L

Lorenzo di Credi

Lorenzo di Credi Biyografisi

Rönesans dönemi İtalyan ressamdır.

Lorenzo di Credi, 1459 yılında Floransa, İtalya’da Andrea di Oderigo Barducci’nin oğlu olarak doğmuştur. Ana adı Lorenzo d’Oderigo’dur.

Aslen bir kuyumcu ustası olan Andrea del Verrocchio, 1465 yılında Floransa’da açtığı ve 1469-1476 yılları arasında Leonardo da Vinci‘nin de çıraklık yaptığı atölyesinde Lorenzo di Credi, 1480 yılında fotoğraf eğitimi almaya başladı

Sandro Botticelli, Pietro Perugino, Francesco di Simone, Francesco Botticini ve Biagio d’Antonio gibi isimler de öncelikle fotoğraf almak üzere burada eğitim aldı. 1481 yılında Lorenzo di Credi, bu atölyenin başına geçti.

1485 yılında Pistoia kilisesinde ustası Andrea del Verrocchio’nun başlamış olduğu büyük mihrap arkalığını o Venedik’e gittiği için Lorenzo di Credi tamamladı. 1500 yılından daha sonra yaptığı tablolarında, renkler donuklaştı. Çağında sıkça bir uzman olarak sanat anlaşmazlıklarını çözmesi için başvurulan Lorenzo di Credi, özellikle dinsel tablolarıyla ünlüdür. 1520’lere kadar artist olarak aktif kaldı.

Lorenzo di Credi, ışık-gölge aydınlatması, doğa ve görünümlere düşkünlük gibi özelliklerinde Leonardo da Vinci’den esinlendi.

Lorenzo di Credi, 12 Ocak 1537 tarihinde Floransa, İtalya’da 78 yaşında ölmüştür.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Leyla Erbil
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı