L

Leonardo Di Caprio

Leonardo Di Caprio Biyografisi

İtalyan ve Alman asıllı Amerikalı aktör. Oyunculuğu bebek yüzünün önüne geçmiş, dünyanın en iyi yönetmenleri Martin Scorsese ve Steven Spielberg’le egzersiz fırsatı bulmuştur. Önemli filmleri arasında Romeo + Juliet , Titanic, The Beach, Catch Me If You Can, Gangs of New York , The Aviator, The Departed ve Blood Diamond yer alır.
Leonardo Di Caprio, 11 Kasım 1974 tarihinde Hollywood, Los Angeles, California, Amerika’da dünyaya geldi. Babası George DiCaprio espri türündeki kitapların distrübütörü, annesi Irmelin Indenbirken ise çocukluk yıllarında Oer-Erkenschwick, Almanya’dan Amerika’ya yerleşmiş bir ailenin kızıydı ve sekreterlik yapıyordu. Leonardo’ya hamileliği sırasında, bir gün meşhur ressam Leonardo da Vinci’nin İtalya’daki sergisinde yer alan ve oğlunun ilk tekmeleyişini orada hisseden Indenbirken, ad konusunda yeterince ilham almıştı. Caprio henüz bir yaşındayken anne babası boşandı ve velayeti annesine verildi. Çocukluğunda beysbol kartlarıyla ve mizah kitaplarıyla ilgilenen Caprio, sıkça babasıyla müze ziyaretlerinde bulunuyordu ve büyükbabasıyla büyükannesinin yaşadığı Almanya’ya gidiyordu.

Ekonomik açıdan cılız şartlarda artan Caprio’ya bakabilmek için annesi birkaç öbür işte birden çalışıyordu. Büyüdüğü yerlerle ilgili olarak Hollywood’un gettoları ifadesini kullanan Caprio, babasının yeni evliliğinden olan ve aktörlük yapan üvey kardeşi Adam Starr’dan etkileniyordu. Oyunculukla ilgilenmeye bu şekilde başlayan Caprio reklam filmlerinde oynamaya başlamıştı. Bir süt markası için kamera aleyhinde geçtiğinde Caprio 5 yaşındaydı.

Az Önce 12 yaşındayken cast ajanslarına başvuru eden Caprio, kabul edildiği bir ajans göre isminin Lenny Williams olarak değiştirilmesi şartını reddetti.

Hoş sanatlar hocası Jacques Williams‘tan fazla etkilendiği John Marshall High School’dan mezun olduktan sonra Los Angeles Center for Enriched Studies’e devamlı Caprio’nun oyunculuk kariyeri 1989 yılında Parenthood isimli TV filmiyle başladı. Film çekimleri sırasında en yakın arkadaşlarından biri olacak Tobey Maguire ile tanıştı. Benzer sene meşhur soap opera Santa Barbara’da rol aldıktan daha sonra 1991’den 1992’ye dek Growing Pains isimli TV dizisinde evsiz delikanlı Luke Brower karakteriyle izleyici karşısına çıktı.

İlk kayda değer rolü 1991’deki Critters 3 filmindeki Josh karakteri olan Caprio, 1993’te meşhur oyuncu Robert De Niro ile aynı filmde oynama şansını yakalayacaktı. This Tepe’s Life’taki performansıyla New York Film Critics ve the National Society of Film Critics tarafından epeyce başarılı yer alan Caprio, tekrar aynı sene What’s Eating Gilbert Grape? filmindeki oyunculuğuyla henüz 19 yaşındayken en iyi muavin erkek oyuncu oskarına namzet gösterilmişti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Levent Özdilek

1995’te Total Eclipse’te daha önce River Phoenix için düşünülen ancak Phoenix’in ani ölümüyle kendisine bahşedilen homoseksüel şair Arthur Rimbaud rolünü canlandırdı. Benzer sene eroin bağımlısı bir basketbolcuyu canlandırdığı The Basketball Diaries’te yıldızı daha fazla parlamaya başlayan Caprio, meşhur yönetmen Baz Luhrmann’ın da ilgisini çekmeye başlamıştı. Luhrmann’ın, William Shakespeare’in bütün zamanlara meydan okuyan eseri Romeo+Juliet’i 90’lı yıllara uyarladığı yapımında Claire Danes’le başrolleri paylaşan genç aktörü bundan böyle tüm dünya tanıyordu.

Genç kızların sevgilisi, Hollywood’un yeni jönü, en büyük patlamasını 1997 yılında başrolde Kate Winslet ile birlikte James Cameron’ın Titanic filmiyle yaşayacaktı. Ama ben-hur’un oskar rekorunu egale eden filmde, yüksekokul Caprio’dan en iyi erkek oyuncu ödülünü esirgemişti.

1998’de Alexandre Dumas père’nin romanından beyaz perdeye uyarlanan The Man in the Iron Mask filminde Jeremy Irons, John Malkovich ve Gerard Depardieu gibi sanatçı oyuncularla çalışma fırsatı buldu. Aynı sene çıplak fotoğraflarını izinsiz kullandığı gerekçesiyle Playboy dergisini mahkemeye verdi. Söylentilere kadar fotoğraflar, Total Eclipse’nin çekimleri esnasında aktörün bilgisi dıştan çekilmiş ve basına verilmişti. Dava Caprio’ya ödenen ve meblağı açıklanmayan bir tazminatla kapandı. People dergisi onu dünyanın en hoş 50 insanından biri olarak listesine aldı.

2000 senesinde Danny Boyle’ın daha önce Ewan McGregor için düşündüğü rolü The Beach’te Caprio kaptı. Bir sene aradan sonradan en iyi arkadaşlarından biri olan Tobey Maguire’la başrolleri paylaşacakları Don’s Plum için kamera karşısındaydı.

2002 Caprio için epeyce şanslı bir yıl olacaktı. Zira oyuncu keza yaşamış en iyi yönetmen kabul edilen Martin Scorsese’nin Gangs of NewYork filminde Daniel Day Lewis’le birlikte alıştırma fırsatı bulacak keza de meşhur Brezilyalı model Gisele Bündchen’le aşk yaşamaya başlayacaktı.

En iyi yönetmenlerin kamerasında yıldızı da daha da parlayan Caprio, 2002 yılında Steven Spielberg’in de Catch Me If You Can’de başrol için düşündüğü isim oldu.

Caprio 2004’te Halkçı Parti’ye katılıp sene her tarafında John Kerry’ye seçim kampanyasında takviye verdi. bununla beraber küresel ısınma ve çevre konusundaki hassas tutumuyla ve çalışmalarıyla da bilinen aktör, konuyla ilgili çoğu panele katıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Lisa Kudrow

2005’te üç yıl birlikte olduğu kız arkadaşı Bündchen’den ayrıldı ve annesiyle birlikte Los Angeles Public Library’nin yanına Leonardo DiCaprio Computer Center isminde bir kültür merkezi kurdu.

Scorsese Caprio ortaklığı The Aviator filmiyle devam etti. 5 dalda oskar alan film, oyuncusuna ve yönetmenine ödül getirmese de bu koşul 2 yıl sonradan değişecekti.

Zira The Departed sonunda Martin Scorsese’e en iyi yönetmen oskarını kazandırdı.

Caprio, 2006 yılında Edward Zwick’in beş dalda oskar adayı olan filmi Blood Diamond’da, Jennifer Connelly, Djimon Hounsou, Michael Sheen, Arnold Vosloo ile beraberkamera karşısına geçmiş ve epeyce başarılı bulunmuştu.

2010 yılında Christopher Nolan göre yazılan ve yönetilen bilim kurgu türündeki “Başlangıç” (Inception) adlı filmde Marion Cotillard, Joseph Gordon Levitt, Ellen Page, Cillian Murphy, Ken Watanabe, Tom Hardy, Michael Caine ile birlikte oynamıştır.

2012 yılında senaristliğini ve yönetmenliğini Quentin Tarantino’nun yaptığı “Zincirsiz” (Django Unchained) adlı sinema filminde Calvin Candie karakterini canlandırırken; Jamie Foxx, Christoph Waltz, Kerry Washington, Samuel Jackson ile birlikte rol aldı.

2015 yılında yönetmen Alejandro González Iñárritu’nun “Diriliş” adlı filminde Hugh Glass karakterini canlandırırken Tom Hardy ile başrolde oynadı. Bu filmdeki rolü ile 2016 Ocak ayında 73’üncüsü düzenlenen “Golden Globe” (Altın Küre) ödül gecesinde drama dalında en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı.

Ödülleri :
2016 – 73. Altın Küre Ödülleri, En iyi erkek oyuncu – drama (Diriliş)
2014 – 71. Altın Küre Ödülleri ,En iyi erkek oyuncu (komedi-müzikal) (Para Avcısı)
2005 – 62.Altın Küre Ödülleri, En İyi Erkek Oyuncu (Göklerin Hakimi)
1997 – 47.Berlin Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu (Romeo + Juliet)

Filmleri ve Dizileri :
Senaryo :
2007 – The 11th Hour (Sinema Filmi)

Yapımcı :
2018 – Robin Hood (Sinema Filmi)
2016 – Gecenin Kanunu (Sinema Filmi)
2014 – Virunga (Sinema Filmi)
2013 – Para Avcısı (Sinema Filmi)
2013 – Kardeşim İçin (Sinema Filmi)
2013 – Büyük Kumar (Sinema Filmi)
2013 – Akira (Sinema Filmi)
2011 – Zirveye Dışarı Giden Yol (Sinema Filmi)
2011 – Kız ve Kurt (Sinema Filmi)
2009 – Evdeki Düşman (Sinema Filmi)

Oyuncu :
2015 – Diriliş (Hugh Glass) (Sinema Filmi)
2013 – Para Avcısı (Jordan Belfort) (Sinema Filmi)
2012 – Zincirsiz (Calvin Candie) (Sinema Filmi)
2012 – Mükemmel Gatsby (Jay Gatsby) (Sinema Filmi)
2012 – J. Edgar (J. Edgar Hoover) (Sinema Filmi)
2010 – The Beautiful and the Damned (F. Scott Fitzgerald) (Sinema Filmi)
2010 – The 67th Annual Golden Globe A… (Kendisi) (TV Filmi)
2010 – IMAX: Hubble 3D (Anlatıcı) (Sinema Filmi)
2010 – Guys Choice (Kendisi) (TV Filmi)
2010 – Başlangıç (Cobb) (Sinema Filmi)
2009 – Zindan Adası (Teddy Daniels ) (Sinema Filmi)
2009 – 2009 Golden Globe Awards Inkar C… (Kendisi) Tv Programı 209
2008 – Yalanlar Üzerine (Roger Ferris) (Sinema Filmi)
2008 – Hayallerin Ardındaki (Frank Wheeler) (Sinema Filmi)
2007 – The 11th Hour (Anlatıcı) (Sinema Filmi)
2007 – Don’t Tell My Booker!!! (Kendisi) (Sinema Filmi)
2006 – Köstebek (Billy Costigan ) (Sinema Filmi)
2006 – Kanlı Elmas (Danny Archer) (Sinema Filmi)
2004 – Göklerin Hakimi (Howard Hughes) (Sinema Filmi)
2003 – The 100 Greatest Movie Stars (Kendisi) (Sinema Filmi)
2002 – Sıkıysa Yakala (Frank Abagnale Jr.) (Sinema Filmi)
2002 – Shirtless: Hollywood’s Sexiest… (Kendisi (Kayıtlar Görüntüsü)) (TV Filmi)
2002 – New York Çeteleri (Amsterdam Vallon) (Sinema Filmi)
2001 – Don’s Plum ( Derek) (Sinema Filmi)
2000 – Twentieth Century Fox: The Blockbuster Years (Romeo / Jack Dawson (Kayıtlar Görüntüleri)) (TV Filmi)
2000 – Kumsal (Richard) (Sinema Filmi)
1998 – The 70th Annual Academy Awards (Kendisi) (TV Filmi)
1998 – Demir Maskeli Adam (Kral Louis) (Sinema Filmi)
1998 – Celebrity (Brandon Darrow) (Sinema Filmi) 1998
1997 – Titanik (Jack Dawson) (Sinema Filmi)
1996 – Romeo + Juliet (Romeo Montague) (Sinema Filmi)
1996 – Marvin’in Odası (Hank) (Sinema Filmi)
1995 – Tutkunun Şairleri (Arthur Rimbaud) (Sinema Filmi)
1995 – Süratli ve Ölü (Fee Herod) (Sinema Filmi)
1995 – Jurnal (Jim Carroll) (Sinema Filmi)
1993 – Gilbert’in Hayalleri (Arnie Grape) (Sinema Filmi)
1993 – Bu Çocuğun Hayatı (Tobias Wolff) (Sinema Filmi)
1992 – Zehirli Sarmaşık (Guy) (Sinema Filmi)
1991 – Critters 3: Yedikleri Şey Sizsiniz (Josh) (Sinema Filmi)
1988 – Roseanne (Öğrenci) (TV Dizisi)
1985 – Growing Pains (Luke Brower ) (TV Dizisi)
1984 – Santa Barbara (Young Mason Capwell ) (TV Dizisi)
1981 – Entertainment Tonight (Kendisi) (TV Dizisi) (5 Birim)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Leonidas da Silva
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı