L

Lütfi Müfit Özdeş

Lütfi Müfit Özdeş Biyografisi

Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün yakın tabanca arkadaşlarından birisi olan asker ve siyaset adamı. Kurtuluş Savaşı‘nda binbaşı olarak ödev yapan Özdeş, Türkiye Cumhuriyeti‘nin kurulmasının ardındaki siyasete atılarak milletvekili olarak T.B.M.M.‘de görev almıştır. Yazar Müfit Özdeş‘in dedesidir.
Lütfi Müfit Özdeş, 1874 yılında Kırşehir‘de dünyaya geldi. Harp Akademisi‘ndeyken çöküşe tez yakında olacak olan Osmanlı İmparatorluğu‘nun kaderini değiştirmenin yollarını arayan genç subaylar arasında idi. Hürriyetçi görüşleri benimsemiş olan Mustafa Kemal Atatürk ve Ali Fuat Cebesoy gibi subaylarla yakın ilişkiler kurdu. Bu arkadaşları ile birlikte dar bir gazete çıkarma çabası içine girdi.

Girişimin cezası korktuğundan hafif oldu ve rütbesinin geri alınmasını beklerken, sürgün niteliğinde bir atanma emri aldı. Mustafa Kemal ile birlikte Şam‘a gönderildi.

istanbul’da başlayan arkadaşlık Şam’da daha koyulaştı. Mustafa Kemal ile derhal her süre beraber idiler. Fazla geçmeden sürgünde tanıştıkları, tıp öğrencisi Mustafa Efendi, düşüncelerine yeni unsurlar ekledi. Gerçekten o da siyasetle ilgilendiği için İstanbul’dan uzaklaştırılmıştı.

Fazla geçmeden bu üç dost düşüncelerini gerçekleştirmek için bir örgüt meydana getirmeye karar verdiler ve Vatan ve Bağımsızlık Cemiyeti‘ni kurudular. Gizli cemiyetin karargahı tıp öğrencisi Mustafa Efendinin dükkanıydı. Lütfi Müfit, Milli Mücadelenin başından itibaren eski arkadaşı Mustafa Kemal’in yanında yer aldı. Kurtuluş Savaşı‘nın ardına kadar farklı cephelerde savaştı. Savaşın sonunda Binbaşılıktan emekliye ayrılarak Türkiye Büyük Ahali Meclisi‘ne girdi (1923). 1939‘a kadar Milletvekilliği yaptı. Bu zaman içinde bir ara Şehremaneti müfettişliği yapan Lütfi Müfit Özdeş, 1940 yılında, İstanbul’da vefat etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Levent uysal
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı