L

Leslie Cheung

Leslie Cheung Biyografisi

Hong Kong sinemasının ve 80lerin pop müzik yıldızı, sanatkâr oyuncu, Asya‘nın asi çocuğu.
Leslie Cheung, 12 Eylül 1956‘da Hong Kong’da doğdu. 10 kardeşten en küçüğü olan Leslie’nin anne ve babası demin o daha çok küçükken boşandılar. Babası, aktör William Holden‘in özel terzisiydi. Sinemaya merakı, minik yaşta yakından tanıma fırsatı bulduğu film dünyasında başladı. Liseyi bitirdikten sonradan İngiltere‘de Leeds Üniversitesi‘ne girdi.

Hong Kong’a döndükten kısa bir vakit sonradan, 1976 Asya Müzik Yarışması‘nda katıldı ve ikinci oldu. Televizyon ve bağzı sinema filmlerinde rol almaya başladı.

Müzik kariyerinde, 1981 yılında çıkan albümü ” The Wind Blows On”, onu Asya’nın en popüler pop şarkıcısı yaptı.

1989 yılında John Woo‘nun yönettiği ” A Better Tomorrow” da ”Kit” karakterini canlandırdıknde de yükselişe geçti ve Hong Kong sinemasının çoğu ressam yönetmenile çalışmaya başladı. Bunların en önemlileri; Chen Kaige, Wong Kar-wai, Tsui Hork ve tabiki John Woo ‘dur.

Stanley Kwan‘ın ”Rouge” filminde canlandırdığı karakterle, bundan böyle sadece bir aksiyon yıldızı değil, romantik filmlerin baş rol oyuncusu da oldu.

1990’larda da film endüstrisinin saygın yönetmenleriyle çalışmaya devam etti. John Woo’nun yönettiği aksiyon filmi ”Once a Thief”de rol aldı.

1991 yılında Çin sinemasının zeka yönetmeni Wong Kar-wai imzalı ”Days Of Being Wild”da canlandırdığı Yuddy karakteri, oyunculuk yeteneğinin ne değin büyük olduğunu gösterdi.

1992’de Leslie, Kanada‘ya yerleşti. Fakat kısa bir vakit sonradan bitmiş Hong Kong’a dönerek burada bir cafe açtı.

1993 yılında Chen Kaige’nin yönettiği drama filmi ” Farewell, My Concubine”de fantastik performansıyla tekrar ayakta alkışlanan Leslie, 3 yıl sonradan, yönetmenle ”Temptress Moon”da baştan biraraya geldi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Larry King

1994 yılında bir kılıç ustasını canlandırdığı, ” Ashes Of Time”ı, ”Happy Together” izledi. Wong Kar-wai’nin yönettiği ”Happy Together”da Çin’in bir öteki starı Tony Leung‘la başrolü paylaştı. Hong Kong’dan Arjantin‘e uzanan iki eşcinselin, birbirine olan aşkını anlatan film, seks sahnelerinin cüretkarlığıyla yılın en çok ses getiren filmi oldu ve Cheung’a uluslararası bir galibiyet kazandırdı.

Kısa bir süre daha sonra prodüktörlüğünü de yaptığı ”Viva Erotica”da rol aldı.

1 Nisan 2003‘te, Mandarin Oriental Oteli’nin çatı katından atlayarak intihar etmeden önce Leslie, çoğu film festivalinde jüri üyeliği yaptı (1998 Berlin Uluslararası Film Festivali, 1993 Tokyo Uluslararası Film Festivali) ve Asya’nın birincil Pepsi starlarından oldu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı