabul etti.

Lise kariyeri için St Vincent-St. Mary Lisesi’ni seçen James, kısa sürede okulun üniversite basketbol takımına yükseldi. Lisedeki birincil yılında maç başına 21 rakam ve 6 ribaund ortalamaları ile oynadı. Takımıysa sezonu 27-0’lık bir dereceyle noktalayarak İrlandalı Savaş Bölümü III’ü yani eyalet şampiyonluğunu kazandı. Lisedeki ikinci sezonunda maç başına 25,2 sayı, 7,2 ribaund, 5,8 asist ve 3,8 top çalma ortalamaları ile oynadı. Ayrıca bu sezonda James’in takımıyla oynadığı bazı maçlarda Rodos Arena’ya bazı NBA takipçileri ve NBA scoutları onu izlemek için geldiler. Takımı bu yılı ise 26-1’lik derece ile noktalayarak İrlandalı Bölümünü şampiyon olarak noktaladı. Onun lisede ikinci yılındaki gösterdiği performansıyla Ohio Mr. Basketbol ve ABD Yılın En İyi Liseliler Beşi’ne seçildi, hem lisedeki ikinci yılında Mr. Basketbol seçilen tarihteki birincil oyuncu oldu.

James, lisedeki üçüncü sezonu başlamadan önce Slam Dergisi yazarı Ryan Jones tarafından hakkında olasılıkla şimdi Amerika’daki en iyi lise oyuncusu olarak tanımlanarak övgü aldı. Keza Sports Illustrated dergisinin bir bölümünde kapak fotoğrafı olarak yer aldı ve bunu başaran tarihte alt sınıflarda okuyan birincil liseli basketbol oyuncusu oldu. James, bu sezonu ise maç başına 29 sayı, 8,3 ribaund, 5,7 asist ve 3,3 top çalma ortalamalarıyla noktaladı, hem tekrar tekrar ikinci kez Ohio Mr. Basketbol ve ABD Yılın En İyi Liseliler Beşi’ne seçildi. Keza Gatorade Yılın Basketbolcusu ödülünü kazandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Lady Gaga

Takımı St Vincent-St. Mary ise sezonu 23-4’lük derece ile tamamlayarak kendi bölümünü ikici sırada bitirdi. 2001-02 sezonu sona erdikten sonradan James 2002 NBA Seçmeleri’ne girmek için NBA yönetimine müracaat etse de bir oyuncunun drafta girebilmesi için asgari lise mezunu olması kuralı sebebiyle ciddiye alınmadı.

Yaz baştan başa hakkında esrar içtiği gerekçesiyle medyada haberler yayınlandı ve bu haberlerin onu fazla sinirlendirdiğini açıkladı.

Lise kariyerinin dördüncü yılında James’in Oak Hill Akademesi maçı dahil olmak üzere bazı maçları televizyondan verildi. Bu Nedenle milli televizyonda maçları verilen tarihteki birincil liseli oyuncu oldu. Keza maçlar ESPN’den verilirken forma giydiği lise kanaldan bunun karşılığında sezon baştan başa para talep etti. James, 2002-2003 sezonunda ise maç başına 31,6 rakam, 9,6 ribaund, 4,6 asist ve 3,4 top çalma ortalamalarıyla oynadı, keza üst üste üçüncü defa Ohio Mr. Basketbol, ABD Yılın En İyi Liseliler Beşi’ne ve defalarca ikinci kere Gatorade Yılın Basketbolcusu seçildi.

James, lisedeki dördüncü yılının sonunda EA Sports All-Star Maçı, Jordan Alışılmış Capital ve 2003 McDonald’s En İyi Amerikalılar karşılaşmalarında forma giydi. daha sonra Ryan Jones yaptığı bir açıklamada LeBron James’in hayatında gördüğü en sinirli liseli basketbol oyuncusu olduğunu söyledi.

James, lisedeyken bir zaman okulun futbol takımında da forma giydi ve oynadığı dönemde kanat pozisyonda atama almaktaydı. Lisedeki ikinci sezonunda En İyi Beşe seçildi ve takımının İrlandalı Ligi’nde sanki final oynamasında pay sahibi oldu. Okuldaki dördüncü yılında oynanan bir karşılaşmada bacak bileğini burkmasıyla beraber futbol kariyeri son buldu. Sakatlanmadan önce birçok spor analistçisi, futbol eleştirmenleri, lise antrenörleri, eski ve şimdiki oyuncular onun futbolda da yetenekli olduğunu düşünmekteydi, lakin sakatlığı kariyerini bitirdi.

LeBron James, 2003 yılında Lise’den mezun olduktan sonra 2003 NBA Seçmeleri’nde birinci bayağı Cleveland Cavaliers göre seçildi. Cavaliers’a katıldıktan sonra takımıyla birlikte 2007 NBA Finalleri’ne yükseldiler, lakin San Antonio Spurs’e 4-0 yenilmekten kurtulamadılar.

2010 yazında Cavaliers’ten ayrıldı ve free agent döneminden daha sonra Miami Heat ile anlaştı. James’in bu tavrı 46 yıldır şampiyonluğa hasret olan Cleveland’lıları çok kızdırdı, formaları yakıldı. Heat’deki birincil sezonunda takımıyla final oynadı, lakin şampiyonluğu Dirk Nowitzki önderliğindeki Dallas Mavericks takımı kazandı. James, kariyerinin ilk şampiyonluğunu 2012 NBA Finalleri’nde Miami ile Oklahoma City Thunder’ı 4-1 yenerek yaşadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ludwig Deutsch

2012-2013 sıradan sezonunda takımıyla birlikte tekrar tekrar yirmi yedi maç kazanarak NBA tarihinin en uzun ikinci kazanma serisini yakaladı. Ayrıca bu sezonda da takımıyla şampiyonluğa ulaştı.

2014 NBA Finalleri’ne de yükselerek 2010’dan bu yana dört defa üst üste finale çıksalar da bir önceki sezonun finalinde karşılaştıkları Spurs’e bu kere yenildiler. Miami ile geçirdiği son sezonundan daha sonra James, 2014 yazında bitmiş eski takımı Cavaliers ile imzaladı. Onun liderliğinde Cavaliers finale dek yükselse de Golden State Warriors’a yenildi.

2015-2016 Sezonunda Golden State Warriors ile finalde aleyhinde karşıya geldiler ve Cleveland Cavailers’ın tarihindeki ilk şampiyonluğunu kazandırdı.

LeBron James, ABD millî takımı formasını başta Atina, Yunanistan‘da düzenlenen 2004 Yaz Olimpiyatları’nda giydi. ABD olimpiyat takımı antrenörü Larry Brown yaptığı bir açıklamada onun star rolüne alışkın olduğunu bildiğini ama millî takımda bir rol oyuncusu olacağını söyledi. James turnuva baştan başa bench oyuncusu olarak vakit aldı ve sekiz maçta maç başına 14,6 dakika ortalama sürede 5,8 rakam ve 2,6 ribaund ile oynadı.] Takımıysa turnuvayı 3.’lükle yani bronz madalya kazanarak noktaladı ve bu ekip olimpiyatlarda altın madalya kazanamadan ülkesine dönen tek ABD millî takımı olarak tarihe geçti. Japonya‘da düzenlenen 2006 FIBA Dünya Şampiyonası’nda James’in rolü birazcık da olsa arttı ve yardımcı kaptan olduğu turnuvayı maç başına 13.9 sayı, 4.8 ribaunt ve 4.1 asist ortalamaları ile tamamladı. Takımı turnuvada 8 başarı 1 mağlubiyet ile sanki finalde Yunanistan’a elenerek bir defa daha bronz madalya kazandı.

ABD millî takımı Pekin‘de düzenlenen 2008 Olimpiyatları’nda 10-0 dereceyle altın madalya kazandı. James final maçında İspanya‘ya karşı 14 sayı 6 ribaund ve 3 asist ile oynadı. Turnuva sonunda yaptığı açıklamada “Bazı insanların millî ekip formasını giymenin onurunun farkında olan olduğunu sanmıyorum ve ben bundan böyle bunu kuşkusuz biliyorum. Daha önceki davranışlarım için herkesten özür dilerim” dedi. Böylece ABD millî takımı 2000 yılından bu yandan ilk kez bir olimpiyatta altın madalya kazandı.

LeBron James, 2010 FIBA Dünya Şampiyonası’nda kadroya gençlerin dahil edillmesi nedeniyle alınmadı, oysa 2012 Yaz Olimpiyatları’nda kadroya alındı. Takımı finalde İspanya‘yı yenerek bir kez daha altın madalyaya ulaştı. James’te final maçında 19 sayı atıp takımının galibiyetine destek vermesinin yanında bu maç itibarıyla millî ekip tarihinin bütün zamanların en skorer oyuncusu oldu. Keza Michael Jordan‘dan sonra bir sezonda MVP ödülü, NBA şampiyonluğu ve olimpiyat madalyası şampiyon 2. oyuncu oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Larry Bird

LeBron James, saha haricen kazandığı paralarla yüksek bir zenginlik ve şan sahibi birisi olarak tanınmaktadır. Onun saha dışı hayatı basketbol kariyeri medya ve magazin tarafından sıkça analiz konusuydu. Lakabı King James’tir. Ayrıca o Amerika’nın etkin ve popüler sporcularından birisi olarak sıralanır. Hayatında dağıtılmış kitap, belgeli ve televizyon reklamlarında yer aldı. Ayrıca ESPY Ödülleri ve Saturday Night Live gibi programlarda bir bölümlüğüne davetli sunuculuk yaptı.

LeBron James, 2013 yılında Savannah Brinson ile evlendi. Bryce Maximus James (d. 2007), LeBron James Jr. (d. 2004), Zhuri James (d. 2014), LeBron James Matt adlarında çocukları vardır.

LeBron James, kariyeri her tarafında 2 defa NBA şampiyonluğu, 4 kez NBA En Kıymetli Oyuncu Ödülü, 2 kez NBA Finalleri MVP Ödülü, 2 kere Olimpiyat altın madalyası, 1 kez NBA Sayı Kralı ve NBA Yılın Çaylağı Ödülü kazandı. Öteki başarıları aralarında 10 defa NBA All-Star ile Yılın Beşi ve 6 defa ise Yılın Savunma Beşi bulunmaktadır. Ayrıca Cleveland Cavaliers’in tüm zamanlar skor lideri’dir.

2.03 boyunda, 113 kg ağırlığında yer alan James, bir takım spor analistleri tarafından spor tarihinin en büyük fiziğe sahip oyuncularından birisi olarak gösterilmektedir. çoğunlukla Kısa forvet ve Uzun forvet pozisyonlarında görev alsa da, takımı gereksinim duyduğu süre Oyun kurucu olarak da oynayabilmektedir. Şu esas kadarki kariyer istatistikeri maç başına 27.5 rakam, 7.2 ribaund, 6.9 asist ve 1.7 top çalmadır, o NBA’deki en komple ve en yönü olan oyunculardan birisi olarak gösterilir, ve kesintisiz Hall of Famer oyuncular Oscar Robertson, Magic Johnson ve Michael Jordan ile karşılaştırılmaktadır.

James, kariyerinin son döneminde daima kıyaslandığı Michael Jordan’la arasına net bir çizgi çekti ve siyasi konularda çok daha aktif ışık halkası geldi. Ülkede başlayan polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı gösterilere takviye verdi, Donald Trump’ın başkanlığına karşısında ciddi bir muhalefet yürüttü.

LeBron James, saha içerisinde genelde sağ elini kullanıyor ve sağ eliyle şut atıyor. Ancak jurnal hayatında bir solak.

LeBron James’in spor giyim devi Nike ile 500 milyon dolar değer yaşam boyu sürecek rekor sözleşmeye imza attı.

Haziran 2018 ayında Cleveland Cavaliers ile kontratı biten LeBron James‘e Los Angeles Lakers‘tan takvim 35 milyon dolarlık önerge geldi.

Profesyonel Basketbol Kariyeri :
2003–2010 – Cleveland Cavaliers
2010–2014 – Miami Heat
2014- —— – Cleveland Cavaliers

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı