L

Luigi Galvani

Luigi Galvani Biyografisi

Adale ve sinir hücrelerinin elektrik ürettiğini keşfeden İtalyan fizikçi

Luigi Galvani, 9 Eylül 1737 tarihinde Bologna – İtalya‘da doğmuştur. Dindar bir çocuktu. Gençliğinde papazlığı iş olarak seçti. Fakat bilime karşısında duyduğu alaka onu dinsel çalışmalardan uzaklaştırdı. Kendini tıp ve vücut yapısı araştırmalarına adadı. Bologna Üniversitesinde tıp öğrenimi gördü. Yirmi iki yaşında diploma aldı. Yirmi beş yaşında da doğduğu şehrin ünlü üniversitesinde profesör oldu. 1762 yılından başlayarak ders verdiği Bologna Üniversitesi’nde, 1778 yılında anatomik yapı profesörü; sonradan da bayan hastalıkları profesörü oldu.

Kurbağaların anatomik yapılarını, mekanik ve elektriksel etkenlerin kurbaüzerindeki etkilerini incelerken bir rastlantı sonucu, hayvan dokularındaki elektriklenmeyi 1786 yılında buldu.

Derisi soyulup bir bacağından,ince bir ipin ucundaki bakır çengel yardımıyla bir demir askıya asılmış bir kurbağanın, askıya her dokunuşunda kasıldığını gözledi.

İtalyan fizikçisi Alessandro Volta‘nın (1745-1827) açıkladığı bu olay, bakır, demir ve bacaktaki yumuşak dokunun yapısında bulunan sıvıdan oluşan sistemin, elektrolitik bir üreteç (pil) gibi davranmasından kaynaklanıyordu. Bakır ve demir üreticin elektrotlarını, dokudaki akışkan ise elektroliti oluşturuyordu. Kurbağanın demir askıya değmesiyle oluşan kısa devre sonunda da bacaktaki hareket sinirleri üzerinden bir elektrik akımı geçiyor ve bu da kasların kasılmasına niçin oluyordu.

Luigi Galvani daha sonra dokunmayla elektriklenmeyi buldu. Bu araştırmalarını 1791 yılında yayımlcitatis in motu musculari commeritarius” (Elektriğin Kas Hareketlerindeki Etkisi Üzerine Fikirler) adlı eserinde açıkladı.

Fransız İmparatoru Napolyon Bonapart’ın 1797 yılında Kuzey İtalya’da kurduğu Cisalpine Cumhuriyeti’ni tanımadığı için üniversitedeki görevinden alınan Luigi Galvani’nin adı elektrik ve elektrofizyoloji alanlarında çoğu etkilerden yararlanılarak gerilim ölçümünde kullanılan aygıt da yeniden onun adından yola çıkılarak “galvanometre” diye adlandırıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Louis Armstrong

Kimyasal yolla elektrik elde edilebileceğini keşfettiğinden bu işleme soyadından türetilen “galvanism” denmektedir. Galvanize etmek terimi de oradan gelmektedir.

Luigi Galvani, 4 Aralık 1798 tarihinde Bologna – İtalya’da 61 yaşında ölmüştür.

1780 yılında Galvani ders verdiği üniversitenin laboratuvarında öğrencileriyle birlikte kurbağaların sinirleri üstünde bazı araştırmalar yapıyordu. Bu tahlil sırasında öğrenciler derisi yüzülmüş bir kurbağayı, üzerinde elektrik yükü bulunan bir masaya bilmeden koyarlar. Bir öğrenci de demir neşter (neşter) ile kurbağanın sinirleriyle oynarken ölü hayvanın kaslarında kasılmalar meydana geldiğini görür. Durumu profesörüne söyler. Galvani bu acayip olayla ilgilenir ve bu konu üstünde çalışmalarda bulunabilmek için öteki tüm araştırmalarını yarım bırakır.

Galvani, laboratuvarında bu deneyi birkaç kere tekrarlar, her seferinde de aynı sonucu alır. kesin olarak anlar ancak kasılmaların meydana gelmesi için sinirlere iletken bir cisimle dokunmak gerekmektedir ve bu işlemde bir elektrik üreticisine gereksinim yoktur. Benzer kasılmaları elde etmek için iki ucu farklı madenden yapılmış bir pergelle sinirlere dokunmak yeterlidir. Böylece Galvani, kurbağa gibi bütün hayvanların vücutlarında elektrik yükü taşıdıkları sonucuna vardı. Bu gücü «hayvan elektriği» olarak adlandırdı.

Deneylerine yıllarca devam etti. Sonunda «Adale hareketlerinde elektrik gücü» adlı bir kitap yazmaya karar verdi. Bu eser, elektrik olaylarıyla ilgilenenler, bilhassa Pavia Üniversitesi profesörlerinden Como’lu Alessandro Volta tarafından ilgiyle karşılandı. Volta Galvani’nin hayret verici keşfinden sonradan “hayvan elektriğiyle ilgilenmeye başladım” diye yazacak dek heyecanlandı.

Aynı deneyle Volta da kendi laboratuvarında çoğu defa tekrarladı. Fakat onun vardığı netice tamamen ayrıydı. Volta, bu elektrik olayının meydana gelebilmesi için iki değişik metalin bulunması gerektiğini, bu durumda ölü kurbağanın çift madenli pergelin meydana getirdiği elektrik akımının etkisiyle hareket etmekten başka bir görevi olmadığını anladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Lincoln

Vardığı sonuçları açıklaması Galvani’yle arasında uzun tartışmalara yol açtı. Her ikisi de kendi iddialarının dürüst olduğunu savunuyorlardı.

Sonunda Volta, 1799’da yaptığı pille (bu pil asit içine daldırılmış iki öbür metalden meydana geliyordu) elektrik enerjisi elde edilebileceğini ispatladı lakin Galvani bunu hiçbir süre öğrenemedi. Çünkü o, bu keşiften bir yıl önce ölmüştü.

Galvani’nin ölümünden birkaç yıl önce İtalya’da politika bir dalga gibi bilim alanını da kaplamıştı. Ülkede papalığa karşı bir direnme olmuş, başarıyla sonuçlanan bu hareket sonunda Lombardia Cumhuriyeti kurulmuştu. Bütün vatandaşlar bu yeni cumhuriyete sadakat yeminine çağrıldı. Galvani, Papa’nın büyük bir haksızlığa uğradığı düşüncesini taşıdığı için gitmedi. Yeni hükümete vefalı kalacağına dair yemin etmeyi reddetti. Bu yüzden Bologna Üniversitesindeki görevini bırakmaya mecburi oldu. Geçirdiği sıkıntı ve sevdiği mesleğinden ayrılmanın verdiği keder, sağlığını tehlikeye düşürdü. Hastalandı, sinirleri bozuldu. Artık hayatla ilgisi azalmıştı. Yenigörevini devretmek istedi fakat çok geç kalınmıştı. Galvani bu haber kendisine ulaşmadan 4 Aralık 1798’de öldü.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı